znieczulenie
ogólne
Leczenie stomatologiczne a lęk przed dentystą i gabinetem
Zdarza się, że lęk przed dentystą i gabinetem stomatologicznym jest tak duży, że pacjent zupełnie nie jest w stanie współpracować ze stomatologiem, a kolejne wizyty nie przynoszą żadnych efektów. Lęk ten nazywany jest dentofobią. Taki pacjent boi się nie tylko gabinetu i lekarza stomatologa, ale również wszelakich dźwięków z urządzeń stomatologicznych, samej procedury leczenia, jak i jakichkolwiek ruchów i zabiegów w obrębie jamy ustnej.
Lęk takich pacjentów jest w pełni uzasadniony. Od wieków strach przed dentystami towarzyszył każdemu. Z biegiem czasu dzięki postępowi technologicznemu w medycynie zaczęły być stosowane znieczulenia miejscowe, dzięki czemu wizyty u dentysty zaczęły być bezbolesne. Dyskomfort i podświadomy lęk u wielu jednak pozostał.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
- leczenie zębów pod narkozą
- gaz rozweselający
- niwelowanie lęku przed leczeniem stomatologicznym
nasza oferta
ZNIECZULENIE OGÓLNE
LECZENIE ZĘBÓW POD NARKOZĄ
GAZ ROZWESELAJĄCY
NIWELOWANIE LĘKU
NARKOZA
Kto może zostać zakwalifikowany do leczenia w znieczuleniu ogólnym (narkozie)?
Pacjentami, którzy doświadczają lęku przed leczeniem stomatologiczny mogą być zarówno małe dzieci jak i osoby dorosłe. Podobnie dzieje się w przypadku osób niepełnosprawnych, z którymi kontakt jest znacznie utrudniony lub zupełnie niemożliwy. Jest to częsta i uzasadniona reakcja organizmu. W tych przypadkach, jeżeli pacjent nie reaguje na zastosowanie podtlenku azotu („gaz rozweselający”) najlepiej sprawdzi się leczenie w znieczuleniu ogólnym. Nad bezpieczeństwem Twoim lub Twojego dziecka, tak samo, jak w przypadku każdego innego zabiegu nad pacjentem będzie czuwał wykwalifikowany personel stomatologiczny oraz zespół anestezjologów.
Czym jest narkoza?
Fachowo określamy to jako czasowe zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego. Jest to wprowadzenie pacjenta w stan tymczasowego uśpienia, przez co pacjent łagodnie znosi zabieg nie będąc narażonym na żadne nieprzyjemne dla niego doznania.
JAK WYGLĄDA PROCES ZNIECZULENIA OGÓLNEGO?
Jak wygląda proces znieczulenia ogólnego?
Zanim znieczulenie ogólne zostanie podane, lekarz musi się zapoznać ze stanem zdrowia pacjenta. Chory (bądź rodzic/opiekun) wypełnia ankietę anestezjologiczną. Gdy do podania znieczulenia ogólnego pozostaje ok. 30 minut, pacjent otrzymuje syrop lub tabletkę, po której spokojnie zasypia. Dzięki temu eliminujemy towarzyszący mu, a zupełnie niepotrzebny stres. Następnie, gdy już zaśnie, lekarz anestezjolog dobiera odpowiedni rodzaj znieczulenia i podaje mu go, mając nieustannie na uwadze jego bezpieczeństwo. W trakcie zabiegu stomatologicznego odbywającego się pod narkozą, funkcje życiowe (krążenie krwi, oddech) są na bieżąco kontrolowane. Opieka lekarza anestezjologa nie kończy się na samym znieczuleniu ogólnym, pacjent pozostaje pod jego obserwacją także po wybudzeniu się.
PRZED ZABIEGIEM
- Ocenimy stan zdrowia pacjenta.
- Przeanalizujemy dostarczone nam dodatkowe wyniki badań.
- Przeanalizujemy przebieg poprzednich operacji, które przeszedł pacjent (nie dopuszczamy, by coś nas mogło zaskoczyć).
- Przeanalizujemy to, jakie choroby zdarzały się w Twojej rodzinie.
Gwarantujemy zastosowanie bezpiecznych dla pacjenta leków, które nie działają długotrwale, można je łatwo kontrolować i redukują wystąpienie niepożądanych objawów po wybudzeniu takich jak: senność, nudności czy wymioty.
PO ZABIEGU
– Anestezjolog oceni to, jak pacjent oddycha, skontroluje sprawność jego mięśni i krążenie krwi.
– Zanim pacjent nie odzyska pełnej świadomości, nie wypuścimy go do domu. W trosce o jego bezpieczeństwo będzie musiał pozostać pod nadzorem naszego lekarza do momentu, kiedy będzie mógł opuścić gabinet.
–Pacjenci różnie reagują na znieczulenie ogólne. Zdarza się, że może skarżyć się a nudności, czy kręcenie się w głowie. Po narkozie pacjent może wrócić do domu tylko pod opieką drugiej osoby.
– Przez 24 godziny od znieczulenia ogólnego pacjent może wymagać opieki osób trzecich.