nowe zęby z mleczaków

Nowe zęby z… mleczaków?

SPIS TREŚCI
  Add a header to begin generating the table of contents

  Od lat prowadzone są badania by komórki macierzyste z miazgi zębów mlecznych, mogły pomóc nam w odrośnięciu zębów stałych. Prace naukowców nad tym zagadnieniem cały czas trwają. Czy to kolejny krok ku naturalnym zębom na całe życie?

  Komórki macierzyste to pierwotne komórki, które mogą przekształcić się w komórki nerwowe, mięśniowe bądź tkankę kostną. Co za tym idzie, mogą pomóc organizmowi zregenerować się po przebytej chorobie, która uczyniła w organizmie nieodwracalne zmiany. Pobiera się je przeważnie z krwi pępowinowej tuż po porodzie i przechowuje w laboratoryjnych warunkach na wypadek choroby dziecka w przyszłości. Komórki macierzyste, jak przekonują naukowcy, mogą nam również pomóc w odbudowie zębów stałych. A wszystko to dzięki… mleczakom.

  Komórki macierzyste w stomatologii

  Zęby mleczne to również bogate źródło komórek macierzystych. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2003 r. przez National Institutes of Health. Z racji tego, że komórki macierzyste potrafią przekształcić się w komórki, z których zbudowany jest ząb stały (np. komórki zębiny i szkliwa), mogą pomóc nam w przyszłości w odrastaniu zębów stałych – wyjaśnia doktor Paweł Strzępek, właściciel Gabinetu Stomatologicznego ALBADENT w Rzeszowie.
  awatar lek. dent. Paweł Strzępek
  lek. dent. Paweł Strzępek

  Naukowcy przewidują, że pierwsze wykorzystanie komórek macierzystych z zębów mlecznych związane będzie właśnie z naprawą uszkodzeń w obrębie zębów i szczęki. Już teraz wiele matek ze Stanów Zjednoczonych decyduje się na przechowywanie komórek macierzystych wyodrębnionych z miazgi zębów mlecznych swoich pociech. A firma BioEden z Austin otworzyła nawet pierwszy narodowy bank zębów mlecznych, w którym przechowuje się pobrane z miazgi zęba i następnie zamrożone komórki. W USA za możliwość przechowania komórek macierzystych z zębów płaci się 590 dolarów, a następnie 100 dolarów rocznie.

  Nowe zęby z komórek macierzystych czy to możliwe?

  Pierwszy powstały za sprawą komórek macierzystych ząb naukowcy z Tokio wyhodowali w 2007 r. u myszy. Komórki macierzyste pobrane zostały od mysiego zarodka i umieszczono je w kolagenowym żelu. Gdy wyrósł z nich zawiązek zęba, wszczepiona została do pyszczka myszy i urósł z niego normalnych rozmiarów ząb. Komórki macierzyste z komórek zarodka mają bowiem zdolność przeistaczania się w dowolną tkankę. Jednak w przypadku ludzi z wiadomych względów metoda ta nie jest dopuszczona. Komórki macierzyste, które można pobierać np. z krwi pępowinowej, pępowiny czy szpiku kostnego mają ograniczoną zdolność przekształcania się w inne tkanki, dlatego „wyhodowanie” tkanek ciała, jak również samych zębów jest problematyczne. Sposobem na to, zdaniem uczonych, mają być właśnie komórki macierzyste z zębów mlecznych. Pierwszym krokiem ku nowym – naturalnym zębom są działania, jakich podjął się dr Jeremy Mao z Columbia University Medical Center. Zajął się on stworzeniem naturalnych implantów, których tkanka ma powstać za sprawą komórek macierzystych.

  Zanim jednak dziedzina stomatologii posunie się aż tak daleko i rzeczywiście będziemy mogli cieszyć się kolejnymi – w pełni naturalnymi zębami stałymi, zalecam dbanie o te zęby, które już mamy. Prawidłowa higiena i profilaktyka to gwarancja sukcesu – pięknych i zdrowych zębów – przekonuje doktor Paweł Strzępek.
  awatar lek. dent. Paweł Strzępek
  lek. dent. Paweł Strzępek

  Do leczenia różnego rodzaju schorzeń wykorzystywane są komórki macierzyste pobrane z:

  • szpiku kostnego – uszkodzenia rdzenia kręgowego, urazy mózgu, stopa cukrzycowa, choroby serca.
  • krwi pępowinowej – wspomagają rozwój komórek: tkanki chrzęstnej, wątroby, nerek i neuronów.
  • pępowiny – wykorzystywane do terapii pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane i z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

  Zobacz także: Co zrobić w przypadku utraty zęba w dziale protetyka na implantach