Wkłady koronowo korzeniowe

W przypadkach, gdy zniszczenie zęba jest znaczne, w korzeniu umieszcza się wkłady koronowo korzeniowe, który jest indywidualnie przygotowywany dla Pacjenta. Rodzaj materiału z którego ma zostać wykonany dobiera się oceniając uprzednio pozostałe zdrowe tkanki zęba i dostosowuje go do rodzaju przyszłej korony. Materiały z których tworzone są wkłady koronowo-korzeniowe to: włókno szklane, stal dentystyczna, stop złota lub tlenek cyrkonu.

Wkłady możemy podzielić na standardowe i indywidualne. O zastosowaniu konkretnego decyduje lekarz, gdy zarówno jedne jak i drugie mają swoje wskazania do zastosowania jak i przeciwwskazania.

W przypadkach, gdy ząb jest znacznie zniszczony poprzez próchnicę, opracowanie do leczenia kanałowego lub też złamaniu uległa korona zęba, jego tkanki musza być odbudowane i wzmocnione wkładem koronowo-korzeniowym, który jest cementowany w korzeniu zęba.

Wkłady standardowe

W przypadku wkładów standardowych polecamy te, które wykonane są z włókna szklanego, a które cementuje się na materiale kompozytowym. Na ich korzyść przemawia fakt, że rzadziej ulegają pęknięciom i złamaniom oraz to, że przenika przez nie światło podobnie jak dzieje się w przypadku naturalnego zęba. Jeżeli dołożymy do tego koronę pełnoceramiczną (która w zupełności przewodzi światło), otrzymamy efekt, który jest najbardziej zbliżony do naturalnego.

Wkłady indywidualne

Wykonywane są w laboratorium protetycznym, do którego trafia pobrany uprzednio z przeleczonych kanałów wycisk ze światła kanału korzeniowego. Na podstawie wycisku technik jest w stanie wykonać indywidualnie dobrany do Pacjenta wycisk koronowo-korzeniowy. Gdy wkład zostanie już zacementowany w korzeniu, dzięki czemu uzyskamy filar protetyczny, można już śmiało osadzić na nim przygotowane uzupełnienie protetyczne.