Periodontologia

Ładny uśmiech, to nie tylko zdrowe zęby, lecz również zdrowe dziąsła. Najnowsze badania alarmują, że zaledwie 6 proc. Polaków ma całkowicie zdrowe przyzębie (tkanki otaczające ząb). Niestety choroby dziąseł, w tym zapalenie przyziebia stanowią prócz próchnicy drugą w kolejności przyczynę utraty zębów u osób dorosłych!

Periodontologia Rzeszów

Ładny uśmiech, to nie tylko zdrowe zęby, lecz również zdrowe dziąsła. Najnowsze badania alarmują, że zaledwie 6 proc. Polaków ma całkowicie zdrowe przyzębie (tkanki otaczające ząb). Niestety choroby dziąseł, w tym zapalenie przyziebia stanowią prócz próchnicy drugą w kolejności przyczynę utraty zębów u osób dorosłych!

Właśnie diagnozowaniem chorób przyzębia zajmuje się periodontologia. Ale czy wiemy, jakie symptomy powinny nas zaalarmować o tym, że z naszymi dziąsłami dzieje się coś złego?

Czy zauważasz u siebie następujące objawy:

  • odsłonięcie szyjek zębowych
  • nadwrażliwość na zmiany temperatury
  • wydłużanie się koron zębów
  • powstawanie szpar między zębami
  • przemieszczanie się zębów
  • rozchwianie, utrata zębów
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł

Jeżeli tak, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem stomatologiem. Potrzebny nam też bedzię dobry periodontolog w Rzeszowie. Powyższe symptomy są oznaką chorób dziąseł i innych tkanek otaczających zęby – paradontozy.

periodontologia w rzeszowie
leczenie chorób przyziębia rzeszów

Choroby tkanek zębowych możemy podzielić na:

zapalenia dziąseł – najczęstszą przyczyną ich występowania są zaniedbania higieniczne. Na szczęście łatwo poddają się leczeniu i nie pozostawiają trwałych następstw. Ważne jest jednak to, by Pacjent jak najszybciej zgłosił się z problemem do lekarza specjalisty, Najlepiej periodontologa.

zapalenia przyzębia (czyli paradontoza) – w przypadku tej choroby obok stanu zapalnego dziąseł występują również zmiany w kości (tkanka ulega zanikowi). W tym miejscu nie możemy jednak pominąć tematu fizjologicznego zaniku kości, czyli jak najbardziej naturalnego zjawiska, które rozpoczyna się począwszy od 20-25 roku życia. Zjawisko to jest jednak na tyle powolne, że skutki tego równoważą pozostałe tkanki, przez co narząd żucia może być wydolny przez całe życie. Jeżeli jednak zanik postępuje zbyt szybko, by braki tkanki mogły zostać “nadrobione”, możemy mieć do czynienia z zapaleniami przyzębia. Możemy je podzielić na przewlekłe, agresywne oraz zapalenia przyzębia w przebiegu chorób ogólnych. Wszystkie jednak łączy jedna cecha – są chorobami infekcyjnymi, których jedną z przyczyn jest płytka bakteryjna.

Agresywne zapalenie przyzębia

Tego typu choroba występuje u Pacjentów zdecydowanie rzadziej. Ujawnia się najczęściej przed 30 rokiem życia i prowadzi do szybkiej utraty zębów. Dzieje się tak za sprawą gwałtownej utraty kości wyrostka zębodołowego. Choroba jest defektu genetycznego. Badania potwierdziły występowanie u takich pacjentów specyficznej płytki bakteryjnej – czyli określonych bakterii, które bytują w kieszonkach dziąsłowych. Jednak ilość płytki nie ma znaczenia jeżeli chodzi o stopień zaawansowania procesu zapalnego.

Przewlekłe zapalenia przyzębia

Są chorobą przyzębia, która najczęściej dotyka Pacjentów (choruje na nią ponad 80% dorosłych osób). Postępuje wolno a jej objawy są bardzo niespecyficzne i słabo nasilone. Właśnie przez to choroba może się rozwijać niezauważenie nawet przez wiele lat. Jakie są jej pierwsze wyraźne sygnały? Rozchwianie zębów, wydłużanie się zębów oraz nadwrażliwość skłaniające Pacjentów do podjęcia leczenia pojawiają się niestety, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbałość o zachowanie higieny jamy ustnej.