Protezy na Implantach

Utrata jednego, kilku czy nawet wszystkich zębów to w dzisiejszych czasach nie problem. Stomatologia radzi sobie doskonale ze wszystkim rodzajami ubytków, bez względu czy powstały one na skutek urazów mechanicznych czy też przez złą higienę i choroby jamy ustnej. Ważne jest jednak, aby nie zwlekać z uzupełnieniem protetycznym. Konsekwencje utraty zębów to przede wszystkim kłopoty z przeżuwaniem pokarmów oraz oczywiście nieestetyczny wygląd.

Na szczęście tym problemom da się zaradzić poprzez zastosowanie implantów stomatologicznych, czyli imitujących korzeń zęba śrub, które wkręca się w dziąsło. Śruby te wykonane są z tytanu –  biokompatybilnego materiału, zrastającego się z kością. Ich zastosowanie pozwala na najlepszą odbudowę funkcji zębów jaką jest przeżuwanie i umożliwia nam spożywanie różnych pokarmów, a jednocześnie ogranicza uszkodzenia czy też przemieszczenia sąsiednich zębów. Dlatego też protetyka na implantach jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, a protezy, mosty i korony na implantach stanowią alternatywę dla tradycyjnych zdejmowanych i stałych koron, czy mostów.

protezy oparte na implantach
protetyka protezy zębowe

W przypadku implantoprotetyki, jak sama nazwa wskazuje podstawą do wszelkich uzupełnień jest biokompatybilny tytanowy implant wszczepiony w kość. Po wygojeniu się dziąsła i zrośnięciu implantu z kością zostaje pobrany wycisk, który trafia do laboratorium. Na jego podstawie wykonywane jest uzupełnienie protetyczne, przymocowywane później do implantów. W zależności od potrzeb możemy uzupełnić braki pojedynczego zęba, kilku a nawet wszystkich zębów.

Przed zabiegiem należy wykonać jednak szereg badań oraz zdjęcia RTG, na podstawie których zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele przeciwwskazań wykluczających możliwość leczenia implantologicznego. Należą do nich przede wszystkim choroby ogólnoustrojowe – nowotwory i nieuregulowana cukrzyca.

Nie wskazane jest leczenie w ten sposób pacjentów palących papierosy oraz nie przywiązujących wagi do dbania o higienę jamy ustnej. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej konsultacji ze specjalistą, który ostatecznie zadecyduje czy możemy zostać poddani zabiegowi wszczepienia implantów oraz czy najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie wykonanie korony, mostu czy protezy na implantach.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to tytanowe protezy zębów, które stosuje się przy uzupełnianiu braków w uzębieniu. Ta specjalna struktura imitująca ząb wykonywana jest z trwałego i wytrzymałego materiału, którego organizm nie traktuje jako ciało obce. Implanty zębowe zbudowane są z tytanu. Podstawą konstrukcji jest specjalna śruba, którą wszczepia się w miejsce, gdzie wcześniej znajdował się korzeń zęba. Współczesna implantologia i zaawansowana technika w medycynie pozwalają na idealne zrekonstruowanie na implancie zęba, tak by dopasować kształt i kolor, aby nie było żadnej różnicy w stosunku do reszty uzębienia pacjenta.

protezy zębowe na implantach

Protezy na implantach Rzeszów

Kiedy stosuje się protezy na implantach Rzeszów? W przypadku utraty więcej niż jednego zęba. Dzięki tej technologii można zrekonstruować nawet całą szczękę lub wszystkie górne albo dolne zęby. Protezy na implantach zakłada się w następujący sposób: mocuje się implanty w standardowy sposób, w kilku miejscach.

W przypadku całkowitej protezy górnej albo dolnej zazwyczaj wszczepia się 2, albo 4 implanty. Na tych wstawionych sztucznych zębach mocuje się struktury łączące, czyli belki lub zatrzaski. Na nich mocuje się protezy na implantach.

Zalety stosowania protezy stałej na implantach

Wyjmowane protezy na implantach Rzeszów są niezwykle niewygodne. Pacjenci często narzekają przy nich na dyskomfort, bóle głowy przy niedopasowanych protezach, uciskanie i ocieranie wywołujące stany zapalne, a także uszczuploną dietę wywołaną przez brak możliwości skutecznego pogryzienia niektórych pokarmów. Protezy na implantach są znacznie bardziej wygodne i funkcjonalne. Oto niektóre zalety stosowania protezy stałej:

  • Bardzo szybka poprawa jakości życia i ładny, estetyczny wygląd,
  • Zahamowanie zaniku kości,
  • Brak ograniczeń spożywanych produktów,
  • Utrzymanie gęstości kości szczęki, co wpływa korzystnie na zachowanie młodego, pięknego profilu twarzy,
  • Utrzymanie higieny jamy ustnej jest niezwykle proste,
  • Jest to zabieg bardzo bezpieczny i dostępny dla każdego.

Protezy na implantach w Rzeszowie nie wiążą się z żadnym dyskomfortem związanym z protezami ruchomymi. Protetyka to rozwiązanie znacznie bardziej higieniczne i estetyczne oraz łatwiejsze w utrzymaniu. Nie ma przy tym żadnego dyskomfortu podczas mówienia, gryzienia i codziennego funkcjonowania.

Taka proteza jest bardzo trwała i wytrzymała, może więc służyć pacjentowi przez długie lata.

Protezy na implantach – stałe protezy zębowe w Rzeszowie

Jednym z rozwiązań proponowanych osobom z całkowitym bezzębiem a mającym problemy z utrzymaniem protez całkowitych, są protezy  mocowane na implantach zębowych. W przeciwieństwie do zwykłych protez, protezy na implantach są znacznie stabilniejsze i zapewniają lepszy komfort żucia. Ponadto pacjent w bardzo łatwy sposób może je wyjąć np. do czyszczenia.

Bezzębie. Przygotowanie pod protezę na implantach. Albadent Rzeszów
Protezy na Implantach Rzeszów
Implanty pod protezę Rzeszów

Zabieg umocowania takiej protezy wymaga przede wszystkim wszczepienia dwóch lub czterech implantów zębowych w bezzębny wyrostek. W pierwszym etapie zabiegu – stomatolog nacina dziąsło i wkręca w nie tytanowe śruby. Po zrośnięciu się implantu z kością (ok. 2 – 3 miesiące), dziąsło jest ponownie nacinane a lekarz dentysta odkręca śruby zamykające i zakłada śruby gojące, których zadaniem jest wygojenie błony śluzowej nad implantem.  Kilkanaście dni później, także śruby gojące zostają odkręcone a w ich miejsce przykręca się np. filary kulkowe, które służą za podstawę mocowania protezy.

Kolejny etap leczenia polega na pobraniu wycisków z jamy ustnej pacjenta. Na ich podstawie  zostanie przygotowana proteza. Montowana jest ona do implantów za pomocą silikonowych matryc- w przypadku protezy zdejmowanej, lub przykręcana na stałe. Po umieszczeniu protezy na implantach, pacjent zostaje poinstruowany w jaki sposób powinien dbać o protezę, aby służyła mu odpowiednio długo.

Przygotowanie protezy na impalntach
Gotowa proteza na implantach w Rzeszowie
Zamocowana Proteza na Implantach

Leczenie implanto-protetyczne można zastosować u większości pacjentów z całkowitym bezzębiem. Zakwalifikowanie osoby do takiego leczenia wymaga jednak wcześniejszej  wizyty u stomatologa dla oceny warunków kostnych oraz wykonania zdjęć RTG. Zaletą protezy na implantach jest jej duża stabilność  oraz możliwość modyfikowania sposobów mocowania, tak aby był on jak najbardziej komfortowy dla pacjenta.

Protezy na implantach mogą stanowić alternatywę dla mostów porcelanowych na implantach, które umieszcza się w jamie ustnej na stałe. Ponadto koszt takiej protezy jest znacznie niższy, a komfort w miarę porównywalny. Osoby, które chciałyby  odzyskać niemal naturalne uzębienie mogą zdecydować się na mosty na implantach. Na wszczepione wcześniej implanty zakłada się porcelanowe korony, które wyglądem i kształtem przypominają prawdziwe zęby.  Korony na implantach stosuje się zarówno do pojedynczych braków jak i do całkowitego bezzębia, chociaż oczywiście to ostatnie rozwiązanie będzie najkosztowniejsze.

Gotowa Proteza na Implantach