Fluoryzacja zębów u dzieci
Fluoryzacja zębów - Jak wygląda zabieg?
Fluoryzacja zębów u dzieci to zabieg z zakresu stomatologii profilaktycznej. W przypadku oznak braku fluoru konieczne jest wykonanie zabiegu zwanego fluoryzacją zębów, polegającego na nakładaniu na zęby substancji, która zawiera odpowiednio wysokie stężenie tego pierwiastka. Jest to procedura całkowicie bezbolesna i bezpieczna, jednak nie wolno wykonywać jej samodzielnie w domu. Fluor zażywany w bardzo dużych ilościach może być szkodliwy, dlatego może być stosowany tylko w gabinecie stomatologicznym, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dentysta dziecięcy najpierw dokładnie czyści zęby z wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości drobinek jedzenia, za pomocą specjalnej szczoteczki. Na takie wyczyszczone zęby nakłada się następnie preparat z fluorem, który przykleja się do zębów. Kontakt preparatu z zębami trwa do kilkudziesięciu minut.
Do innych metod fluoryzacji zalicza się także nałożenie na zęby specjalnej pianki na kilka minut, po czym pacjent dokładnie wypluwa nadmiary podanego preparatu. Czasem lekarze dentyści stosują także jonoforezę fluorową, podczas której używa się prądu, aby wprowadzić do szkliwa fluor.


Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych niesie następujące korzyści:
- Uodparnia szkliwo zębów przeciwko szkodliwym działaniom kwasów i bakterii,
- Wspomaga remineralizację szkliwa, czyli jego naturalną odbudowę,
- Hamuje rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy,
- Tworzy na zębach barierę, która utrudnia przywieranie osadu do zębów i tworzenia się na nich kamienia nazębnego.
Jakie są korzyści z regularnej fluoryzacji zębów dziecka?
Czy fluoryzacja zębów u dzieci jest konieczna? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców, którzy obawiają się jego szkodliwych skutków ubocznych. Jednak występują one tylko przy znacznym przedawkowaniu, a korzyści fluoru dla zębów dotkniętych przebarwieniami, demineralizacją lub nadwrażliwością są ogromne. Fluor znacznie wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed próchnicą. Fluor działa poprzez przywracanie minerałów do powierzchni zębów, na których bakterie mogły zniszczyć szkliwo. Może również hamować wzrost szkodliwych bakterii jamy ustnej i dodatkowo zapobiegać powstawaniu ubytków.
Jeżeli chcemy jak najdłużej utrzymać ząbki Naszych dzieci bez próchnicy powinniśmy co 6 miesięcy zgłaszać się z nimi do stomatologa na zabieg lakierowania, a jeżeli chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu próchnicy powinniśmy wykonywać ten zabieg 4 razy w roku, czyli co 3 miesiące.