Gdy próchnica zaatakuje

Gdy próchnica zaatakuje ząb, nie ma na co czekać, tylko jak najszybciej oddać się w ręce doświadczonych lekarzy stomatologów. Im dłuższy czas, gdy zwlekamy z wizytą, tym ubytek będzie robił się większy. Pamiętaj, tu czas działa na niekorzyść Twojego dziecka.

Leczymy zęby mleczne

“Mleczaki”, identycznie jak zęby stałe mogą zostać zaatakowane przez próchnicę. Zęby mleczne są nawet bardziej narażone na jej wystąpienie, gdyż wpływa na to ich słabsza mineralizacja. Konsekwencje nie leczonej próchnicy Twoje dziecko odczuje bardzo szybko. Bolesne stany zapalne miazgi doprowadzą do pojawienia się braków w uzębieniu, przez co pojawią się zaburzenia zgryzowe (zęby mogą być stłoczone, nieprawidłowo ustawione, a ząb stały może zostać nawet zatrzymany w kości). Jeżeli dojdzie do ropnego zapalenia zębów, będzie ono przyczyną infekcji całego organizmu dziecka, a związki zębowe stałe mogą ulec uszkodzeniu.

Jeżeli tylko zauważysz pierwsze oznaki próchnicy u Twojego dziecka, niezwłocznie zgłoś się do nas na wizytę. Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych najpierw oczyszczamy, później wypełniamy wysokiej klasy materiałem. Jeżeli ząb wymaga leczenia kanałowego, zaproponujemy Ci tę metodę leczenia. Zbyt wczesne utrata zęba prowadzi bowiem do wad zgryzu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie jedynym wyjściem jest usunięcie zęba. Ból związany z podaniem małemu pacjentowi znieczulenia eliminujemy dzięki komputerowemu znieczuleniu The Wand (przeczytasz o nim w podrozdziale “Rodzaje znieczuleń”).

Dlaczego warto leczyć “mleczaki”

Zęby mleczne “trzymają miejsce” zębom stałym. Jeżeli dziecko zbyt wcześnie je straci, pozostałe ząbki ulegną przesunięciu, a stałe zęby nie będą miały wystarczająco dużo miejsca, by prawidłowo się wyrżnąć. Jeżeli nasz mały pacjent straci ząb, zastosujemy utrzymywacze przestrzeni, dzięki którym pozostałe zęby nie będą miały możliwości by przemieszczać się w niechciany przez nas sposób. Dzięki temu zapobiegniemy w porę wadom zgryzu.

Leczymy zęby stałe niedojrzałe

Zęby stałe, które nie są w pełni dojrzałe leczone są bardzo podobnie jak całkowicie uformowane. Czas podjęcie leczenia jest w tym przypadku również bardzo istotny, gdyż zęby niedojrzałe nie są słabo zmineralizowane, przez co próchnica rozwija się na nich w błyskawicznym tempie.