Rodzaje zabiegów

Decydując się na leczenie kanałowe bardzo ważne jest oddanie się w ręce specjalisty. Zabieg jest bowiem bardzo skomplikowany i wymaga naprawdę dużych umiejętności i lat praktyki. Doświadczenie i specjalistyczne szkolenia mające na celu doskonalenie umiejętności naszych specjalistów w tej dziedzinie pozwalają nam na podejmowanie się leczenia nawet bardzo trudnych przypadków takich jak:

  • Udrażniania zatkanych kanałów
  • Udrażniania kanałów, które są zagięte
  • Usuwania złamanych wewnątrz kanału narzędzi
  • Zamykania perforacji
  • Leczenia zębów, które nie mają uformowanych korzeni

Jesteśmy w stanie wyleczyć większość nawet bardzo zniszczonych zębów, które zazwyczaj były usuwane. Dzięki temu mogą jeszcze długo służyć Pacjentowi. Pacjenci z innych klinik, których przypadek wymaga leczenia kanałowego prowadzonego pod mikroskopem również mogą liczyć u nas na pomoc.

Takie zabiegi przeprowadzamy:

    • Leczymy biologicznie miazgę – ma na celu zachowanie miazgi przy życiu, gdy doszło w niej do początkowej postaci zapalenia (zapalenia odwracalnego). Dzięki temu Pacjent może cieszyć się żywym, naturalnym zębem. Jak się leczy? Najważniejsze jest usunięcie przyczyny choroby (uraz zęba lub próchnica) dzięki zastosowaniu preparatów ochronnych a następnie wypełnienie ubytku. By leczenie powiodło się niezwykle istotne jest bardzo szybkie wychwycenie ubytku w zębie lub bardzo szybki kontakt ze specjalistą w momencie, gdy nastąpi uraz zęba.
    • Leczymy nieodwracalne zapalenia miazgi – metoda sprawdza się w zaawansowanych fazach zapalenia miazgi. Z komory i kanałów korzeniowych zęba usuwamy chorą miazgę, następnie mechanicznie poszerzamy kanały i odkażamy je a na zakończenie szczelnie je wypełniamy. Efekt przeprowadzonego zabiegu jesteśmy w stanie ocenić natychmiast dzięki wykonywanemu w naszym Centrum zdjęciu rentgenowskiemu (tuz po wypełnieniu kanałów).
    • Leczymy martwice i zgorzele miazgi – tego rodzaju leczenie różni się od leczenia kanałowego nieodwracalnych zapaleń miazgi tym, że konieczne jest większe poszerzenie kanałów zęba i zastosowanie silniejszych środków odkażających.
    • Leczymy zapalenia tkanek około wierzchołkowych (które otaczają korzeń zęba) – zapalenie ich jest dokuczliwe dla pacjenta, wystąpić może bowiem ból, utrudnienie żucia a niekiedy nawet obrzęk, towarzysząca mu gorączka i ogólne osłabienie. Leczenie przebiega bardzo podobnie do leczenia martwic i zgorzeli miazgi. Konieczna w tym przypadku jest jednak większa liczba wizyt.
    • Dokonujemy powtórnego leczenia kanałowego, czyli tak zwanych rewizji

       

      W jakich sytuacjach?

    • Gdy występują dolegliwości bólowe ze strony zęba, który był leczony kanałowo
    • Gdy na zdjęciu rentgenowskim zauważymy, że kanały korzeniowe nie zostały prawidłowo wypełnione
    • Gdy ząb wymaga leczenia protetycznego, czyli założenia korony, wkładu koronowo-korzeniowego lub mostu
    • Gdy na zdjęciu rentgenowskim dostrzeżemy zmiany w kości, które nie zagoiły się po ostatnim leczeniu kanałowym

Leczenie endodobtyczne, które wykonywane jest powtórnie jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Lekarz stomatolog musi usunąć materiał, którym uprzednio zostały wypełnione kanały, odnaleźć kanał, który wówczas został pominięty lub też usunąć narzędzie, które złamało się w zębie podczas przeprowadzania zabiegu. Właśnie w takich trudnych przypadkach doskonale sprawdza się mikroskop endodontyczny oraz ultradzwięki. Dzięki temu jesteśmy w stanie uratować wiele zębów skazanych na usunięcie.

  • Zamykamy perforacje dna komory i kanałów korzeniowych – zdarza się, że podczas leczenia kanałowego dochodzi do perforacji, czyli pęknięcia, przedziurawienia dna komory lub kanału korzeniowego. W takich sytuacjach otwór musi zostać odkażony i szczelnie zamknięty. Materiał, który stosuje się do tego rodzaju celów to MTA.
  • Usuwamy złamane narzędzia kanałowe oraz wkładóy koronowo-korzeniowe – zdarzają się sytuacje, że po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym w zębie pozostaje wkład koronowo-korzeniowy (sztyft), lub resztka narzędzia kanałowego. Jeżeli nie zostaną one wyjęte z zęba, ryzykiem jest konieczność jego ekstrakcji.
  • Leczymy kanałowo zęby stałe z nieuformowanym korzeniem – zęby u których rozwój wierzchołka korzenia został niezakończony są trudne w leczeniu. Specjaliści naszego Centrum doskonale sobie jednak radzą z tego typu przypadkami. Leczenie wymaga bowiem doskonałych umiejętności lekarza, zaawansowanego sprzętu i materiałów do przeprowadzenia zabiegu.

Jak długo może nam służyć leczony kanałowo ząb?

Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu leczeniu jak również szczelnemu odbudowaniu, ząb może służyć Pacjentowi nawet tak długo jak naturalny ząb. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie pomimo dobrze wykonanego leczenia, choroba postępuje. Zdarza się również, że po pary miesiącach, czy latach od zabiegu ząb może zacząć boleć. W takich przypadkach jak również w przypadkach, gdy leczenie nie zostało przeprowadzone we właściwy sposób, konieczne jest powtórzenie leczenia kanałowego.