Metody prostowania
zębów

etody prostowania zębów

Dla kogo leczenie ortodontyczne?

Prostowanie zębów to zabieg mający na celu nie tylko korektę zgryzu, wpływa ono także na ogólny wygląd twarzy. Równe, prawidłowo ustawione zęby przekładają się na bardziej symetryczną twarz, lepiej zarysowane kości policzkowe i żuchwę. Oczywiście każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu i jak najlepszym wyglądzie. Nowoczesna ortodoncja i innowacyjne metody prostowania zębów potrafią naprawdę wiele zdziałać.

Rodzaj aparatu na zęby musi być dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem ortodontą. Wybór ściśle zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta. Im wcześniej będzie rozpoznana wada i wdrożone leczenie, tym lepiej, ponieważ dzieci w procesie wzrostu i dojrzewania mają kości bardziej podatne na leczenie. Nie oznacza to jednak, że dorośli muszą godzić się nierówne zęby. Nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu osobie dorosłej, jednak należy liczyć się z tym, że w takim przypadku leczenie będzie na pewno trwało dłużej. Uzbrajając się w cierpliwość i współpracując z ortodontą, możemy liczyć na prawdziwie spektakularne efekty.

Rodzaje najczęściej stosowanych aparatów na zęby

Najbardziej znanym sposobem na uzyskanie pięknego, prostego zgryzu jest metalowy, tradycyjny aparat na zęby. Nie jest to jednak jedyna opcja. Istnieją różne metody prostowania zębów.

Aparat stały metalowy 

tosuje się go wyłącznie na zęby stałe, a czas leczenia przeważnie waha się około 2 lat. Tylko ortodonta może dokonywać jakichkolwiek zmian w aparacie. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość i przyłożyć szczególną uwagę do dokładnej higieny jamy ustnej. Metalowy, tradycyjny aparat na zęby może skutecznie poprawić zarówno drobne usterki estetyczne, jak i też wyleczyć poważniejsze wady szczęki.

Ruchomy aparat na zęby 

Stosowany jest przeważnie u dzieci, które mają jeszcze wszystkie lub część zębów mlecznych. Korekta takim sposobem trwa do 2 lat. Ruchomy aparat na zęby trzeba nosić przez około 12-14 godzin na dobę, co bywa uciążliwe.

Niewidoczny aparat na zęby 

Czasem stosuje się aparat wewnętrzny, zwany inaczej lingwalny, montowany po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu jest on całkowicie niewidoczny. Istnieje także nowoczesny, niewidoczny aparat na zęby Invisalign. Przy takim leczeniu indywidualnie odlewa się przezroczyste alignery, estetyczne i wygodne w użyciu.

Decyzję, jakim aparatem będzie przeprowadzone leczenie zostawmy lekarzowi, na pewno dobierze dla nas najlepszą metodę leczenia!

prostowanie zębów leczenie rzeszów