Licówki kosmetyczne

Co to są licówki kosmetyczne?

Jest to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego cieszącego się coraz większą popularnością. To rozwiązanie stosowane jest w stomatologii estetycznej w celu pokrycia nieestetycznych powierzchni zarówno zębów górnych, jak i dolnych. Najczęściej stosuje się je w przednich zębach, aczkolwiek często i zęby tylne wymagają wykonania licówek.

licówki kosmetyczne rzeszów

Licówka kosmetyczna

To cienka nakładka montowana na zewnętrzną powierzchnię zębów, celem skorygowania ich wyglądu. Licówki na poprawę kształtu zębów wykonuje się z porcelany, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na różnego typu otarcia i złamania. Jest ona tak dobrana by swoim kolorem i fakturą najlepiej imitować naturalne zęby.

W jakich przypadkach warto założyć licówki kosmetyczne?

  • Trudnych do wybielenia przebarwień zębów (na przykład zębów martwych),
  • Niedorozwoju szkliwa i zębiny,
  • Nieestetycznych wypełnień zębów przednich,
  • Ubytków lub ukruszeń brzegów zębów,
  • Wydłużenia startych powierzchni zębów,
  • Występowaniu nieestetycznych przerw między zębami.

Jest to rozwiązanie stosowane tylko u dorosłych, którym wykształciły się już wszystkie zęby i kości szczęki. Nie zaleca się montowania licówek na chore zęby.

licówki na zęby kosmetyczne

Etapy zakładania licówek kosmetycznych

Wizyta konsultacyjna


Proces zaczyna się od konsultacji pacjenta z lekarzem, podczas której dentysta ustala, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do założenia licówek. Czasem na tym etapie zaleca się wybielanie zębów, aby uzyskać lepszy efekt naturalnego zęba.

Pobranie wycisków zębów


W zależności od indywidualnego przypadku dentysta pobiera wycisk zęba lub zębów, w sposób tradycyjny masą wyciskową lub skanerem co umożliwi wykonanie modelu, na podstawie którego zostanie wykonana licówka – idealnie dopasowana do zębów pacjenta pod względem kształtu i koloru. Gdy licówka jest gotowa, stomatolog przystępuje do oczyszczenia i przygotowania zęba, zanim będzie mógł założyć licówkę kosmetyczną.

Założenie licówek kosmetycznych

 

Ostatnim etapem jest ostrożne naklejenie przez dentystę licówki kosmetycznej na zęba. Używanym w tym celu spoiwem są cementy kompozytowe, które muszą także zostać dobrane kolorystycznie, aby zapewnić estetyczny wygląd połączony z trwałością wykonania. Dobrze dopasowane i przylegające licówki nie różnią się w wyglądzie ani funkcjonalności od pozostałych zębów.