Usuwanie zębów

Kiedy konieczne jest usuwanie zębów?

Niestety, mimo niezwykle rozwiniętej technologii i możliwości zaawansowanego leczenia w dzisiejszych czasach, ekstrakcja zęba nadal czasami bywa konieczna. Zazwyczaj konieczność usunięcia zęba ma miejsce wtedy, gdy ząb, które po prostu nie nadaje się już do leczenia zachowawczego ani protetycznego. Niektóre zęby z chorą miazgą, nie kwalifikują się do endodoncji ze względu na niedrożność kanałów lub wtedy, gdy ilość tkanek zęba jest zbyt mała, ząb już jest tak zniszczony, że uniemożliwia to jego pełną, prawidłową odbudowę.   Czasem, wskutek różnych powikłań, może dojść także do utraty kości wokół korzenia zęba. Duże rozchwianie zębów lub przewlekłe, powracające stany zapalne to przypadki skutkujące często koniecznością usunięcia jednego lub kilku zębów.
zabieg usuwania zębów
albadent usuwanie zębów

Jak wygląda zabieg usunięcia zęba?

Usuwanie zębów nie jest tak strasznym zabiegiem, jak może nam się wydawać. Ekstrakcję zęba wykonuje się tylko w ostateczności, gdy lekarz stwierdzi bezwzględną potrzebę usunięcia zęba. Wówczas wszystko odbywa się oczywiście po wykonaniu odpowiedniego znieczulenia.

 

Dentysta rozpoczyna zabieg, na który składa się kilka etapów:

Ekstrakcja rozpoczyna się zerwaniem więzadła okrężnego otaczającego ząb,

Następnie nakłada się specjalne kleszcze, po czym następuje zwichnięcie zęba, oddzielając go od kości,

Gdy ząb jest wystarczająco rozchwiany, można swobodnie wyciągnąć go z zębodołu,

Zębodół musi zostać dokładnie oczyszczony, aby nie doprowadzić do zapalenia ani innych powikłań,

Ranę po ekstrakcji należy opatrzyć; zwykle wystarcza do tego jałowy gazik, czasem konieczne jest szycie rany.

W niektórych przypadkach, usuwając zęby wielokorzeniowe, konieczne jest przecięcie zęba na mniejsze fragmenty. Wówczas, każdą część zęba trzeba usunąć i opatrzyć oddzielnie. Kłopotliwe ósemki lub korzenie pozostawione w kości wymagają bardziej inwazyjnego, chirurgicznego usunięcia zęba.

Jak dbać o jamę ustną po usunięciu zęba?

Pacjent zawsze powinien bezwzględnie stosować się do porad swojego lekarza. Zaleca się, aby osoba po zabiegu usuwania zębów nie spożywała niczego przez kilka godzin, a pierwsze posiłki powinny być miękkie i w umiarkowanej temperaturze. Przez pierwsze parę dni nie należy także płukać jamy ustnej płynem ani palić wyrobów tytoniowych.