Aparaty Ortodontyczne

Aparaty Ortodontyczne w Stomatologii

Wielu pacjentów, zgłaszających się do ortodonty nie kryje swoich niechęci i obaw związanych z aparatem na zęby. A wszystko dlatego, że korekta wady zgryzu kojarzy się z metalowym, niezbyt estetycznym aparatem, który na dodatek może powodować dyskomfort czy problemy z wymową. Są to jednak skojarzenia niesłuszne, gdyż współczesna ortodoncja ma do zaoferowania naprawdę innowacyjne i ciekawe rozwiązania, które wcale nie muszą szpecić naszego uśmiechu, a dostępne na rynku aparaty ortodontyczne potrafią poradzić sobie nawet ze skomplikowanymi wadami zgryzu, także u osób dorosłych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych: aparaty stałe i ruchome

W pierwszej kolejności aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe i ruchome. Pierwsze z nich są przytwierdzane a w zasadzie przyklejane do zębów na cały okres leczenia ortodontycznego. Rodzaj i wygląd stałego aparatu na zęby jest uzależniony od wady zgryzu, wieku pacjenta i jego wymagań estetycznych oraz oczywiście możliwości finansowych.

Stały aparat na zęby

Do najpopularniejszych stałych aparatów na zęby należy aparat metalowy, którego zamki mogą być wykonane z niklu lub w wersji dla alergików – z tytanu. Równie dużą popularność zyskują aparaty estetyczne z niewidocznymi zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, kryształowymi lub szafirowymi.

Ruchomy aparat na zęby

Ruchome aparaty ortodontyczne, to aparaty zdejmowane, noszone przez kilkanaście godzin na dobę – w zależności od wskazań ortodonty. Do ruchomych aparatów na zęby zalicza się nakładki Clean Aligner, czyli projektowane na indywidualne zamówienie specjalne przezroczyste nakładki. Ponieważ zostały dopasowane do potrzeb konkretnego pacjent bardzo wygodnie się je nosi, a przy tym są przezroczyste, czyli mało widoczne dla osób postronnych.

Zewnętrzne i wewnętrzne aparaty na zęby

Drugi podział, służący do klasyfikacji aparatów na zęby odnosi się bardziej do potrzeb estetycznych pacjenta. Można zatem wyróżnić zewnętrzny aparat ortodontyczny, czyli przytwierdzany czy zakładany na zewnętrzną – widoczną część zębów. W ostatnich czasach zdecydowanie na popularności zyskują jednak aparaty lingwalne – czyli językowe. Są one umieszczane od strony języka, co czyni je całkowicie niewidocznymi dla otoczenia. Poza tym dają one bardzo dobre rezultaty leczenia u osób w każdym wieku.

Do najpopularniejszych obecnie aparatów lingwalnych należą aparaty proste typu 2D, 3D, Hiro, STB, których zadaniem jest korekta lekkich wad zgryzu typu stłoczenie lub szparowatość. Dla bardziej skomplikowanych wad zgryzu nasz ortodonta poleca aparaty Incognito, Iincognito Lite oraz aparat ortodontyczny Win. Są one projektowane na indywidualne zamówienie, po wcześniejszej dokładnej diagnostyce i wizualizacji leczenia oraz efektu końcowego. Dzięki temu można dopasować je do potrzeb pacjenta, zapewnić mu bardziej komfortowe leczenie oraz idealne rezultaty w zdecydowanie krótszym czasie.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Kiedy pacjent stoi przed wyborem aparatu na zęby, czynnikiem decydującym jaki aparat zastosować jest wada z którą się zgłasza, później koszt leczenia oraz estetyka. Dobry ortodonta powinien jednak umiejętnie przedstawić wszystkie wady i zalety takiego a nie innego sposobu leczenia jak również zaproponować kilka różnych rozwiązań, tak aby pacjent miał możliwość wyboru i pewność, że leczenie przyniesie oczekiwany skutek.

Jeśli szukasz dobrego ortodonty w Rzeszowie – zapraszamy do naszego gabinetu ALBADENT!!! Przeprowadzimy pełną diagnostykę i pomożemy Ci w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.