Dlaczego warto dbać o zęby mleczne u dzieci?

Na szczęście coraz rzadziej, lecz wciąż jeszcze słyszy się opinie, że o zęby mleczne u dziecka wcale nie trzeba aż tak bardzo dbać „bo i tak wypadną”.
Nic bardziej mylnego. To właśnie odpowiednie podejście rodzica do sprawy pielęgnacji „mleczaków” procentuje w przyszłości pięknym i zdrowym uśmiechem dziecka.
Zęby mleczne są bardzo istotnym etapem w rozwoju twarzoczaszki człowieka. Brak nawet pojedynczych zębów mlecznych skutkuje zahamowaniem wzrostu kości szczęki lub żuchwy, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w postaci wad zgryzu.
Jak wygląda nauka prawidłowej higieny jamy ustnej u dziecka?


Na pierwszą w życiu dziecka szczoteczkę i pastę do zębów przychodzi pora, gdy przebije się pierwszy ząb. Sięgajmy wówczas po pasty przeznaczone do mycia zębów mlecznych. Chodzi o pasty bez fluoru, które dziecko może nawet połknąć.
Pierwsze pasty wzbogacone o fluor zacznijmy stosować, gdy maluch będzie umiał ją wypluć. W myciu zębów małym dzieciom powinni pomagać rodzice. Tą czynność można powierzyć dziecku do samodzielnego wykonywania dopiero w wieku 5-6 lat, pamiętając, że należy ją również kontrolować.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Pod żadnym pozorem nie dopuszczajmy do tego, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty odbyła się dopiero wówczas, gdy naszą pociechę już boli ząb. Bolesne wspomnienia spowodowane leczeniem zębów mlecznych będą procentować w przyszłości strachem przed dentystą, co przecież jest zupełnie niepotrzebne. Co ważne, rodzice powinni zadbać o to, by kolejne kontrole odbywały się regularnie – co 3 do 6 miesięcy.
Jak zabezpieczać zęby mleczne u dziecka przed próchnicą?
Aby zabezpieczyć zęby mleczne przed próchnicą, stosuje się dwa zabiegi stomatologiczne:
- Fluoryzacja zębów, czyli nałożenie na powierzchnię zębów smakowej pianki, żelu lub lakieru, który wzmacnia mineralizuję zęby i pomaga chronić je przed próchnicą.
- Lakowanie zębów, czyli wypełnianie bruzd w nich specjalnym preparatem, który chroni je przed próchnicą.
Oba zabiegi są zupełnie bezbolesne.

Co w przypadku, gdy ząb mleczny dziecka się psuje?
Szybkie reagowanie na pierwsze oznaki próchnicy zębów mlecznych jest ogromnie ważne, gdyż choroba w bardzo szybkim czasie może rozprzestrzenić się na pozostałe zęby. Jeżeli dziecko jest zbyt małe na borowanie zębów i założenie plomby dentystycznej, stosuje się lapisowanie mleczaków.

Jeżeli pomimo tego mały pacjent wciąż obawia się zabiegu, warto skorzystać z właściwości podtlenku azotu (zwany jako gaz rozweselający). Dziecko otrzymuje maseczkę, przez którą puszczany jest bezwonny gaz (mieszanina podtlenku azotu i tlenu). Wdychając gaz dziecko, uspokaja się i odpręża, zachowując przy tym świadomość.
