Faza 1 (umiarkowanego uspokojenia i słabego znieczulenaia)
Możesz odczuwać lekkie mrowienie palców, policzków, języka, pleców, głowy lub klatki piersiowej. Zmniejsza się Twój strach, podnosi próg bólu, czujesz się odprężony i uspokojony. Szybko reagujesz na polecenia, sprawnie odpowiadasz na pytania. Zmysł słuchu, smaku i dotyku są lekko osłabione.
Faza 2 (dysocjacji i częściowego znieczulenia)
Doskonale wiesz gdzie się znajdujesz, zdajesz sobie sprawę z tego, jakie czynności wykonuje Twój lekarz stomatolog, ale wszystko to jest dla Ciebie jakby odległe. Stan oddzielenia się świadomości od otaczającej Cię rzeczywistości nazywany jest właśnie dysocjacją). Jest to bardzo przyjemny stan, ogarnia Cię błogi spokój. Mrowienie części ciała nasila się, ale nie jest to dla Ciebie przykre. Rzadziej zamykasz powieki. Pojawiają się marzenia senne (zwłaszcza u małych pacjentów), których treść można sugerować. Czujesz, że pływasz, latasz albo dryfujesz w wodzie, kosmosie, powietrzu lub w chmurach. Jest to bardzo przyjemny stan. Obniża się Twoja wrażliwość na ból, np. na ukłucie igłą, mięśnie są luźne, ręce i nogi odpoczywają leżąc swobodnie na fotelu. Gdy lekarz stomatolog poprosi cię o szerokie otwarcie ust, spełnisz prośbę (będzie to świadczyło o tym, że zachowujesz świadomość). Twój odruch kaszlowy będzie w pełni sprawny. Na tym etapie występuje częściowa amnezja, to znaczy, że po opuszczeniu gabinetu dentystycznego, możesz nie pamiętać tego, co się w nim działo. Będziesz pamiętać tylko przyjemną senną wizję której doświadczyłeś.
Faza 3 (całkowitej bezbolesności)
Objawy, które opisaliśmy w fazie 2 pogłębiają się. Odruch kaszlowy jest nieznacznie osłabiony. Wciąż kontrolujesz objaw otwarcia ust na życzenie lekarza stomatologa. Może wystąpić u Ciebie całkowita amenezja (chodzi tylko i wyłącznie o czynności, których doświadczyłeś w gabinecie stomatologicznym)