Powikłania po wszczepieniu implantu

Wszczepienie implantu zębowego to zabieg chirurgiczny, dlatego jak wszystkie inne tego rodzaju interwencje w nasz organizm niesie ze sobą ryzyko powikłań, których skutkiem może być nawet odrzucenie wszczepu.
Problemy i komplikacje po wszczepieniu implantu pojawiają się niezwykle rzadko, a ich najczęstszą przyczyną jest niesubordynacja pacjenta i zła higiena jamy ustnej. Zdarzają się również sporadyczne przypadki, że organizm odrzuci implant wykonany z biokompatybilnego materiału, bez wyraźnej przyczyny.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić po zabiegu?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg praktycznie nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Jeśli jednak pojawią się nietypowe objawy jak:

 • gorączka,
 • silny ból – pomimo zastosowania leków,
 • krwawienie z miejsca wszczepienie implantu,
 • problemy z przełykaniem,
 • ból gardła,
 • powiększone węzły chłonne,
 • wysięk ropy w operowanym miejscu,
 • krwawienie z nosa

– natychmiast powinniśmy się skontaktować się z naszym stomatologiem.

Powikłania po wszczepieniu implantu z winy pacjenta

O powodzeniu leczenia implantologicznego w dużej mierze decyduje współpraca na linii stomatolog – pacjent. Niestosowanie się do zaleceń chirurga, może mieć naprawdę negatywne konsekwencje. Jeśli dopuścimy do infekcji czy zapalenia tkanek wokół implantu, dojdzie do zaniku osseointegracji (integracji implantu z kością), przez co implant straci stabilność.

Oprócz dbania o higienę jamy ustnej, osoby z implantami obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów przynajmniej na kilka miesięcy przed zabiegiem jak i kilka miesięcy po wszczepieniu implantu. Oczywiście najkorzystniej dla zdrowia pacjenta byłoby całkowicie rzucić palenie. Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, u pacjentów, którzy palą, prawdopodobieństwo odrzucenia wszczepu jest pięciokrotnie wyższe niż u osób niepalących, Dlatego też stomatolog może podjąć decyzję, że nie wszczepi implantu osobie, która nie wyraża chęci rzucenia palenie przynajmniej na te kilka miesięcy przed zabiegiem jak i po nim.

Powikłania po wszczepieniu implantu z winy stomatologa

Oczywiście sporadycznie zdarzają się przypadki, w których to źle przeprowadzony przez stomatologa zabieg przyczynił się do powikłań poimplantacyjnych. Powodem odrzucenia wszczepu z winy dentysty może być:

 • zbyt wczesne obciążenie implantu,
 • zbyt głębokie wprowadzenie śruby lub jej nadmierne przekręcenie.
 • nieprawidłowa ocena co do ilości i jakości tkanki kostnej w miejscu gdzie ma być wszczepiony implant.

Tego rodzaju sytuacje to naprawdę rzadkość, dlatego nie powinniśmy się obawiać implantów zębowych. W naszym gabinecie stomatologicznym znajdziesz doświadczonych lekarzy, którzy uczestniczą w międzynarodowych i krajowych konferencjach oraz sympozjach, wciąż podnosząc swoje kwalifikacje, aby leczyć pacjentów skutecznie i bezboleśnie.

Zapraszamy na konsultacje do Rzeszowa!