Wypełnienia Stomatologiczne

Kiedy stosuje się wypełnienia stomatologiczne?

Do lamusa odeszły nieestetycznie wyglądające ciemne plomby, które szpeciły uzębienie. W dzisiejszych czasach stomatologia estetyczna stawia na nowoczesne, trwałe  i doskonale imitujące naturalny ząb wypełnienia i techniki, dzięki którym leczony ząb jest praktycznie nie do odróżnienia od zdrowego.

wypełnienia stomatologiczne
rodzaje wypełnień stomatologicznych

Techniki wypełnień stomatologicznych

Są dwie techniki wypełniania ubytków w zębach:

Bezpośrednia – polegająca na wypełnianiu ubytku od razu w zębie
Pośrednia – uszkodzony ząb uzupełnia się protetycznie wykonując mikroprotezę np: inlay

Jakie są rodzaje wypełnień stomatologicznych?

Kompozyty

 

Są to materiały kosmetyczne, które utwardzane są za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Zaletą wypełnień kompozytów jest to, że można je idealnie dopasować kolorystycznie do zęba. Standard to aż 16 kolorów. Ich zastosowanie daje możliwość użycia techniki warstwowej polegającej na nałożeniu warstwy kompozytu, odpowiednim wymodelowaniu jej, utwardzeniu i położeniu następnej. Materiały kompozytowe były zazwyczaj wykorzystywane do wypełniania uszkodzeń w przednich zębach obecnie jednak dzięki zastosowaniu metod najnowszej generacji w ich produkcji z powodzeniem sprawdzają się również w zębach bocznych. W przypadku dużych ubytków zęba jak również zamaskowania przebarwień stosuje się licówki kompozytowe w kolorze idealnie dobranym do naturalnego koloru zęba.

Materiały glasjonomerowe

Znajdują zastosowanie w przypadku niewielkich ubytków głównie w zębach mlecznych, ubytkach przyszyjkowych, jako podkład do odbudowy kikutów zęba pod koronę protetyczną jak również  jako materiały tymczasowe. Materiały te są nieprzezroczyste i podatne na ścieranie.

Inlay, Onlay

 

Są to wypełnienia stomatologiczne Inlay, Onlay wykonane w pracowni techniki dentystycznej które umieszcza się w ubytku i mocuje specjalnym klejem lub cementem. Stosuje się je w przypadku dużych ubytków i są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego wypełnienia. Mogą być wykonane zarówno z kompozytu, metalu jak i materiału ceramicznego. Wszystko zależy od efektu kosmetycznego, jaki chce uzyskać pacjent. Zaletą wkładów jest to, że można dzięki nim odtworzyć powierzchnię żująca zęba oraz trwałość.

 

Jaki rodzaj wypełnienia stomatologicznego dla dzieci?

Kolorowe plomby dla dzieci

 

W przypadku najmłodszych pacjentów doskonale sprawdzą się kolorowe plomby, które są tak samo trwałe jak wypełnienia białe. Utwardza się je bowiem światłem z lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu mały pacjent tuż po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego może pić i jeść. Dziecko ma do wyboru kolor plomby, co w dużej mierze odwraca jego uwagę od zabiegu.