Leczenie zębów w ciąży
Leczenie stomatologiczne zębów w ciąży
Ciąża wcale nie zwalnia kobiet z regularnych wizyt u dentysty. Mało tego. Właśnie w tym szczególnym okresie należy zwracać baczną uwagę na stan swoich zębów. W końcu zdrowa mama to zdrowy maluszek. Stomatologia w ciąży prowadzona być musi z szczególną dbałością o zdrowie przyszłej matki.
Obalamy mity na temat chorób zębów w ciąży
O chorobach zębów i jamy ustnej narodziło się wiele błędnych pseudonaukowych teorii i mitów. Wiele z nich spędza sen z powiek przyszłym i młodym mamom. Specjalnie dla Was postanowiliśmy się zatem zmierzyć z najbardziej popularnymi.
Mit 1: Gdy kobieta jest w ciąży, zęby psują się jej szybciej
Sama ciąża nie ma nic wspólnego z podatnością na próchnicę. Jeżeli rzeczywiście kobieta będąc w ciąży zauważa u siebie pogorszenie się kondycji uzębienia, może mieć to związek ze skłonnością do porannych wymiotów (które zdarzają się na początku ciąży). Kwas żołądkowy który przedostaje się do jamy ustnej podczas torsji odwapnia twarde tkanki zęba. Po drugie w ciąży kobiety miewają wzmożony apetyt na słodycze i pokarmy kwaśne. Połączenie dwóch powyższych czynników próchnico twórczych rzeczywiście jest szkodliwe dla zębów. Nie jest jednak powiedziane, że przyszła mama nie może się przed próchnicą skutecznie obronić. Po porannej niedyspozycji nie zapomnij przepłukać ust płukanką z fluorem (tuz po wymiotach nie myj od razu zębów szczoteczką, gdyż nasili to uszkodzenia szkliwa), postaraj się kontrolować dietę i dbaj o higienę jamy ustnej. Na początku drugiego trymestru ciąży wybierz się też na wizytę kontrolną aby przeprowadzić niezbędne, profilaktyczne leczenie próchnicy zębów w ciąży. Będziesz mogła podzielić się swoimi obawami z lekarzem stomatologiem.
Mit 2: Znieczulenie miejscowe przed zabiegiem stomatologicznym jest szkodliwe dla nienarodzonego dziecka
Środki, które stosujemy podawane są w dawkach, które nie są szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Najlepiej i najbezpieczniej jest jednak odłożyć zabiegi stomatologiczne, które będą się wiązały z podaniem znieczulenia do rozpoczęcia czwartego miesiąca ciąży (wtedy też zakończony jest już proces kształtowania się najważniejszych narządów w ciele Twojego maluszka). Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wdrożenie leczenia jest konieczne (np. występuje silny ból zęba lub stan zapalny).
Pamiętaj, jeżeli tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, niezwłocznie powiadom o tym sojego dentystę!
Mit 3: Prześwietlanie zębów w czasie ciąży jest szkodliwe dla nienarodzonego dziecka
Obszar naświetlania w radiodiagnostyce stomatologicznej dotyczy tylko do głowy. Zdjęcie rentgenowskie wykonywane wewnątrzustnie jest bezpieczne dla nienarodzonego dziecka, bo wiązka promieni nie jest kierowana na płód. Od szyi w dół mama i maluszek chronieni są przy użyciu ołowianego fartucha, który zabezpiecza macicę przed rozproszonym promieniowaniem.
Drogie Mamy! Stomatologia w ciąży oraz leczenie jest konieczne. A my będziemy czuwać nad bezpieczeństwem Twoim i Twojego nienarodzonego dziecka