Historia implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne w pierwszych wiekach
W Polsce wciąż wszczepia się zdecydowanie mniej implantów stomatologicznych niż w innych krajach europejskich, jednak to u nas koszty takiego zabiegu są stosunkowo niskie, dlatego też wiele osób z zagranicy decyduje się właśnie na implanty w Polsce, a i sami Polacy coraz chętniej wybierają tego rodzaju uzupełnienia protetyczne.
Warto wiedzieć, że pierwsze implanty zębowe stosowali już Majowie – na terenach przez nich zamieszkiwanych odnaleziono szczątki żuchwy, w której braki zębowe były zastąpione morskimi muszlami. Z kolei w Meksyku dokonano odkrycia szczęki mężczyzny, w której ludzkie zęby zostały zastąpione zębami zwierzęcymi.

Współczesna implantologia stomatologiczna narodziła się w Szwecji

Zalążki współczesnej implantologii narodziły się ok. 50 lat temu w Szwecji. Odkrycia biokompatybilnego materiału, który w nieznany dotąd sposób zrasta się z kością dokonał dr Per Ingvar Branemark, lekarz ortopeda. Tę zadziwiająca właściwość osteointegracji postanowił wykorzystać nie tylko przy stosowani implantów ortopedycznych, ale również implantów dentystycznych. Był to jednocześnie impuls dla środowisk naukowych, by szerzej zająć się tą metodą uzupełnień protetycznych.

W kolejnych dekadach wciąż doskonalono sposób wprowadzania implantów w dziąsło. Pojawiały się metody podkostonowe, biokortykalne czy żyletkowate, jednak wszystkie one zostały wyeliminowane pod koniec XX w. przez implanty cylindryczne.

Wszczepianie implantów w celach klinicznych zostało zatwierdzone w 1978 r. przez szwedzkie ministerstwo zdrowia. Wtedy też w USA oficjalnie wyrażono zgodę na stosowanie implantów stomatologicznych wykonanych z tytanu. Cztery lata później w Kanadzie, na Konferencji Dentystycznej prof. Branemark oficjalnie przedstawił warunki niezbędne, do zrośnięcia się tytanowego implantu z kością, zaś same implanty stomatologiczne zostały oficjalnie zaakceptowane wśród metod leczenia braków zębowych.