Aparaty stałe

Aparaty stałe ortodontyczne

To aparaty na zęby, których części (zamki ortodontyczne, rurki, pierścienie, haczyki) są na stałe przytwierdzane do zęba na cały okres trwania leczenia.

Zamki mogą być:

– metalowe (w aparatach metalowych),

– porcelanowe,

– kompozytowe,

– szafirowe (w aparatach kosmetycznych).

Zamki mogą mieć także różny kształt, wielkość jak również właściwości.

 

 

albadent aparaty stałe rzeszów
aparaty stałe Rzeszów

 

 

Dzięki stałemu rozwojowi dziedziny stomatologii jaką jest ortodoncja, pacjenci mogą zdecydować się na leczenie ortodontyczne aparatem lingwalnym (naklejany jest na wewnętrznej powierzchni zębów) jak również aparatem samoligaturującym, dzięki zastosowaniu którego leczenie przynosi lepszy efekt w krótszym czasie. W naszym Centrum stosowana jest również metoda przeźroczystych szyn, która jest alternatywą dla leczenia aparatami stałymi i idealnie nadaje się dla osób, którym zależy na większej estetyce.

Rodzaj aparatu dostosowywany jest do wieku pacjenta, jego wady zgryzu jak również oczekiwań. Wyboru dokonujesz wspólnie z lekarzem ortodontą. Zdarzają się sytuacje, że koniecznością jest zastosowanie np. mini implantów ortodontycznych, czyli niewielkich śrubek, które wprowadzane są do kości na okres leczenia, a następnie usuwane. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Aparaty ruchome ortodontyczne

Aparaty ruchome to takie, które pacjent może założyć sam i nosić go przez kilka godzin dziennie lub w nocy. Są doskonałym rozwiązaniem dla Pacjentów młodych, którzy nie mają jeszcze uzębienia stałego, tylko mieszane (w jamie ustnej są już zęby stałe ale są również “mleczaki”). Tego rodzaju aparaty składają się z akrylowej płyty i elementów drucianych.

Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne, czyli takie, które tylko utrzymują wynik leczenia ortodontycznego (nie przemieszczają zębów, tylko utrzymują je we właściwej pozycji). Tego rodzaju aparaty mogą być stałe bądź ruchome. Jak wygląda aparat retencyjny stały? To cienki drucik, który lekarz ortodonta przykleja do powierzchni językowych zębów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie trzeba pamiętać o ty, by aparat założyć. Pacjenci muszą jednak wiele uwagi poświęcać na właściwą higienę jamy ustnej i korzystać z regularnych wizyt u stomatologa!

 

Drogi Pacjencie pamiętaj, że niestosowanie się do zaleceń lekarza w fazie retencji, czyli utrwalania wyniku leczenia może skutkować nawrotem choroby.