Jak wygląda zabieg?

Jak wygląda zabieg umieszczenia implantów?

Zabieg jest całkowicie bezbolesny (pacjentowi podawane jest to samo znieczulenie miejscowe, które stosuje się przy usuwaniu zęba) i bezpieczny dla pacjenta (implantacja charakteryzuje się mniejszą ingerencją niż np. usunięcie zgorzelinowego zęba, gdyż podczas tego drugiego zabiegu mamy do czynienia z wysiewem bakterii do krwioobiegu). Wszczepienie pojedynczego implantu trwa ok. 15-20 minut. Jedyny dyskomfort, który można w tym czasie odczuwać, to wibracja, która towarzyszy przygotowaniu miejsca pod implant. Jeżeli pacjent będzie odczuwał przed zabiegiem silny stres, istnieje możliwość podania mu delikatnego i w pełni bezpiecznego środka na uspokojenie lub wprowadzenie go w stan krótkiej drzemki. Narkoza w przypadkach tego rodzaju zabiegów nie jest jednak polecana, gdyż jest zupełnie zbędna. Dyskomfort jest chwilowy, a pacjent nie doświadcza żadnych doznań bólowych. U pacjentów, u których pomimo tego występuje duży stres, lub też w ich przypadku wymagane są duże i czasochłonne procedury implantacujne albo potrzebują dodatkowych zabiegów mających na celu regenerację kości, możemy przeprowadzić zabieg w znieczuleniu ogólnym.

Sam zabieg nie wymaga od pacjenta tego, by rezygnował z codziennych obowiązków lub z pracy. Przez kolejne miesiące po zabiegu (od 6 – 16 tygodni), w kości zachodzi proces zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością, który fachowo nazywa się procesem osteointegracji. Jeżeli zabieg implantacji połączony był z zabiegiem regeneracji kości, proces ten może trwać dłużej. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkować Pacjentów. Gdy upłynie od ok. 3 do 6 miesięcy, możemy już stwierdzić, że odzyskaliśmy utracony korzeń zęba. Jeżeli będziemy należycie dbać o higienę ustną, będziemy w stanie zachować go do końca życia.

W jaki sposób przebiega zabieg?

Część chirurgiczna

Lekarz stomatolog nacina dziąsło w precyzyjnie określonym miejscu i delikatnie nawierca w kości niewielkich rodzajów otworki, do których wkręcone będą implanty.

Zabieg jednoetapowy

Jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że lekarz stomatolog ingeruje w tkanki, które otaczają implant tylko jeden raz. Tuż po wprowadzeniu implantu, zaopatrywany jest on w śrubę zabliźniającą lub w część do prowizorycznej odbudowy protetycznej. Po upływie około 3 miesięcy, jeżeli nie ma oczywiście żadnych powikłań po zabiegu, można już spokojnie przystąpić do kolejnego etapu, czyli ostatecznej odbudowy protetycznej.

Zabieg dwuetapowy

 

Gdy lekarz stomatolog przygotuje miejsce pod implant czy implanty i wprowadzi w nie wszczep miejsce to, czyli pole operacyjne zostaje zszyte. Implant znajduje się w kości i jest zupełnie niewidoczny (przykrywa go dziąsło). Następnie zszyte zostaje nacięcie, które zostało wykonane na dziąśle i założone zostają szwy, które lekarz stomatolog usuwa po upływie 7-10 dni.

Drugim etapem części chirurgicznej zabiegu (gdy od pierwszego upłynęły 2-3 miesiące, a implant jest już wgojony), jest odsłonięcie górnej powierzchni implantu i założenie na nim tzw. śruby gojącej (na okres ok. 2 tyg). Dzięki temu dziąsło wokół przyszłej korony może ukształtować się w taki sposób, by wyglądało jak najbardziej naturalnie.

Natychmiastowa implantacja

Zdarzają się przypadki, gdzie wprowadzenie implantu jest wymagane bezpośrednio po ekstrakcji, czyli usunięciu zęba. Taki zabieg nazywa się właśnie implantacja natychmiastową. Dzięki temu jesteśmy w stanie skrócić czas leczenia, a sam zabieg ma korzystny wpływ na zachowanie tkanki kostnej i dziąsła wokół implantu. Od czego zatem zależy to, czy zabieg zostanie przeprowadzony w ten sposób? Decyzję podejmuje lekarz stomatolog, a zależy ona od tego, czy ilość kości, która znajduje się w miejscu przyszłego implantu jest wystarczająca. Warunkiem jest to, by usuwany ząb nie był w stanie zapalnym. W przypadkach, gdy lekarz pojmuje się natychmiastowej implantacji, wymagane jest użycie specjalnych biomateriałów, które ułatwiają regenerację kości wokół implantu. Zabiegi te przedłużają jednak czas gojenia do ok. 6 miesięcy. Zdarzają się również przypadki, gdy lekarz stomatolog może od razu obciążyć implanty prowizoryczną koroną. Wszystko to zależy jednak już od indywidualnych uwarunkować Pacjenta.