Usuwanie zębów mądrości – pozbycie się pamiątki po praprzodkach

Wyrywanie ósemek – usuwanie zębów mądrości

O tym jakie problemy mogą wywoływać tzw. zęby mądrości słyszał zapewne każdy, a wielu z nas musiało poddać się zabiegowi wyrywania ósemek. Dlaczego jednak te zęby przynoszą nam tyle cierpienia? I jak to jest, że ósemki stały się zbędne do prawidłowego przeżuwania?

Na początku warto wiedzieć, że ósemki to narząd szczątkowy, pozostałość po naszych praprzodkach, którzy używali ich do rozdrabniania surowych pokarmów. Nie mieli narzędzi, nie znali ognia – rozbudowana szczęka stanowiła bardzo korzystne rozwiązanie. Na przestrzeni dziejów przestaliśmy jednak jeść surowe pokarmy, do tego pojawiła się możliwość ich wcześniejszego rozdrabniania, a zatem te trzonowce nie były już potrzebne. Zmieniła się budowa szczęki, co sprawiło, że ósemki praktycznie przestały się w niej mieścić. Obecnie zęby te często przysparzają nam wiele problemów. Wokół nich, z racji swojego położenia powstają np. stany zapalne i torbiele związkowe – gdy pozostają one niewyrżnięte, mogą powodować przesunięcia, uszkodzenia i naciskać na inne zęby, gdy zaczynają się wyżynać.
Jeśli natomiast ósemka wyrosła tylko częściowo, istnieje ryzyko, że w miejscu jej wyłonienia się, powstanie kieszeń dziąsłowa, w której będzie gromadził się pokarm, co doprowadzi do stanu zapalnego i dużego bólu.

Kiedy zdecydować się na usuwanie zębów mądrości?

O tym, czy wyrywanie ósemek jest konieczne, zawsze powinien zdecydować lekarz stomatolog. Są osoby, u których zęby mądrości wyrosły prawidłowo i nie wywołują żadnych niepokojących objawów, nie powodują także przesuwania się zębów. Kiedy jednak ich pojawienie się powoduje ból musimy koniecznie udać się do stomatologa, który na podstawie pantomogramu oceni czy konieczne jest wyrywanie ósemek.

Możliwe także, że to lekarz ortodonta zaleci usunięcie ósemki, jeśli w przyszłości jej pojawienie się miałoby zaprzepaścić kilkuletni proces leczenia ortodontycznego.

Kto zajmuje się wyrywaniem ósemek?

Ponieważ zabieg usunięcia zębów mądrości nie jest prosty, powinien koniecznie zając się nami dobry dentysta, którego wiedza i doświadczenie zagwarantują, iż nie będzie to przeżycie traumatyczne. W niektórych przypadkach konieczne może być również skorzystanie z pomocy chirurga stomatologa. Chociaż zabieg wyrywania zębów mądrości nie należy do najprzyjemniejszych, lepiej raz na zawsze pozbyć kłopotliwych zębów mądrości, które mogą wywoływać ból i stany zapalne.

Co ciekawe, w USA i Niemczech, coraz częściej profilaktycznie usuwa się zęby mądrości, aby w przyszłości nie powodowały problemów.
Gabinet stomatologiczny ALBADENT świadczy usługi z zakresu wyrywania ósemek, także chirurgicznego. Jeśli szukasz dobrego dentysty w Rzeszowie, który skutecznie i bezboleśnie wyleczy twoje zęby – zapraszamy!