Gaz rozweselający
Twoje dziecko boi się wizyt u dentysty dziecięcego? Złe doświadczenia sprawiły, że obawia się bólu, który towarzyszył poprzednim zabiegom? Możemy to zmienić proponując Twojemu maluchowi sedację wziewną z użyciem podtlenku azotu, popularnie zwanego gazem rozweselającym. Dzięki temu raz na zawsze rozwieją się jego lęki związane z wizytami u stomatologa, a czas spędzony na fotelu dentystycznym będzie dla niego czasem mile spędzonym.
Jak działa gaz rozweselający i czy jest to bezpieczne?
Metoda podawania pacjentom podtlenku azotu znana jest w Polsce od 1995 r. W ostatnich czasach stała się prawdziwym hitem przez co decyduje się na nią coraz więcej pacjentów zarówno tych małych jak i dorosłych. Gaz rozweselający ma działanie relaksujące i uspokajające, a także wykazuje działanie znieczulające. Co ważne nie powoduje uzależnień i nie ma skutków ubocznych. Jest zatem zupełnie bezpieczny dla młodego organizmu.
Jak podaje się podtlenek azotu?
Stomatolog podaje pacjentowi maseczkę przez którą puszczany jest bezwonny gaz (mieszanina podtlenku azotu i tlenu). Pacjent zakłada ją na nos i wdychając gaz uspokaja się oraz odpręża. Przy zachowanej świadomości pacjent wyzbywa się strachu przez zabiegiem, a jego próg bólu jest obniżony. Dzięki temu niektóre zabiegi można wykonać nie podając znieczulenia, a nawet jeżeli jego podanie jest konieczne, odbywa się to w sposób bezbolesny.
Gaz rozweselający dlaczego warto?
Sedacja jest zupełnie bezpieczna dla organizmu. Dzięki tej przyjaznej metodzie Twój maluch wyzbędzie się wszelkich obaw przed wizytami u stomatologa, a Ty będziesz odbywać z nim kolejne bezstresowe wizyty. Zamiast płakać i nerwowo wiercić się na krześle, Twoje dziecko będzie śniło o fantastycznych lotach w kosmos, pływaniu wśród raf i innych bajecznych przygodach.
Kiedy warto zdecydować się na sedację N2O/O2?
– Gdy występuje silny lęk przed leczeniem
– Gdy występuje lęk przed ukłuciem przy podawaniu znieczulenia
– Gdy występuje silny odruch wymiotny
– Przy nadpobudliwości nerwowej
– Gdy zapowiada się długi i monotonny lub nieprzyjemny zabieg
– Gdy podczas zabiegu będą usuwane złogi nazębne
– Przy otwieraniu zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
– Przy opracowywaniu próchnicy początkowej
W przypadku chorób takich jak:
– astma i padaczka (gaz rozweselający zmniejsza stres, zatem obniża ryzyko wystąpienia ataku)
– choroby serca,
– nadciśnienie krwi
– hemofilia
Przeciwwskazania do gazu rozweselającego:
– Przeziębienie, niedrożność górnych dróg oddechowych, przerost migdałków gardłowych
– Rozedma płuc, roztrzenie oskrzelowe,
– I trymestr ciąży,
– Choroby psychiczne
– Alkoholizm
– Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis,
– Brak współpracy pacjenta
Sprawdź, jak będziesz się zachowywał w czasie sedacji?
Faza 1 (umiarkowanego uspokojenia i słabego znieczulenaia)
Możesz odczuwać lekkie mrowienie palców, policzków, języka, pleców, głowy lub klatki piersiowej. Zmniejsza się Twój strach, podnosi próg bólu, czujesz się odprężony i uspokojony. Szybko reagujesz na polecenia, sprawnie odpowiadasz na pytania. Zmysł słuchu, smaku i dotyku są lekko osłabione.
Faza 2 (dysocjacji i częściowego znieczulenia)
Doskonale wiesz gdzie się znajdujesz, zdajesz sobie sprawę z tego, jakie czynności wykonuje Twój lekarz stomatolog, ale wszystko to jest dla Ciebie jakby odległe. Stan oddzielenia się świadomości od otaczającej Cię rzeczywistości nazywany jest właśnie dysocjacją). Jest to bardzo przyjemny stan, ogarnia Cię błogi spokój. Mrowienie części ciała nasila się, ale nie jest to dla Ciebie przykre. Rzadziej zamykasz powieki. Pojawiają się marzenia senne (zwłaszcza u małych pacjentów), których treść można sugerować. Czujesz, że pływasz, latasz albo dryfujesz w wodzie, kosmosie, powietrzu lub w chmurach. Jest to bardzo przyjemny stan. Obniża się Twoja wrażliwość na ból, np. na ukłucie igłą, mięśnie są luźne, ręce i nogi odpoczywają leżąc swobodnie na fotelu. Gdy lekarz stomatolog poprosi cię o szerokie otwarcie ust, spełnisz prośbę (będzie to świadczyło o tym, że zachowujesz świadomość). Twój odruch kaszlowy będzie w pełni sprawny. Na tym etapie występuje częściowa amnezja, to znaczy, że po opuszczeniu gabinetu dentystycznego, możesz nie pamiętać tego, co się w nim działo. Będziesz pamiętać tylko przyjemną senną wizję której doświadczyłeś.
Faza 3 (całkowitej bezbolesności)
Objawy, które opisaliśmy w fazie 2 pogłębiają się. Odruch kaszlowy jest nieznacznie osłabiony. Wciąż kontrolujesz objaw otwarcia ust na życzenie lekarza stomatologa. Może wystąpić u Ciebie całkowita amenezja (chodzi tylko i wyłącznie o czynności, których doświadczyłeś w gabinecie stomatologicznym)
Gaz rozweselający jest doskonałym sposobem na stres zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka