Licówki na poprawę kształtu

Dla tych Pacjentów u których zabiegi wybielania zębów, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub nie chcą decydować się na koronę protetyczną, proponujemy licówki na poprawę kształtu. Są to stałe estetyczne uzupełnienia protetyczne w postaci cieniutkich płatków porcelanowych mocowanych na powierzchni górnych i dolnych zębów, które poprawiają ich kształt i kolor dając przy tym efekt naturalnego wyglądu.

licówki na poprawę kształtu zębów rzeszów
licówki poprawa kształtu zębów

Licówki na poprawę kształtu - Kiedy się zdecydować?

– Gdy na Twoich zębach są trudne do wybielenia przebarwienia (po leczeniu kanałowym bądź tetracyklinowe),
– Gdy cierpisz na niedorozwój szkliwa i zębiny,
– Gdy na zębach przednich posiadasz niekosmetyczne wypełnienia,
– Gdy na brzegach zębów masz ubytki lub ukruszenia kątów brzegów siecznych,
– Gdy między zębami masz diastemy (szpary),
– Gdy chcesz wydłużyć patologicznie starte zęby,
– Gdy chcesz zdecydowanej zmiany koloru zębów.

 

Licówki porcelanowe są bardzo trwałe, odporne na przebarwienia, ubytki próchnicowe i w żaden negatywny sposób nie wpływają na dziąsła pacjenta. Co ważne ich zastosowanie wiąże się jedynie z niewielką ingerencją w twarde tkanki zęba. Grubość licówek waha się w granicach od 0,3 do 0,5 mm, ich faktura przypomina naturalne szkliwo, a kolor jest ściśle dopasowywany do odcienia pozostałych zębów (które uprzednio zostały wybielone). Dzięki temu, że są bardzo odporne na ścieranie, zapewniają Pacjentom biały uśmiech przez wiele lat.

Przeciwwskazania do założenia licówek

– Parafunkcje zwarciowe – bruksizm, zaciskanie zębów
– Szkodliwe nawyki takie jak obgryzanie paznokci czy ołówków, itp.
– Choroba dziąseł i przyzębia
– Duża skłonność do powstawania ubytków próchnicowych
– Zęby, które nie mają odpowiedniej ilości i jakości szkliwa
– Zła higiena jamy ustnej

Przebieg założenia licówek na poprawę kształtu zębów

Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog określi wskazania i przeciwwskazania do wykonania licówek oraz porozmawia z Tobą na temat tego, jaki wygląd zębów chcesz uzyskać. Następnie oszlifuje przednią część zębów (nie martw się będzie to maksymalnie 0,4 mm) oraz pobierze ich odcisk. Stomatolog dokona również właściwego koloru przyszłych uzupełnień. Odcisk trafi do gabinetu protetycznego, gdzie specjaliści wykonają dla Ciebie licówki. W czasie oczekiwania na nie, zęby zostaną zabezpieczone licówkami tymczasowymi. Na drugiej wizycie dokonasz przymiarki gotowych licówek i jeżeli nie będzie ku temu przeszkód, zostaną zamocowane na stałe (scementowane) i dopasowane do zgryzu. By efekt był doskonały, lekarz stomatolog na koniec je jeszcze oszlifuje.

Przygotowanie do założenia licówek

Przed przystąpieniem do założenia licówek, zęby muszą zostać wyleczone i oczyszczone z kamienia i osadów. Jeżeli jest to konieczne (żeby mają duże przebarwienia), należy tez wybielić. Jeżeli przechylenia zębów czy ich przemieszczenia są duże, należy także podjąć się leczenia ortodontycznego. W przeciwnym razie efekt estetyczny może nie być zadowalający.

A co po zabiegu? Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata, bezwzględnie musisz:

– Dbać o higienę jamy ustnej (konieczne jest prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów pastą z zawartością fluoru, najlepiej po każdym posiłku a szczególnie przed snem oraz płukanie jamy ustnej płukanka z zawartością fluoru co najmniej przez 30 sekund, również szczególnie przed snem)

– Unikać gryzienia i żucia pokarmów, które są zbyt twarde (np. landrynek, kości itp.) oraz nagryzania twardych przedmiotów jednym zębem. Jeżeli nie będziesz tego przestrzegał, w skrajnych przypadkach porcelana może się odłamać od zębów.

– Przestrzegać regularnych wizyt kontrolnych, najlepiej co 6 miesięcy. Dlaczego jest to aż tak ważne? Jeżeli problem z licówkami zostanie dostrzeżony przez lekarza stomatologa odpowiednio wcześnie, będzie mógł mu w porę zaradzić. W przeciwnym razie, gdy będziesz odkładał wizyty, możliwe, że konieczne będzie powtórzenie całego zabiegu.

– Zachowywać ostrożność uprawiając sport i w innych sytuacjach, które mogą nieść ryzyko urazu.