dbanie o zęby mleczne u dziecka

Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne dziecka?

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne u dzieci?

SPIS TREŚCI
  Add a header to begin generating the table of contents
  prawidłowa higiena zębów mlecznych

  Na szczęście coraz rzadziej, lecz wciąż jeszcze słyszy się opinie, że o zęby mleczne u dziecka wcale nie trzeba aż tak bardzo dbać bo i tak wypadną.

  Nic bardziej mylnego. To właśnie odpowiednie podejście rodzica do sprawy pielęgnacji „mleczaków” procentuje w przyszłości pięknym i zdrowym uśmiechem dziecka.

  Zęby mleczne są bardzo istotnym etapem w rozwoju twarzoczaszki człowieka. Brak nawet pojedynczych zębów mlecznych skutkuje zahamowaniem wzrostu kości szczęki lub żuchwy, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w postaci wad zgryzu.

  Jak wygląda nauka prawidłowej higieny jamy ustnej u dziecka?

  O zęby mleczne u dzieci powinno się dbać tak samo, jak o zęby stałe i rodzice powinni mieć tego świadomość. Zbyt wczesne usunięcie zniszczonych przez próchnicę mleczaków wpłynąć może na nieprawidłowe położenie zębów stałych. Poza tym próchnica w bardzo szybkim czasie może przejść z zaatakowanych przez nią zębów mlecznych na pojawiające się u dziecka zęby stałe. – mówi doktor Paweł Strzępek, właściciel Gabinetu Stomatologicznego ALBADENT w Rzeszowie.
  awatar lek. dent. Paweł Strzępek
  lek. stom. Paweł Strzępek
  Na wpajanie prawidłowych nawyków, jeżeli chodzi o właściwą higienę jamy ustnej, nigdy nie jest za wcześnie. Dbać należy nie tylko o mleczaki, lecz również o ząbki, których jeszcze nie ma. Dziąsła dziecka należy przemywać gazikiem, który nasączyliśmy w letniej wodzie. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do późniejszej pielęgnacji pierwszych pojawiających się ząbków. – tłumaczy doktor Halina Barna z Gabinetu Albadent, zajmująca się na co dzień leczeniem dzieci.
  awatar lek. stom. Halina Barna
  lek. dent. Halina Barna

  Na pierwszą w życiu dziecka szczoteczkę i pastę do zębów przychodzi pora, gdy przebije się pierwszy ząb. Sięgajmy wówczas po pasty przeznaczone do mycia zębów mlecznych. Chodzi o pasty bez fluoru, które dziecko może nawet połknąć.

  Pierwsze pasty wzbogacone o fluor zacznijmy stosować, gdy maluch będzie umiał ją wypluć. W myciu zębów małym dzieciom powinni pomagać rodzice. Tą czynność można powierzyć dziecku  do samodzielnego wykonywania dopiero w wieku 5-6 lat, pamiętając, że należy ją również kontrolować.

  Do sprawdzenia efektywności mycia zębów służą płyny lub tabletki wybarwiające płytkę nazębną. Zęby tam, gdzie nie są dobrze umyte, wybarwiają się na niebieski, różowy  lub zielony kolor. Taka kontrola pozwala dokładnie domyć zęby naszych maluchów, jak i wpoić im odpowiednie nawyki jak dobrze myć zęby — tłumaczy doktor Sylwia Komorowska-Płonka lecząca dzieci w Gabinecie Albadent.
  awatar lek. stom Sylwia Komorowska-Płonka
  lek. dent. Sylwia Komorowska-Płonka

  Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

  Na pierwszą wizytę dentystyczną warto przyjść z dzieckiem jak najwcześniej, czyli gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki. W tym przypadku chodzi bardziej o oswojenie maluszka z gabinetem stomatologicznym, jak i samym lekarzem stomatologiem, który wyjaśni dziecku jak odpowiednio dbać o ząbki, oprowadzi po gabinecie, pokaże wszystkie sprzęty stomatologiczne – mówią nasi eksperci

  Pod żadnym pozorem nie dopuszczajmy do tego, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty odbyła się dopiero wówczas, gdy naszą pociechę już boli ząb. Bolesne wspomnienia spowodowane leczeniem zębów mlecznych będą procentować w przyszłości strachem przed dentystą, co przecież jest zupełnie niepotrzebne. Co ważne, rodzice powinni zadbać o to, by kolejne kontrole odbywały się regularnie – co 3 do 6 miesięcy.

  Jak zabezpieczać zęby mleczne u dziecka przed próchnicą?

  Aby zabezpieczyć zęby mleczne przed próchnicą, stosuje się dwa zabiegi stomatologiczne:

  • Fluoryzacja zębów, czyli nałożenie na powierzchnię zębów smakowej pianki, żelu lub lakieru, który wzmacnia mineralizuję zęby i pomaga chronić je przed próchnicą.
  • Lakowanie zębów, czyli wypełnianie bruzd w nich specjalnym preparatem, który chroni je przed próchnicą.

  Oba zabiegi są zupełnie bezbolesne.

  leczenie mleczaków u dzieci

  Co w przypadku, gdy ząb mleczny dziecka się psuje?

  Szybkie reagowanie na pierwsze oznaki próchnicy zębów mlecznych jest ogromnie ważne, gdyż choroba w bardzo szybkim czasie może rozprzestrzenić się na pozostałe zęby. Jeżeli dziecko jest zbyt małe na borowanie zębów i założenie plomby dentystycznej, stosuje się lapisowanie mleczaków.

  Pokrywa się je specjalnymi preparatami, które działają bakteriobójczo i spowalniają chorobę. Gdy natomiast konieczne jest leczenie zęba mlecznego tradycyjną metodą, dziecko również w tym przypadku nie musi obawiać się bólu, zawsze stosujemy odpowiednie znieczulenie – wyjaśnia doktor Paweł Strzępek.
  awatar lek. dent. Paweł Strzępek
  lek. stom. Paweł Strzępek

  Jeżeli pomimo tego mały pacjent wciąż obawia się zabiegu, warto skorzystać z właściwości podtlenku azotu (zwany jako gaz rozweselający). Dziecko otrzymuje maseczkę, przez którą puszczany jest bezwonny gaz (mieszanina podtlenku azotu i tlenu). Wdychając gaz dziecko, uspokaja się i odpręża, zachowując przy tym świadomość.

  O zęby mleczne powinno się dbać tak samo, jak o, zeby stałe i rodzice powinni mieć tego świadomość. Będzie to w przyszłości procentowało zdrowym i pięknym uśmiechem dziecka. – mówi doktor Paweł Strzępek, właściciel Gabinetu Stomatologicznego ALBADENT w Rzeszowie.
  awatar lek. dent. Paweł Strzępek
  lek. stom. Paweł Strzępek