Chirurg stomatolog – kiedy jest potrzebny?

Kiedy potrzebna jest interwencja chirurga stomatologa?
Niestety wiele osób wciąż kojarzy chirurga z krwawymi i bolesnymi, a przede wszystkim skomplikowanymi zabiegami ekstrakcji zębów. Tymczasem zakres jego działań jest znacznie szerszy i wiąże się nie tylko ekstrakcją zębów, usuwaniem ósemek, ale także uzupełnianiem braków, chociażby poprzez odtwarzanie utraconych tkanek miękkich i tkanki kostnej. Jest to lekarz stomatolog faktycznie zajmujący się bardziej skomplikowanymi przypadkami dentystycznymi, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy się go obawiać.

Zakres działań chirurga dentysty to m.in.:
  • Ekstrakcja zęba – usunięcie zęba, które może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozchwianie i wyjęcie ze szczęki. Tego rodzaju zabieg może odbywać się przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy jest też wymagane założenie szwów na dziąsło, aby rana szybciej się zagoiła. W przypadku bardziej skomplikowanych ekstrakcji, jak operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych czy usuwanie ósemek, możliwe jest zastosowanie nawet znieczulenia ogólnego, o ile nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.
  • Zabiegi mikrochirurgiczne, które są elementem przygotowań do leczenia endodontycznego i implantologicznego.
  • Hemisekcja, polegająca na odseparowaniu i usunięciu fragmentów korony zęba wokół którego pojawił się stan zapalny. Pozwala to na uratowanie zdrowej części zęba.
  • Splitting – czyli odbudowa utraconej tkanki kostnej.
Jeśli okazało się, że nasz przypadek wymaga interwencji chirurga szczękowego, ale nie do końca wiemy dlaczego – powinniśmy koniecznie zapytać. Stomatolog na pewno wyjaśni nam, na czym polega dany zabieg i przybliży jego przebieg. A jeśli chociaż częściowo zrozumiemy o co w nim chodzi – na pewno będziemy się go mniej obawiać. W gabinecie Albadent stosujemy przede wszystkim znieczulenie komputerowe the Wand, jednak na życzenie pacjenta i w zależności od zabiegu możemy również zastosować znieczulenie ogólne. Nasi stomatolodzy to specjaliści najwyższej klasy, którzy działają na nowoczesnym sprzęcie. Dzięki temu mamy możliwość przeprowadzania nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.