Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne dziecka?

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne u dzieci?

Na szczęście coraz rzadziej, lecz wciąż jeszcze słyszy się opinie, że o zęby mleczne wcale nie trzeba aż tak bardzo dbać, bo i tak wypadną. Nic bardziej mylnego. To właśnie odpowiednie podejście rodzica do sprawy pielęgnacji „mleczaków” procentuje w przyszłości pięknym i zdrowym uśmiechem dziecka.
Zęby mleczne są bardzo istotnym etapem w rozwoju twarzoczaszki człowieka. Brak nawet pojedynczych zębów skutkuje zahamowaniem wzrostu kości szczęki lub żuchwy, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w postaci wad zgryzu.

 

O zęby mleczne powinno się dbać tak samo jak o zęby stałe i rodzice powinni mieć tego świadomość.  Zbyt wczesne usunięcie zniszczonych przez próchnicę mleczaków wpłynąć może na nieprawidłowe usadowienie zębów stałych. Poza tym próchnica w bardzo szybkim czasie może przejść z zaatakowanych przez nią zębów mlecznych na pojawiające się u dziecka zęby stałe. – mówi doktor Paweł Strzępek, właściciel Gabinetu Stomatologicznego ALBADENT w Rzeszowie.

Jak wygląda nauka prawidłowej higieny jamy ustnej u dziecka?

Na wpajanie prawidłowych nawyków jeżeli chodzi o właściwą higienę jamy ustnej nigdy nie jest za wcześnie. Dbać należy nie tylko o mleczaki, lecz również o ząbki, których jeszcze nie ma. Dziąsła dziecka należy przemywać gazikiem, który nasączyliśmy w letniej wodzie. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do późniejszej pielęgnacji pierwszych pojawiających się ząbków. – tłumaczy doktor Paweł Strzępek.

Na pierwszą w życiu dziecka szczoteczkę i pastę do zębów przychodzi pora, gdy przebije się pierwszy ząb. Sięgajmy wówczas po pasty przeznaczone do mycia ząbków mlecznych. Chodzi o pasty bez fluoru, które dziecko może nawet połknąć. Pierwsze pasty wzbogacone o fluor zacznijmy stosować, gdy maluch będzie umiał ją wypluć. Ząbki małych dzieci rodzice powinni myć sami. Ta czynność można powierzyć dziecku dopiero w wieku 5-6 lat, pamiętając, że należy ją również kontrolować.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Na pierwszą wizytę warto przyjść z dzieckiem jak najwcześniej, czyli gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki. W tym przypadku chodzi bardziej o oswojenie maluszka z gabinetem stomatologicznym jak i samym lekarzem stomatologiem, który wyjaśni dziecku jak odpowiednio dbać o ząbki, oprowadzi po gabinecie, pokaże wszystkie sprzęty stomatologiczne– mówi nasz ekspert

Pod żadnym pozorem nie dopuszczajmy do tego, by pierwsza wizyta odbyła się dopiero wówczas, gdy nasza pociechę już boli ząb. Bolesne wspomnienia będą procentować w przyszłości strachem przed dentystą, co przecież jest zupełnie nie potrzebne. Co ważne, rodzice powinni zadbać o to, by kolejne kontrole odbywały się regularnie – co trzy do 6 miesięcy.

Jak zabezpieczać zęby dziecka przed próchnicą?

W tym celu stosuje się dwa zabiegi: fluoryzację, czyli nałożenie na powierzchnię zębów smakowej pianki, żelu lub lakieru, który mineralizuje zęby i pomaga chronić je przed próchnicą i lakowanie zębów, czyli wypełnianie bruzd w nich specjalnym preparatem, który chroni je przed próchnicą. Oba zabiegi są zupełnie bezbolesne.

Co w przypadku, gdy ząb dziecka się psuje?

Szybkie reagowanie na pierwsze oznaki próchnicy jest ogromnie ważne, gdyż choroba w bardzo szybkim czasie może rozprzestrzenić się na pozostałe żeby. – Jeżeli dziecko jest zbyt małe na borowanie i założenie plomby, stosuje się lapisowanie mleczaków.

Pokrywa się je specjalnymi preparatami, które działają bakteriobójczo i spowalniają chorobę.Gdy natomiast konieczne jest leczenie zęba tradycyjną metodą, dziecko również w tym przypadku nie musi obawiać się bólu również tego spowodowanego podaniem środka znieczulającego. – wyjaśnia doktor Paweł Strzępek.

W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem jest urządzenie The Wand, które z ogromną dokładnością i precyzją podaje znieczulenie nie powodując bólu u pacjenta. Urządzenie wyglądem przypomina długopis, dzięki czemu dziecko nie denerwuje się widokiem strzykawki. Jeżeli pomimo tego mały pacjent wciąż obawia się zabiegu, warto skorzystać z właściwości podtlenku azotu (zwanego gazem rozweselającym). Dziecko otrzymuje maseczkę przez którą puszczany jest bezwonny gaz (mieszanina podtlenku azotu i tlenu). Wdychając gaz dziecko uspokaja się i odpręża zachowując przy tym świadomość.

 

O zęby mleczne powinno się dbać tak samo jak o żeby stałe i rodzice powinni mieć tego świadomość. Będzie to w przyszłości procentowało zdrowym i pięknym uśmiechem dziecka. – mówi doktor Paweł Strzępek, właściciel Gabinetu Stomatologicznego ALBADENT w Rzeszowie.