Lakowanie zębów

Lakowanie zębów mlecznych i stałych

Lakowanie zębów jest to zabieg czystoprofilaktyczny wykonywany przede wszystkim u dzieci, którego celem jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Najbardziej narażone na rozwój zanieczyszczeń i bakterii są zęby trzonowe i przedtrzonowe. Powierzchnia zębów tylnych (na których występuje większość ubytków) pokryta jest bruzdami i zagłębieniami, które są bardzo trudne do wyczyszczenia przy pomocy szczoteczki do zębów i dosięgnięcia do mało wprawnej ręki młodego pacjenta. Zalęgają przez to na nich resztki pokarmów stając się pożywką dla próchnico twórczych bakterii. Dlatego najlepszym sposobem na odpowiednie zabezpieczenie zęba jest właśnie jego zalakowanie bruzd na zębach mlecznych i stałych.

lakowanie zębów mlecznych rzeszów
zabieg lakowania zębów

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci przeprowadza stomatolog. Zabieg ten polega na pokrywaniu i uszczelnianiu bruzd na powierzchni zębów specjalnym lakiem, który uniemożliwia odkładanie się w tych najbardziej narażonych na próchnicę miejscach, płytki nazębnej. Spłycenie bruzd pozwala tym samym na dokładniejsze czyszczenie zębów. Ze względu na swoje położenie i utrudniony dostęp do nich, właśnie taki zabieg lakowania zęba może zredukować powstanie w nich próchnicy nawet w 99%.

Kiedy przeprowadzić zabieg lakowania zębów?

Lakowanie zębów u dzieci radzimy wykonać tak szybko, jak to możliwe, od razu po pojawieniu się pierwszych stałych zębów (ok. 5-6 roku życia dziecka). Pamiętajmy, że lakować warto nie tylko zęby mleczne, ale właśnie również stałe. Najbardziej narażone na zakażenie próchnicą są szóstki, czyli pierwsze trzonowce, które pojawiają się w tym okresie. Prawie 90% zębów trzonowych dzieci dotkniętych jest próchnicą, która nieleczona, może doprowadzić nawet do usunięcia zębów, a następnie do późniejszych wad zgryzu. Kolejne wyrastające zęby powinno się lakować na bieżąco po ich pojawianiu się, podczas cyklicznych wizyt u stomatologa. Nie należy czekać na pojawienie się wszystkich zębów, gdyż wtedy konieczne będzie już usuwanie próchnicy, zamiast zabezpieczanie przed nią zębów.

lakowanie zębów

Na czym polega zabieg lakowania zębów?

Zabieg lakowania zębów u dziecka

Lakowanie zębów Rzeszów to całkowicie bezbolesny zabieg, który dentysta rozpoczyna dokładnym oczyszczeniem powierzchni lakowanego zęba. Sprzęt do czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym jest dużo dokładniejszy niż jakakolwiek szczoteczka do zębów dostępna do użytku domowego. Następnie, na zęba nakładany jest środek wytrawiający, który zapewnia, dokładne wypełnienie i uszczelnienie wszystkich bruzd oraz nierówności w zębie. Po nałożeniu laku dentysta naświetla lampą polimeryzacyjną ząb, utwardzając lak. Na koniec, lekarz musi się upewnić, czy dodatkowa warstwa nie zaburza zgryzu i czy żaden ząb nie wystaje ponad linię, którą tworzą razem wszystkie zęby. Staranne dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka to klucz do pięknych i zdrowych zębów.

lakowanie u dentysty w rzeszowie
lakowanie zębów u dzieci

Ile trwa zabieg i czy boli lakowanie zębów?

Lakowanie zębów mlecznych i stałych jest bezbolesne, a pacjent nie odczuwa nawet najmniejszego dyskomfortu. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut (licząc na jeden ząb).

Które zęby należy lakować?

Warto uszczelnić zęby trzonowe (mleczne i stałe) oraz zęby przedtrzonowe.

Czy zalakowanego zęba należy kontrolować?

Lakowanie zębów u dzieci wymaga okresowej kontroli przez lekarza stomatologa. Najlepiej jest kontrolować stan laku co 6 miesięcy. Podczas wizyty specjalista oceni szczelność laku, a jeżeli materiał wypadł lub został starty, ponownie zalakuje lub dołoży materiał, by ochrona zęba była skuteczniejsza.