ul. Gen. J. Dąbrowskiego 20B, 35-036 Rzeszów 17 850 50 50 rejestracja@albadent.pl

usuwanie kamienia

Co to jest usuwanie kamienia nazębnego?

 

Kamień nazębny jest zmineralizowanym osadem płytki nazębnej. Jest on dużo twardszy niż płytka nazębna, więc nie może być usunięty przy użyciu takich narzędzi jak zwykła szczoteczka do zębów czy nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może odbyć się tylko przez piaskowanie lub przy wykorzystaniu metod ultradźwiękowych. W zależności od substancji, które dostają się do jamy ustnej, kamień nazębny może mieć różne odcienie. Najczęściej ma on barwę znaczenie ciemniejszą niż kolor zębów, która jeszcze bardziej pogłębia się przy piciu kawy, herbaty czy paleniu papierosów.

 

usuwanie kamienia nazębnego rzeszów

 

Ponieważ na kamień nazębny składają się węglowodany i bakterie staje się on główną przyczyną próchnicy oraz chorób dziąseł. Osadza się na szyjkach zębowych i w innych trudno dostępnych miejscach, do których nie można dotrzeć szczoteczką. Jeśli kamień nazębny odkłada się w takich miejscach przez długi czas, może to prowadzić do odsłonięcia się szyjek zębowych, rozchwiania zębów i w konsekwencji ich wypadania, czyli paradontozy.

usuwanie kamienia rzeszów

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

 

Zabiegiem, który przeprowadza się w celu usunięciu kamienia nazębnego jest scaling, czyli zlikwidowanie nagromadzonego kamienia nazębnego w odpowiedni sposób. Scaling z wykorzystaniem ultradźwięków przeprowadza stomatolog. Usuwanie złogów kamienia odbywa się za pomocą scalera ultradźwiękowego. W czasie scalingu naddziąsłowego, końcówka scalera jest przykładana do powierzchni złogów i wprowadzana w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, przy której kamień nazębny po prostu odpada. Na koniec zęby zostają dokładne wyczyszczone i wypolerowane, co zabezpiecza je przed osadzaniem się kamienia. Taki zabieg należy wykonywać 1-2 razy w roku.

 

OFERUJEMY WYBIELANIE ZĘBÓW

 

W gabinetach stomatologicznych można przeprowadzić także zabieg scalingu poddziąsłowego. Jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego zalegającego w kieszonce dziąsłowej (poniżej linii dziąseł, zdarza się że nawet w korzeniu zęba). Można go przeprowadzić zarówno za pomocą scalera, jak i kiertu, czyli sprzętu którego odpowiednie wygięcia zapewniają dostęp do każdej szczeliny w jamie ustnej. Po wcześniejszym oczyszczeniu szyjek zębowych, lekarz poleruje je i fluoryzuje, po to by kamień szybko się nie osadzał. Koszt usunięcia kamienia nazębnego, to w zależności od gabinetu, kwota od około 100 do kilkuset złotych.

 

Zobacz zdjęcie przed usunięciem kamienia:                                                            I zdjęcie po usunięciu kamienia:

 

Jeżeli chcesz poprawić wygląd zębów i zaskoczyć wszystkich pięknym uśmiechem zapoznaj się z naszą ofertą w dziale: Stomatologia estetyczna

 

Facebook