Wypełnienia protetyczne
Protetyka stomatologiczna oprócz leczenia zachowawczego jest najczęściej wykonywanym leczeniem w stomatologii. Leczenie protetyczne polega na częściowej lub całkowitej odbudowie brakujących zębów i tkanek, po to, by narządowi żucia, czyli między innymi szczęce i żuchwie przywrócić prawidłową sprawność, funkcjonalność i wygląd. Do uzupełnień protetycznych zaliczane są wszystkie rodzaje protez ruchomych i uzupełnienia stałe, takie jak licówki, korony i mosty protetyczne. Kiedy należy rozważyć leczenie protetyczne? W momencie, gdy ubytek stanowi przeszło 50 proc. objętości korony. 50 proc. jest bowiem granicą możliwości wdrożenia metod stomatologii zachowawczej.
Wypełnienia protetyczne w stomatologii
Gdy wartość jest wyższa, leczenie protetyczne jest wówczas najlepszym rozwiązaniem, w przeciwnym razie rozkład sił w jamie ustnej może spowodować złamanie ścianek zęba.
Wielu pacjentów decyduje się na ceramiczną odbudowę przy pomocy porcelanowych wkładów, nakładów, licówek i koron. Niestety po upływie 3-5 lat wypełnienie musi zostać wymienione, gdyż zaczyna się rozszczelniać. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dużych ubytków jest wykonanie wypełnień typu inlay lub olany, które charakteryzują się większa żywotnością. Wypełnienia tego typu mogą być porcelanowe oraz kompozytowe (kolorystycznie ściśle dopasowują się do koloru zęba) lub także złote.
Wskazania do leczenia protetycznego
Z usług protetyka powinna skorzystać każda osoba, która utraciła tylko jeden, kilka lub wszystkie zęby. Dlaczego? Dlatego, że utrata nawet jednego zęba negatywnie wpływa na cały układ zębów w szczęce. Z czasem reszta zębów zaczyna się przesuwać, a to może powodować problemy z mową i spożywaniem pokarmów. Leczenie protetyczne obejmuje również leczenie zębów mocno zniszczonych, startych, złamanych, pokrzywionych i przebarwionych.
Wypełnienia protetyczne przebieg leczenia
Każde leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od uprzedniej konsultacji. Podczas tej wizyty lekarz ocenia stan uzębienia i przyzębia oraz wykonuje prześwietlenie ukazujące stan korzeni i kości otaczających zęby. Również na tej wizycie przedstawia najlepsze rozwiązanie protetyczne, jakie będzie można zastosować. W przypadku dużych prac protetycznych takich jak protezy należy przygotować się na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Leczenie bezzębia całkowitego składa się z pobrania wycisków diagnostycznych, wycisków do protezy oraz wizyt na przymierzenie i jak najlepsze dopasowanie protezy do dziąseł. Gdy najwłaściwsza będzie dla nas proteza częściowa, zęby, które pozostały należy odpowiednio przygotować. Oprócz wizyt wyciskowych i próbnych konieczne może okazać się jeszcze leczenie zachowawcze lub kanałowe. Gdy jesteśmy zainteresowani licówkami i koronami przed rozpoczęciem leczenia protetycznego chore zęby należy wyleczyć z próchnicy lub kanałowo. Dopiero po całkowitej sanacji jamy ustnej – czyli doprowadzeniu jej do prawidłowego, zdrowego stanu lekarz przystępuje do zabiegów protetycznych. Zęby do licówek, koron i mostów uprzednio potrzebują szlifowania, kolejne kroki leczenia są to również wyciski i próbne przymiarki. Prace protetyczne wykonywane są w laboratoriach techników dentystycznych i czas na ich oczekiwanie może wynosić od tygodnia do 3 tygodni w przypadku dużych, wymagających prac.