Jak przebiega leczenie kanałowe?

Pamiętaj – leczenie kanałowe nie boli, przeprowadzamy je bowiem w znieczuleniu miejscowym.

Zanim lekarz stomatolog przystąpi do leczenia kanałowego, potrzebne będzie mu zdjęcie rentgenowskie zainfekowanego zęba. Dzięki niemu będzie w stanie ocenić warunki anatomiczne korzeni oraz to, czy wystąpiły zmiany okołowierzchołkowe w zębie. Dzięki zdjęciu (RTG zębów) lekarz stomatolog będzie również mógł stwierdzić, czy ząb był uprzednio leczony i czy leczenie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Gdy ząb na którym ma zostać przeprowadzone leczenie kanałowe zostanie przez lekarza stomatologa zabezpieczone przed dostaniem się doń śliny, można przystąpić do otwarcia zęba. Kanały zębowe opracowywane są przy użyciu narzędzi ze stopów niklowoptytanowych, co znaczy, że lekarz stomatolog usuwa również z wewnętrznych ścian kanałów zębinę, którą zainfekowały bakterie z miazgi. W tym samym czasie kanał płucze się środkami przeciwbakteryjnymi.

Gdy kanały są oczyszczone, odpowiednio poszerzone i osuszone, wypełnione zostają gutaperką jak również pastą uszczelniająca (tak zwanym sealerem). Bardzo ważne jest bowiem to, by kanał został zamknięty przez co zabezpieczony przed pojawieniem się w nim bakterii.

Leczenie kanałowe wymaga od lekarza stomatologia precyzji i dbałości o szczegóły. Proces leczenia jest skomplikowany i wymaga z reguły więcej niż jednej wizyty (choć możliwe jest całkowite wyleczenie i zamknięcie zęba od razu, podczas trwania jednej wizyty).

Powodzenie leczenia kanałowego uzależnione jest w bardzo dużym stopniu od tego w jaki sposób ząb zostanie odbudowany. W tym przypadku warto zdecydować się na odbudowe protetyczną inlay, onlay lub koronę protetyczną.