Przebieg leczenia ortodontycznego
Przebieg leczenia ortodontycznego - etapy
Diagnostyka


Plan przebiegu leczenia ortodontycznego
Gdy za Tobą jest już wstępne badanie, lekarz ortodonta zrobi Ci fotografie zewnątrz i wewnątrzustne jak również pobierze wyciski, które będą mu potrzebne do przygotowania modeli diagnostycznych. Podczas tej wizyty będziesz miał wykonane również zdjęcie rentgenowskie (RTG zębów): pantomograficzne (całej szczęki) i boczne czaszki (cefalometryczne). Dzięki temu Twój lekarz ortodonta będzie mógł szczegółowo zaplanować leczenie.
Po odbyciu wizyty konsultacyjnej, czyli diagnostyki lekarz ortodonta zaprasza nas do gabinetu na wizytę omawiającą szczegóły leczenia. To właśnie na tej wizycie zapoznasz się z planem leczenia i szacowanymi jego kosztami. Metodę leczenia dobierzesz wspólnie ze swoim lekarzem ortodontą w oparciu o analizę modeli, radiogramów i fotografii oraz Twoich oczekiwań względem leczenia. Otrzymasz również komplet informacji dotyczących tego jakie zmiany będą zachodziły podczas okresu leczenia ortodontycznego chodzi nie tylko o same zęby, lecz również zmiany w uśmiechu i rysach twarzy. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych lekarz ortodonta pokaże nam, również jak będą wyglądały nasze zęby po przejściu całego leczenia.
Założenie aparatu ortodontycznego
Wizyty kontrolne
Wizyty kontrolne odbywają się co 4 lub co 6 tygodni. Na początku na wizytach zmieniane są łuki – na coraz grubsze i mocniej działające na zęby i ligaturowe gumki – na każdej wizycie możemy zdecydować się na inny kolor. Podczas wizyty kontrolnej lekarz ocenia postępy leczenia, a także sprawdza, czy faktycznie zachowujemy warunki higieniczne, jakie przekazał nam na wcześniejszej wizycie. Jeżeli w planie leczenia były uwzględnione dodatkowe elementy takie jak pierścienie czy rurki, na każdej wizycie kontrolnej lekarz poinformuje nas czy nadszedł już czas na zmianę lub dołożenie kolejnego elementu.
Ściągnięcie aparatu ortodontycznego
Wizyta na zdjęcie aparatu ortodontycznego wywołuje w nas ekscytację i niecierpliwość. Jesteśmy ciekawi efektów leczenia i tego, jak wyglądają nasze zęby. Aparat ściągany jest do około pół godziny – godziny czasu. Kolejne elementy są odcinane od zębów. Na samym końcu lekarz ściera z zębów pozostały klej i decyduje czy konieczne będzie usunięcie kamienia lub osadów albo zapisanie się na wizytę kontrolną do stomatologa. Na tej wizycie również pobierane są wyciski do szyn retencyjnych.
Założenie retencji
Istnieją dwa rodzaje retencji ortodontycznych – są to cieniutkie metalowe druciki mocowane do wewnętrznych części przednich zębów lub nakładki retencyjne. Druciki takie mogą być zamontowane zaraz po ściągnięciu aparatu ortodontycznego, lub po przebyciu wizyty higienizacyjnej – na oczyszczone z kamienia i osadów zęby. Zazwyczaj druciki takie zakładane są na dolny łuk zębowy. Szyna retencyjna ma postać przeźroczystej nakładki idealnie dopasowującej się do zębów. Szynę taką odbieramy od lekarza ortodonty maksymalnie tydzień po ściągnięciu aparatu ortodontycznego.
Utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego
Mówi się, że retencja to czas ważniejszy od samego leczenia ortodontycznego. Dopóki mieliśmy aparat założony na zęby, były one dopasowywane do łuku i łuk był utrzymany w odpowiednich ryzach. Gdy aparat zostanie ściągnięty, to naszym zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia. Odpowiada za to prawidłowe, zalecone przez lekarza noszenie nakładek retencyjnych. Czasem nakładki takie mogą towarzyszyć nam aż do końca życia.