Uzupełnienia oparte na implantach

Jakość życia jest dla nas wszystkich niezwykle ważna, podobnie jak nasz wygląd. Jednak wielu z nas będzie się wstydzić, uśmiechać, a nawet cieszyć się jedzeniem z powodu brakujących zębów. Może to mieć wpływ na nasze życie społeczne i zawodowe, zmniejszając nasz osobisty potencjał i pewność siebie. Mogą również wystąpić ukryte konsekwencje braku zębów, o których być może wielu z nas nawet nie wie. Mimo to stomatologia oferuje coraz więcej metod uzupełniania braków w uzębieniu. Uzupełnianie braków w uzębieniu jest to trwałe odtwarzanie usuniętego lub utraconego zęba, lub zębów i przywrócenie całej jamie ustnej prawidłowego ustawienia i wyglądu.

Uzupełnienia protetyczne na implantach

Estetyczne uzupełnienia protetyczne wymagają także sporej cierpliwości i zasobów finansowych. Po odnalezieniu najbardziej odpowiadającego nam implantologa lub protetyka kolejny krok do celu jest to umówienie konsultacji. Na takiej wizycie lekarz zbada uzębienie i wykona zdjęcia RTG – pantomograficzne i tomografię komputerową. Tutaj należy także przekazać wszystkie niezbędne informacje o stanie zdrowia i chorobach, jakie posiadamy.

Najbardziej polecanym uzupełnieniem braków w uzębieniu jest wykonanie implantów. Implantem można uzupełnić jeden i więcej braków zębowych, aż po bezzębie całkowite. Implanty są to tytanowe śruby wkręcane w kość na miejsce brakujących korzeni zębowych. Są całkowicie zgodne z organizmem człowieka, a ryzyko odrzucenia implantu jest znikome. Uzupełnieniem implantów są pojedyncze korony lub mosty. W przypadku gdy wykonanie implantów jest niemożliwe lub nie chcemy aż tak dużej ingerencji chirurgicznej, możemy zdecydować się na uzupełnienie braków poprzez mosty koronowe. Należy jednak pamiętać, że do wykonania mostu trzeba posiadać dla niego podparcie, czyli zdrowe, sąsiadujące z brakiem zęby.

Metody uzupełnień opartych na implantach

Proponowane przez nas rozwiązania dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Pacjentów.

 

W przypadku pojedynczego ubytku (braku zęba z korzeniem)

 

Najlepszym rozwiązaniem nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym jest uzupełnienie takie jak korony na implantach.

W przypadku braku kilku zębów (dwóch i więcej)

Najlepszym rozwiązaniem jest osadzenie klasycznego mostu na implantach, który da optymalną stabilność. Rozwiązanie jest również idealne pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Co ważne w tym przypadku zbędne będzie szlifowanie sąsiednich zębów.

W przypadku całkowitego bezzębia z kości szczęki i żuchwy

Dzięki implantom proteza ruchoma zostanie stabilnie zakotwiczona w łuku zębowym. Jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie, proteza będzie stabilnie osadzona w jamie ustnej i będzie mogła być wyjmowana, gdy Pacjent będzie chciał ją wyczyścić.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zamocowanie do implantów całego zespołu zębów. Rozwiązanie to zapewni osiągnięciem maksimum pod względem estetyki

Uzupełnienia oparte na implantach przebieg

Etapy uzupełniania braków w uzębieniu różnią się w zależności od wybranej metody. Do zastosowania mostów konieczne będzie przeleczenie kanałowo i oszlifowanie zębów sąsiednich. Gdy zęby będą odpowiednio przygotowane, pobrane zostaną wyciski do pracy protetycznej. Czas oczekiwania na taką pracę może wynosić od 1 do 2 tygodni. W przypadku metody implantologicznej cały proces jest o wiele bardziej złożony. Pierwszy etap to wprowadzenie implantów, które w zależności od miejsca ich wprowadzenia integrują się z jamą ustną około 3-6 miesięcy.

Po czasie integracji do implantów dokładane są śruby gojące kształtujące dziąsło pod przyszłą koronę. Śruby gojące zostają wymienione na łączniki po 7-10 dniach od wprowadzenia. Na wizycie, na której dokładane są łączniki pobierane, są również wyciski do pracy protetycznej. Tutaj, w zależności od wielkości wykonywanej pracy czas oczekiwania może wynosić nawet do 3 tygodni. Pamiętajmy jednak, że w międzyczasie nie zostaniemy pozostawieni bez zębów – na ich miejsce zostaną wykonane zęby tymczasowe.