Protetyka cyfrowa
Czym jest protetyka cyfrowa?
Protetyka cyfrowa to najnowsze osiągnięcie w nowoczesnej stomatologii i polega ona na cyfrowym obrazowaniu i wykonywaniu uzupełnień stałych. Za uzupełnienia stałe uznajemy licówki, korony, mosty protetyczne, uzupełnienia inlay i onlay. Technologia CAD/CAM cyfrowej protetyki pozwala na wykonanie takiego uzupełnienia w zaledwie godzinę, do maksymalnie kilku godzin, co skraca czas leczenia niejednokrotnie o miesiące.
Jak przebiega leczenie w protetyce cyfrowej?
Protetyka cyfrowa opiera się na dokładnych skanach jamy ustnej i komputerowym zaprojektowaniu uzupełnienia. Dokładnie opisując cały ten proces, lekarz przy pomocy skanera i zamontowanej do niego kamery wykonuje dokładne, szczegółowe skany wszystkich zębów i struktur dookoła nich. Skany te są od razu przesyłane do specjalnego programu, w którym później lekarz dokładnie zaznacza wszystkie pomiary i obszary, w których mają pojawić się np. korony protetyczne. Dzięki trójwymiarowej technice lekarz jest w stanie dokładnie zaprojektować uzupełnienie, które będzie idealnie pasowało do pozostałych zębów Pacjenta.
Po wykonaniu dokładnego, dopracowanego w każdym calu projektu obraz ten jest następnie zapisywany i wysyłany do specjalnej frezarki, która dzięki zapamiętaniu i odtworzeniu zarysu jest w stanie na wybranym przez lekarza „bloczku” materiału, np. porcelany „wyciąć” i ukształtować, czyli wykonać uzupełnienie. Wykonana przez frezarkę korona jest następnie dopasowywana przez lekarza i nanosi on ewentualne poprawki, np. wygładzić, spolerować.
Wskazania do protetyki cyfrowej
Z pewnością protetyka cyfrowa wskazana jest dla osób, które w szybki sposób chcą odnowić braki w uzębieniu, lub nadać mu inny, nowy wygląd i kształt. Jest to rozwiązanie nowoczesne, które przy doświadczonym protetyku może zakończyć się nawet na 2-3 wizytach. Jest to więc idealny model leczenia dla osób przyjezdnych, które planują wykonać pojedyncze korony, licówki lub stałe wypełnienia kompozytowe.
Zalety protetyki cyfrowej
– komfort leczenia – cała procedura jest wygodna dla Pacjenta i bezbolesna,
– uzupełnienia wykonane są z najwyższą jakością i starannością, dodatkowo są dopracowywane przez lekarza,
– skrócony czas leczenia, mniej wizyt dodatkowych,
– możliwość zaprojektowania nowego uzębienia wraz z Pacjentem.