Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Leczenie kanałowe (endodontyczne) wiąże się z ryzykiem powikłań, które mogą wystąpić zarówno już podczas leczenia (powikłania wczesne) jak i po upływie kilku miesięcy lub lat po leczeniu (powikłania odległe).

Resekcja wierzchołka korzenia zęba powikłania wczesne

Jeżeli chodzi o powikłania wczesne, które są wskazaniem do zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba najczęściej spotykamy się z:

  • Złamaniem narzędzia, do którego dochodzi w kanale zębowym
  • Wypchnięciem materiału wypełniającego poza wierzchołek zęba, które powoduje silny ból
  • Niedopełnienie kanału korzeniowego na całej długości
  • Brak możliwości udrożnienia kanału korzeniowego aż do wierzchołka korzenia zęba
 

Tego rodzaju zmiany mogą powodować powikłania takie jak ziarniniaki, torbiele czy ropnie około wierzchołkowe, które daje się wyleczyć przeprowadzając powtórny zabieg leczenia kanałowego zwany zabiegiem reendo.

Jednakże gdy przeprowadzenie ponownego zabiegu jest niemożliwe, lub też zmiany, które wystąpiły u Pacjenta nie poddają się tego rodzaju leczeniu, z pomocą przychodzi zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Jakie są wskazania do zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba?

– Zęby u których wystąpiły duże, to znaczy 10 mm i większe zmiany około wierzchołkowe

– Zęby, które samoistnie obumarły (nie dając dolegliwości bólowych) a u których rozwinął się proces zapalny okolicy szczytu korzenia zęba, który ma charakter ziarniniaka, torbieli lub ropnia

– Zęby na których wykonane jest estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie protetyczne – wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna, a w okolicy wierzchołka korzenia zęba, powstała zmiana zapalna, która nie jest możliwa do leczenia w inny sposób

Resekcja wierzchołka korzenia zęba zabieg

Lekarz nacina śluzówkę w okolicy korzenia zęba, następnie wycina okienko kostne i odcina wierzchołek korzenia zęba równocześnie usuwając zmianę zapalną. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, Pacjenci nie muszą się obawiać bólu. Po wykonanym zabiegu najlepiej jest uzupełnić brak kostny materiałem kościozastępczym. Dzięki temu zabiegowi, w 80 proc. przypadków można uratować ząb przed usunięciem. Co ważne zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba można wykonać na każdym zębie, również na przedtrzonowcach i trzonowcach (jeżeli jest do niego wskazanie).