Implanty zębowe z drukarki 3D

Implantologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej stomatologii. Jeszcze do niedawna proces wszczepienia implantu wraz obciążeniem go koroną, mostem lub protezą trwał nawet kilka miesięcy, gdyż należało czekać na wygojenie się dziąsła. Obecnie, poza tradycyjnymi implantami stomatologicznymi, pacjenci mają do wyboru implanty w jeden dzień, nazywane również implantami w jedną godzinę.

Jednak na tym nie kończą się możliwości nauki. Kilka tygodni temu (3 czerwca) w klinice na Podlasiu przeprowadzono zabieg wszczepienia implantu z użyciem technologii druku 3D. Operacja została przeprowadzona przez niemieckiego chirurga implantologa dr. n. med. Lothara Kluba. To druga tego rodzaju operacja w Polsce, a pierwsza na Podlasiu.

Na czym polega wszczepienie implantu zębowego z drukarki 3D?

Na podstawie obrazu z tomografu komputerowego, wykonuje się projekt szablonu, który uwzględnia indywidualne warunki anatomiczne ukształtowania kości pacjenta, w miejscu w którym będzie później wszczepiony implant zębowy. Następnie projekt zostaje wydrukowany w technologii 3D.

Zabieg ten jest precyzyjniejszy niż obecnie stosowane metody implantacji i wyklucza jakąkolwiek pomyłkę. Stomatolog nie musi rozcinać tkanek na taką skalę, jak ma to miejsce podczas obecnie stosowanych zabiegów, a co za tym idzie – rana pooperacyjna jest mniejsza i szybciej się goi, a sama operacja jest jeszcze krótsza.

Przeprowadzony w zambrowskiej klinice zabieg wszczepienia implantu z drukarki 3D spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem stomatologów. Niestety obecnie w Polsce nie wykonuje się tego rodzaju implantacji na szerszą skalę. Możliwe jednak, że w przyszłości, będzie to ogólnodostępny dla pacjentów zabieg.