implanty stomatologiczne historia

Historia implantów stomatologicznych

awatar lek. dent. Paweł Strzępek

lek. dent. Paweł Strzępek

Autor artykułu
SPIS TREŚCI
  Add a header to begin generating the table of contents

  Historia implantów zębowych jest niedługa i wszyscy się zgadzają, że współczesna implantologia stomatologiczna narodziła się w Szwecji. 

   Jaka jest historia implantów zębowych?

  jak powstały implanty stomatologiczne

  Zalążki współczesnej implantologii narodziły się ok. 50 lat temu w Szwecji. Odkrycia biokompatybilnego materiału, który w nieznany dotąd sposób zrasta się z kością dokonał dr Per Ingvar Branemark, lekarz ortopeda. Tę zadziwiająca właściwość osteointegracji postanowił wykorzystać nie tylko przy stosowani implantów ortopedycznych, ale również implantów dentystycznych. Był to jednocześnie impuls dla środowisk naukowych, by szerzej zająć się tą metodą uzupełnień protetycznych.

  Warto wiedzieć, że pierwsze implanty zębowe stosowali już Majowie – na terenach przez nich zamieszkiwanych odnaleziono szczątki żuchwy, w której braki zębowe były zastąpione morskimi muszlami. Z kolei w Meksyku dokonano odkrycia szczęki mężczyzny, w której ludzkie zęby zostały zastąpione zębami zwierzęcymi.

  Implanty stomatologicznie w czasach współczesnych

  W Polsce, jak i na całym świecie jest to uznana i bardzo często stosowana metoda uzupełniania braków zębowych. Jednak nad Wisłą wciąż wszczepia się zdecydowanie mniej implantów stomatologicznych niż w innych krajach europejskich, ale właśnie to u nas koszty takiego zabiegu są stosunkowo niskie, dlatego też wiele osób z zagranicy decyduje się właśnie na implanty w Polsce, a i sami Polacy coraz chętniej wybierają tego rodzaju uzupełnienia protetyczne.

  W kolejnych dekadach wciąż doskonalono sposób wprowadzania implantów w dziąsło. Pojawiały się metody podkostonowe, biokortykalne czy żyletkowate, jednak wszystkie one zostały wyeliminowane pod koniec XX w. przez implanty cylindryczne.

  Wszczepianie implantów w celach klinicznych zostało zatwierdzone już w 1978 r. przez szwedzkie ministerstwo zdrowia. Wtedy też w USA oficjalnie wyrażono zgodę na stosowanie implantów stomatologicznych wykonanych z tytanu. Cztery lata później w Kanadzie, na Konferencji Dentystycznej prof. Branemark oficjalnie przedstawił warunki niezbędne, do zrośnięcia się tytanowego implantu z kością, zaś same implanty stomatologiczne zostały oficjalnie zaakceptowane wśród metod leczenia braków zębowych.

  paweł strzępek

  lek. dent. Paweł Strzępek

  Autor artykułu
  Lek. dent. Paweł Strzępek ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, gdzie zdobył solidne podstawy w dziedzinie medycyny. Po ukończeniu studiów postanowił dalej rozwijać swoje umiejętności i zgłębiać tajniki stomatologii. To właśnie w renomowanym Instytucie Stomatologii CSK WAM w Warszawie zdobywał cenne doświadczenie, pracując u boku wybitnych specjalistów.  Następnie założył prywatną praktykę i od tego czasu z powodzeniem prowadzi gabinet stomatologiczny Albadent. Jego specjalność to implantologia oraz chirurgia stomatologiczna.