Przebieg leczenia ortodontycznego

Przebieg leczenia ortodontycznego - etapy

Diagnostyka

Pierwszym krokiem do leczenia ortodontycznego jest umówienie się na konsultację ortodontyczną. Podczas tego rodzaju wizyty doświadczony lekarz ortodonta oceni stan uzębienia i określi rodzaj wady zgryzu, jaką posiadamy. Ponadto w trakcie pierwszej wizyty lekarz ortodonta sprawdzi warunki zgryzowe, stan Twoich zębów, błony śluzowej, stawów skroniowo-żuchwowych jak również tor oddychania. Zapyta Cię także o wszelkie dolegliwości, ze strony narządu żucia, szyi, karku i głowy. Podczas pierwszej wizyty będziesz mógł przedstawić Twojemu lekarzowi oczekiwania względem leczenia i wszelkie obawy oraz otrzymasz komplet wstępnych informacji zarówno o istniejącej u Ciebie wadzie zgryzu jak również o przewidywanej dla Ciebie metodzie leczenia. Dodatkowym elementem uzupełniającym wizytę będą zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne, a także wyciski z modelami diagnostycznymi. Jeżeli będzie to konieczne, to zostaniemy skierowani na uprzednie leczenie zachowawcze w celu wyeliminowania próchnicy.
przebieg leczenia ortodontycznego rzeszów
leczenie ortodontyczne diagnostyka

Plan przebiegu leczenia ortodontycznego

Gdy za Tobą jest już wstępne badanie, lekarz ortodonta zrobi Ci fotografie zewnątrz i wewnątrzustne jak również pobierze wyciski, które będą mu potrzebne do przygotowania modeli diagnostycznych. Podczas tej wizyty będziesz miał wykonane również zdjęcie rentgenowskie (RTG zębów): pantomograficzne (całej szczęki) i boczne czaszki (cefalometryczne). Dzięki temu Twój lekarz ortodonta będzie mógł szczegółowo zaplanować leczenie.

Po odbyciu wizyty konsultacyjnej, czyli diagnostyki lekarz ortodonta zaprasza nas do gabinetu na wizytę omawiającą szczegóły leczenia. To właśnie na tej wizycie zapoznasz się z planem leczenia i szacowanymi jego kosztami. Metodę leczenia dobierzesz wspólnie ze swoim lekarzem ortodontą w oparciu o analizę modeli, radiogramów i fotografii oraz Twoich oczekiwań względem leczenia. Otrzymasz również komplet informacji dotyczących tego jakie zmiany będą zachodziły podczas okresu leczenia ortodontycznego chodzi nie tylko o same zęby, lecz również zmiany w uśmiechu i rysach twarzy. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych lekarz ortodonta pokaże nam, również jak będą wyglądały nasze zęby po przejściu całego leczenia.

Założenie aparatu ortodontycznego

Jeżeli zaakceptujesz plan p przebieg leczenia ortodontycznego, z kolejnej wizyty wyjdziesz już z aparatem. Wizyta ta jest tą, na którą czekaliśmy od momentu umówienia się na konsultację ortodontyczną. Na tej wizycie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami lekarz ortodonta zajmie się założeniem aparatu ortodontycznego. Aparat zostanie przymocowany do naszych zębów specjalnym klejem mocującym w odległościach ustalonych wcześniej zgodnie z modelami diagnostycznymi. Założenie jednego łuku aparatu może potrwać od pół godziny do godziny czasu. Nie potrzebne jest tutaj znieczulenie, wizyta jest bezbolesna. Tutaj też lekarz ortodonta przekaże dokładne wskazówki odnośnie dbania o aparat i o nasze zęby. Zostaniesz wtedy szczegółowo poinstruowany w jaki sposób masz się z nim obchodzić, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętaj, że bardzo ważne jest regularne (w odstępach 4 tygodniowych) zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne odbywają się co 4 lub co 6 tygodni. Na początku na wizytach zmieniane są łuki – na coraz grubsze i mocniej działające na zęby i ligaturowe gumki – na każdej wizycie możemy zdecydować się na inny kolor. Podczas wizyty kontrolnej lekarz ocenia postępy leczenia, a także sprawdza, czy faktycznie zachowujemy warunki higieniczne, jakie przekazał nam na wcześniejszej wizycie. Jeżeli w planie leczenia były uwzględnione dodatkowe elementy takie jak pierścienie czy rurki, na każdej wizycie kontrolnej lekarz poinformuje nas czy nadszedł już czas na zmianę lub dołożenie kolejnego elementu.

Ściągnięcie aparatu ortodontycznego

Wizyta na zdjęcie aparatu ortodontycznego wywołuje w nas ekscytację i niecierpliwość. Jesteśmy ciekawi efektów leczenia i tego, jak wyglądają nasze zęby. Aparat ściągany jest do około pół godziny – godziny czasu. Kolejne elementy są odcinane od zębów. Na samym końcu lekarz ściera z zębów pozostały klej i decyduje czy konieczne będzie usunięcie kamienia lub osadów albo zapisanie się na wizytę kontrolną do stomatologa. Na tej wizycie również pobierane są wyciski do szyn retencyjnych.

Założenie retencji

Istnieją dwa rodzaje retencji ortodontycznych – są to cieniutkie metalowe druciki mocowane do wewnętrznych części przednich zębów lub nakładki retencyjne. Druciki takie mogą być zamontowane zaraz po ściągnięciu aparatu ortodontycznego, lub po przebyciu wizyty higienizacyjnej – na oczyszczone z kamienia i osadów zęby. Zazwyczaj druciki takie zakładane są na dolny łuk zębowy. Szyna retencyjna ma postać przeźroczystej nakładki idealnie dopasowującej się do zębów. Szynę taką odbieramy od lekarza ortodonty maksymalnie tydzień po ściągnięciu aparatu ortodontycznego.

Utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego

Mówi się, że retencja to czas ważniejszy od samego leczenia ortodontycznego. Dopóki mieliśmy aparat założony na zęby, były one dopasowywane do łuku i łuk był utrzymany w odpowiednich ryzach. Gdy aparat zostanie ściągnięty, to naszym zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia. Odpowiada za to prawidłowe, zalecone przez lekarza noszenie nakładek retencyjnych. Czasem nakładki takie mogą towarzyszyć nam aż do końca życia.