Wkłady koronowe inlay onlay

Ząb człowieka składa się z części koronowej i korzeniowej, a oddziela je od siebie szyjka zęba. To właśnie cześć koronowa narażona jest na uszkodzenia powodowane przez występujące w jamie ustnej czynniki chemiczne i fizyczne. Konsekwencją tego jest utrata tkanki szkliwnej, która może być częściowa lub całkowita.

 

Jeżeli mamy do czynienia z ubytkiem częściowym, z powodzeniem możemy sobie z nim poradzić proponując naszym Pacjentom uzupełnienie go przy pomocy najnowocześniejszego rozwiązania, czyli wkładu koronowego typu Inlay lub Onlay, co umożliwia jego bardzo dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba, czyli występujących na jego powierzchni bruzd punktów stycznych, czy guzków.

Jak wykonuje się wkłady koronowe inlay/onlay?

Najpierw od Pacjenta pobierane są wyciski, które trafiają do pracowni protetycznej. Tam na ich podstawie wykonywane są wkłady. Choć pierwotnie wykorzystywano do tego celu złoto, obecnie stosuje się już materiały estetyczne, czyli ceramikę lub kompozyt. Warto jednak zdecydować się na wypełnienie ceramiczne, gdyż jest bardziej wytrzymałe na ścieranie od kompozytowego jak również nie ulega przebarwieniom.

Zalety wkładów koronowych Inlay/Onlay

są trwałe

estetyczne

odporne na ścieranie

ząb, który został w ten sposób odbudowany wygląda bardzo naturalnie i może z powodzeniem spełniać swoje funkcje

W czym jest lepszy wkład koronowy Inlay/Onlay od klasycznego wypełnienia?

Wkłady koronowe wzmacniają ząb o 75%, wypełnienie klasyczne tylko o 30-50%. Ich średnia żywotność to aż 10 lat, uzupełnień klasycznych – 5

Czym się różni wkład koronowy Inlay od Onlay?

Inlay jest wkładem, który pokrywa powierzchnie żujące oraz stoki guzków z wyłączeniem szczytów guzków

Onlay to rodzaj wypełnienia ubytku, wkład, który pokrywa szczyty guzków (wyorzystuje się je w przypadku dużych ubytków m.in. w bocznych zębach, które były leczone kanałowo, lub które kwalifikują się do leczenia protetycznego przy użyciu wkładu i korony). Pod te wkłady jak również pod Overlay preparuje się całą żującą powierzchnię zęba.

Zarówno Inlay jak i Onlay łączone są z tkankami zęba przy pomocy żywic adhezyjnych, które zapewniają całkowitą szczelność. Dzięki temu można wyeliminować istniejący podczas wykonywania wypełnienia metodą gabinetową efekt skurczu polimeryzacyjnego.