Usuwanie Kamienia nazębnego w Rzeszowie

usuwanie kamienia

Skaling - usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest zmineralizowanym osadem płytki nazębnej, który osadza się na zębach już w parę godzin po ich umyciu.  Jest on dużo twardszy niż płytka nazębna, więc nie może być ty przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Higienizacja zębów, w tym usunięcie kamienia nazębnego może odbyć się tylko przez piaskowanie, kiretaż lub skaling przy wykorzystaniu metod ultradźwiękowych. W zależności od substancji, które dostają się do jamy ustnej, kamień nazębny może mieć różne odcienie. Najczęściej ma on barwę znaczenie ciemniejszą niż kolor zębów, która jeszcze bardziej pogłębia się przy piciu kawy, herbaty czy paleniu papierosów.

Jakie są skutki obecności kamienia nazębnego?

Na kamień nazębny składają się różne substancje zawarte w ślinie, resztki jedzenia, związki wapnia i fosforu, a także węglowodany. A to przede wszystkim przyczynia się do powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się często na szyjkach zębowych, brzegiem dziąsła i w innych trudno dostępnych miejscach, do których nie można dotrzeć szczoteczką. Jeśli kamień odkłada się w takich miejscach przez długi czas, może to prowadzić do zapalenia dziąseł, odsłonięcia się szyjek zębowych, rozchwiania zębów i w konsekwencji ich wypadania, czyli paradontozy.

usuwanie kamienia zabieg
suwanie kamienia nazębnego rzeszów

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Najbardziej popularną, a zarazem bardzo skuteczną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling, czyli rozbijanie kamienia ultradźwiękami oraz piaskowanie stosowane również do usuwania przebarwień i nierówności na powierzchni zęba. Skaling zębów z wykorzystaniem ultradźwięków przeprowadza zazwyczaj higienistka stomatologiczna. W czasie skalingu naddziąsłowego końcówka skalera jest przykładana do powierzchni złogów i wprowadzana w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, przy której kamień nazębny po prostu odpada. Na koniec zęby zostają dokładne wyczyszczone i wypolerowane, co zabezpiecza je przed osadzaniem się kamienia. Taki zabieg należy wykonywać 2 razy w roku. Koszt samego usunięcia kamienia z zębów, to kwota od około 100 złotych.

Jak przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego?

Mimo że nie możemy samodzielnie usunąć kamienia nazębnego, to możemy skutecznie ograniczyć jego powstawanie. Przede wszystkim należy dbać o profilaktykę stomatologiczną, a w tym higienę jamy ustnej – codziennie myć zęby odpowiednią pastą oraz regularnie stosować nici dentystyczne. Jeszcze bardziej skuteczne w przeciwdziałaniu powstawaniu kamienia nazębnego są szczoteczki elektryczne zamiast tradycyjnych oraz irygatory. Nie możemy zapominać o dokładnym umyciu języka, na którym gromadzi się wiele bakterii sprzyjających rozwijaniu się kamienia nazębnego.

usuwanie kamienia rzeszów
wybielanie zębów albadent

Kiretaż - skaling poddziąsłowy

W gabinetach stomatologicznych można przeprowadzić także zabieg scalingu poddziąsłowego. Jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego zalegającego w kieszonce dziąsłowej (poniżej linii dziąseł, zdarza się, że nawet w korzeniu zęba). Można go przeprowadzić zarówno za pomocą scalera, jak i kiertu, czyli sprzętu, którego odpowiednie wygięcia zapewniają dostęp do każdej szczeliny w jamie ustnej. Po wcześniejszym oczyszczeniu szyjek zębowych lekarz poleruje je i fluoryzuje, po to by kamień szybko się nie osadzał. 

Usuwanie kamienia nazębnego przed i po

Przed Po

Jeżeli chcesz poprawić wygląd zębów i zaskoczyć wszystkich pięknym uśmiechem zapoznaj się z naszą ofertą w dziale: Stomatologia estetyczna