Stomatolog czy dentysta?

Zapewne wiele osób zastanawiało się czy określenie stomatolog i dentysta mogą być stosowane zamiennie i traktowane jako synonimy? W końcu jedni chodzą do stomatologa, a dla innych liczy się tylko dobry dentysta. To, który tytuł wybierzemy najczęściej zależy tylko od nas i naszego widzimisię. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy poprawnie zwróciliśmy się do osoby, która leczy nasze zęby.

Co ciekawe, jeszcze do 2002 r. pojęcia lekarz stomatolog i lekarz dentysta nieco się od siebie różniły. Dentysta zajmował się leczeniem tylko zębów, natomiast stomatolog posiadał również wiedzę z zakresu leczenia przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej. Po zmianie przepisów w 2002 r. nastąpiło ujednolicenie nazewnictwa, a osoba kończąca studia na kierunku stomatologia uzyskuje tytuł lekarza dentysty (dawniej lekarza stomatologa).

Dla niektórych jest więc pewnego rodzaju deprecjacja, inni nie przywiązują większej wagi do takich tytułów. W końcu przede wszystkim liczy się to, aby nasz lekarz był specjalistą i swego rodzaju fachowcem w tym co robi, a przede wszystkim kochał swój zawód. Warto pamiętać, że w obecnych czasach wykształciło się wiele poddziedzin stomatologii jak chirurgia szczękowa, ortodoncja czy endodoncja, a osoby specjalizujące się w danej dziedzinie to odpowiednio chirurg szczękowy, ortodonta oraz endodonta. Dobry dentysta powinien więc wciąż się kształcić i zdobywać wiedzę oraz doświadczenie, aby leczyć swoich pacjentów profesjonalnie i skutecznie.
Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć stomatologa czy dobrego dentystę, a Twoim miejscem zamieszkania jest Rzeszów – zapraszamy do kontaktu z nami! Albadent to profesjonalnie wyposażone gabinety stomatologiczne oraz fachowcy na najwyższym poziomie.