Mosty protetyczne

Mosty protetyczne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku odbudowy brakujących zębów z wykorzystaniem naturalnych, które sąsiadują z luką. Istnieje także możliwość osadzenia ich na implantach, które stanowią wówczas filary mostu. Przy wykorzystaniu protez na implantach możemy wiernie odtworzyć zarówno kształt jak i kolor brakujących zębów, a z racji tego, że uzupełnienie jest na stałe osadzone w jamie ustnej, zapewnia Pacjentowi komfort użytkowania jak i doskonały efekt estetyczny. Istnieje tylko jednak niedogodność, a mianowicie konieczność szlifowania przynajmniej dwóch sąsiadujących z luką zębów.

Mosty protetyczne rodzaje

Wykonuje się dwa rodzaje mostów (w zależności od upodobań Pacjenta jak i lokalizacji braku zębowego):

– Mosty pełnoceramiczne

– Mosty złożone – metalowy szkielet, który pokryty jest materiałem estetycznym, czyli porcelaną lub kompozytem)

Oba uzupełnienia możemy zastosować zarówno na zębach naturalnych jak i na implantach.

Istnieje jeszcze jeden podział mostów protetycznych – ze względu na rodzaj materiału wykorzystanego do jego wytworzenia:

– Mosty ceramiczne, które wykonane są na podbudowie metalowej (ze stali szlachetnej lub złota)

– Mosty pełnoceramiczne

– Mosty kompozytowe lub akrylowe (rozwiązanie tymczasowe)

Jakie są zalety mostów protetycznych?

– Zapewniają komfort użytkowania

– Z racji tego, że są estetycznymi uzupełnieniami protetycznymi, Pacjent nie musi się obawiać o to, że most będzie wyglądał sztucznie i wyróżniał się przy uśmiechu. Mosty wiernie odtwarzają kształt i kolor brakujących zębów

– Są doskonałą alternatywną dla mniej wygodnych wyjmowanych protez (ruchomych)

Wady mostów protetycznych

Lekarz musi oszlifować o okoronować zęby filarowe (istnieje ryzyko, że jeżeli są one żywe, mogą obumrzeć, a wtedy trzeba je będzie przeleczyć kanałowo. Zdarza się, że jest to niemożliwe bez zniszczenia pracy protetycznej). Najkorzystniejsze dla Pacjenta są wówczas przypadki, gdy zęby filarowe i tak są przeznaczone były do okoronowania.

Wyrostek kostny znajdujący się pod przęsłem mostu zanika (dzieje się na skutek braku jego stymulacji siłami żucia). Jest to proces naturalny dla naszego organizmu, bowiem kość, tak samo jak każdy żywy organ, wymaga stymulacji. W sytuacji, gdy jest tego pozbawiona, zanika. Utrata zęba oznacza bowiem brak stymulacji w danej okolicy. Wady tej pozbawione są natomiast implanty, które przenoszą siły żucia bezpośrednio na kość, przez co jest stymulowana w naturalny sposób. Dzięki temu kość nie zanika.

Mosty protetyczne Adhezyjne

Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć szlifowania żywych tkanek zęba, a które z powodzeniem praktykujemy w Albadencie jest system mostów adhezyjnych, tak zwany Maryland. Metoda opiera się na odbudowaniu brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji, który za pomocą włókna szklanego przytwierdzany jest do wewnętrznych powierzchni językowych sąsiednich zębów. Ograniczeniem do zastosowania tego rozwiązania są nieprawidłowości zgryzowe oraz przypadki w których Pacjenci borykają się z problemem zaciskania bądź zgrzytania zębów. Z tego powodu mosty adhezyjne stosuje się najczęściej jako rozwiązanie tymczasowe na czas gojenia się implantów.