Przed wyjazdem na wakacje koniecznie odwiedź dentystę

Zanim spakujesz swoje walizki na wymarzony urlop i kiedy już kupisz kolejne okulary przeciwsłoneczne, nie zapomnij by odwiedzić gabinet stomatologiczny. Sprawdź i upewnij się, czy Twoje zęby są również „zwarte i gotowe ” na ten wyjazd. Zapytasz dlaczego? Niespodziewany ból zęba w czasie urlopu może zamienić najpiękniejsze wakacje w istny koszmar, więc lepiej profilaktycznie skontroluj stan swojego uzębienia, zanim wyruszysz w podróż.

Co jednak masz zrobić gdy nie zdążysz sprawdzić zębów u dentysty i w najmniej oczekiwanym momencie pojawi się ostry ból? Jeśli jesteś na wakacjach w Polsce, to nie ma najmniejszego problemu, jedziesz do najbliższego gabinetu lub na pogotowie stomatologiczne. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy jesteś na egzotycznej wyprawie i masz utrudniony dostęp do lokalnej służby zdrowia. Warto więc pomyśleć o tym już wcześniej i zaopatrzyć się w odpowiednie środki przeciwbólowe i dostępne w aptekach tymczasowe wypełnienia zęba. Możesz je kupić w każdej aptece i w razie konieczności, w bardzo łatwy sposób samodzielnie nałożyć. Tymczasowe wypełnienie zalecane jest w przypadku wypadnięcia plomby lub ukruszenia zęba, szczelnie zamyka uszkodzony ząb na 4 tygodnie, zabezpieczając przed bakteriami, resztkami jedzenia oraz nadwrażliwością. Aplikacja takiego wypełnienia jest bardzo prosta – wyciskasz niewielką ilość preparatu i za pomocą szpatułki nakładasz na ubytek w zębie, a następnie delikatnie zagryzasz, aby wypełnienie dopasowało się do Twojego zgryzu. Po kilkunastu minutach możesz już swobodnie funkcjonować i ponownie cieszyć swoją wymarzoną wyprawą.

A co w przypadku wybitego lub złamanego zęba? Co powinieneś zrobić będąc za granicą?

W takich przypadkach niestety nie możesz zwlekać z wizytą u dentysty, musisz jak najszybciej udać się do najbliższego gabinetu stomatologicznego aby nie doszło do wysuszenia komórek ozębnej oraz cementu korzeniowego. Wybity lub ułamany ząb powinieneś od razu przemyć czystą zimną wodą i umieścić go w wilgotnym środowisku, najlepszy byłby tu roztwór soli fizjologicznej, opcjonalnie może to być ślina lub mleko. Istnieje wtedy duża szansa, że Twój ząb zostanie ocalony.

Leczenie stomatologiczne za granicą jest bardzo kosztowne, często kilkukrotnie droższe niż w Polsce, więc jak sam/sama widzisz, lepiej zapobiegać niż….biegać na urlopie za dentystą. Koniecznie zaplanuj kontrolną wizytę stomatologiczną przed swoim kolejnym wyjazdem wakacyjnym, szczególnie tym bardzo dalekim.

Jeśli jesteś tą osobą, która ma częste problemy z zębami i podróżuje po Europie, to powinieneś pomyśleć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do darmowego leczenia stomatologicznego lub częściowego jego zwrotu. Sprawdź koniecznie, w których krajach obowiązuje.