ENDODONCJA
LECZENIE KANAŁOWE
Czym zajmuje się endodoncja?
Zdarza się, że stan zapalny powstały w zębie obejmuje już miazgę, czyli nerw, sieć naczyń krwionośnych, żylnych i limfatycznych (próchnica jest w zaawansowanym stadium). W takich przypadkach jedynym sposobem na uratowanie zęba jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Gdy dochodzi do zakażenia miazgi, a dzieje się tak zazwyczaj z powodu próchnicy, musimy koniecznie interweniować. Gdy proces próchniczy nie jest zaawansowany, to znaczy, że bakterie atakują dopiero zewnętrzne części zęba, czyli szkliwo i zębinę – wystarczy tylko założenie wypełnienia. W momencie, gdy bakterie dostaną się głębiej, czyli do wewnętrznej części zęba (miazgi), atakują ją i zaczynają się w niej rozmnażać, w szybkim czasie powodując jej stan zapalny. Jeśli nie wyleczymy infekcji, może dojść do wytworzenia się stanu zapalnego wokół wierzchołka korzenia zęba, a nawet kości, która go otacza. Taki ząb można usunąć lub postarać się zachować stosując leczenie kanałowe, dzięki czemu ząb może służyć Pacjentowi nawet jeszcze wiele lat.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
- leczenie kanałowe pod mikroskopem
- pierwotne leczenie kanałowe
- powtórne leczenie kanałowe
nasza oferta
Endodoncja
Nasi specjaliści z zakresu endodoncji
LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem gwarantuje precyzję zabiegu i dokładność, której nie da się osiągnąć w tradycyjny sposób. Zdarzają się bowiem przypadki, że anatomia kanałów korzeniowych jest tak skomplikowana i nietypowa, że bez użycia specjalistycznych urządzeń lekarz stomatolog nie jest w stanie sobie poradzić (jak w przypadku zakrzywionych korzeni, usuwaniu złamanych narzędzi z kanału zęba, czy powtórnym leczeniu kanałowym). Wykorzystanie mikroskopu pozwala bowiem na uzyskanie powiększenia, dzięki któremu leczenie i odnajdywania kanałów korzeniowych jest zdecydowanie prostsze, a co za tym idzie daje doskonałe wyniki w leczeniu.

W naszym gabinecie Albadent mikroskop stomatologiczny nie służy jednak tylko do leczenia wyjątkowo trudnych przypadków endodontycznych. Nasi specjaliści używają go również na co dzień. Zależy nam bowiem na utrzymywaniu najwyższego standardu świadczonych usług, a leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na lepsze widzenie leczonego obszaru, większą precyzję i wyższą jakość pracy naszych specjalistów. Mikroskop, którego używamy do leczenia kanałowego to najwyższej klasy sprzęt specjalnie dedykowany na potrzeby stomatologii, który dzięki niezwykłej precyzji i optycznemu powiększeniu, a także doświadczeniu lekarza stomatologa jest w stanie poradzić sobie w najcięższymi przypadkami.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego pod mikroskopem, lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba (również tomografię komputerową). Dzięki niemu będzie w stanie ocenić warunki anatomiczne korzeni oraz to, czy wystąpiły zmiany okołowierzchołkowe w zębie.
Dzięki zdjęciu (RTG zębów) lekarz stomatolog będzie również mógł stwierdzić, czy ząb był uprzednio leczony i czy leczenie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy.
Następnie znieczula Pacjenta miejscowo, zakładany jest koferdam, odbudowywane są wszystkie ściany zęba, tak by leczenie kanałowe przebiegało w sposób sterylny i nie dochodziło do ponownego zakażenia bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej Pacjenta.

Z komory i kanałów korzeniowych zęba usuwana jest chora miazga, następnie mechanicznie i chemicznie, również ultradźwiękowo, poszerzane i odkażane są kanały, a na zakończenie szczelnie wypełniane. Leczenie kanałowe wymaga od lekarza stomatologia precyzji i dbałości o szczegóły. Efekt i poprawność przeprowadzonego leczenia oceniamy, wykonując zdjęcie rentgenowskie (tuż po wypełnieniu kanałów, czasami wykonywanych jest kilka zdjęć RTG w celu kontroli całego procesu leczenia).
Leczenie endodontyczne jednego zęba w zależności od ilości kanałów może trwać od 1 do 2 godzin. Powodzenie leczenia kanałowego uzależnione jest w bardzo dużym stopniu od tego, w jaki sposób ząb zostanie odbudowany.
W jakich sytuacjach wykonujemy leczenie kanałowe?
Gdy występują dolegliwości bólowe ze strony zęba, który był leczony kanałowo.
Gdy na zdjęciu rentgenowskim zauważymy, że kanały korzeniowe nie zostały prawidłowo wypełnione.
Gdy ząb wymaga leczenia protetycznego, czyli założenia korony, wkładu koronowo-korzeniowego lub mostu.
POWTÓRNE LECZENIE KANAŁOWE - REENDO
Leczenie endodontyczne, które wykonywane jest powtórnie, jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Lekarz stomatolog musi usunąć materiał, którym uprzednio zostały wypełnione kanały, udrożnić na prawidłową długość (w tym celu wykorzystywany jest endometr precyzyjnie określający długość leczonego kanału), odnaleźć kanał, który wówczas został pominięty lub też usunąć narzędzie, które zostało złamane. Właśnie w takich trudnych przypadkach doskonale sprawdza się mikroskop endodontyczny oraz ultradźwięki. Dzięki temu jesteśmy w stanie uratować wiele zębów skazanych na usunięcie.

Jak długo może nam służyć leczony kanałowo ząb?
Dzięki prawidłowo przeprowadzonym zabiegu endodntycznego według standardów Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, jak również szczelnej obudowie (wypełnienie, nakład protetyczny – onlay, overlay, korona), ząb może służyć Pacjentowi jeszcze wiele lat.

Boli? Reaguj!
Jeżeli samoistnie pojawia się ból zęba lub też odczuwasz ból przy nagryzaniu i opukiwaniu bądź ząb zbyt mocno reaguje na ciepło i zimno, lub ciemnieje, możliwe, że wystąpił u Ciebie proces zapalny. Niezwłocznie udaj się do gabinetu stomatologicznego.
By zapobiec konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, zalecane jest umawianie się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz stomatolog wykona przegląd wszystkich zębów, zdjęcie panoramiczne, i na wczesnym etapie jest w stanie ocenić ryzyko próchnicy. Dlatego nie czekaj, aż stan zapalny się rozwinie, tylko wybierz się na wizytę do swojego stomatologa endodonty w naszym gabinecie Albadent w Rzeszowie.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi odnośnie endodoncji
Leczenie kanałowe w gabinecie Albadent na dzień (dzisiejsza data) zaczyna się od 1250zł. Cena zależy od tego, który ząb jest leczony, czy ząb był wcześniej leczony kanałowo, czy należy odbudować ząb (bo jest bardzo zniszczony), a także czy będzie wykonywane wypełnienie kompozytowe na zębie, czy korona protetyczna.
W naszym gabinecie, cena leczenia kanałowego nie zależy od ilości kanałów w zębie.
Leczenie endodontyczne (kanałowe) zęba nie boli, jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Niektórzy pacjenci nawet zasypiają podczas wykonywania takiego leczenia 🙂
Leczenie kanałowe zęba można powtórzyć tylko raz.
Na leczenie kanałowe może być za późno, gdy ząb jest całkowicie zniszczony, nie da się go odbudować protetycznie lub gdy doszło do rozległego stanu zapalnego z utratą kości i tkanek otaczających ząb.
Tak, ząb po leczeniu kanałowym może być bardziej kruchy i podatny na złamania, ponieważ traci swoją naturalną elastyczność i często dużą część twardych tkanek. Dlatego w wielu przypadkach zaleca się jego odbudowę za pomocą korony protetycznej, aby zwiększyć trwałość i ochronę.
Leczenie kanałowe w większości przypadków skutecznie ratuje ząb, usuwając infekcję i pozwalając na jego dalsze funkcjonowanie przez wiele lat. Jednak w niektórych sytuacjach, np. przy bardzo rozległych uszkodzeniach, pęknięciach korzenia czy nawrotach infekcji, ząb może nie nadawać się do uratowania.
Leczenie kanałowe zęba trwa od 45min do nawet 120min, w zależności od stanu zęba i jego cech.
Tak, leczenie kanałowe u dzieci jest możliwe i stosuje się je w przypadku głębokiej próchnicy, urazu zęba lub zapalenia miazgi w zębach mlecznych lub stałych. Celem jest zachowanie zęba w jamie ustnej jak najdłużej i zapewnienie prawidłowego rozwoju zgryzu.
Tak, zęby można leczyć kanałowo podczas noszenia aparatu ortodontycznego – leczenie endodontyczne nie koliduje z działaniem aparatu i może być przeprowadzone w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Tak, leczenie kanałowe jest bezpieczne dla kobiet w ciąży, szczególnie w II trymestrze, gdy ryzyko dla rozwijającego się dziecka jest najmniejsze. Zabieg przeprowadza się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, np. stosując bezpieczne znieczulenie i ograniczając diagnostykę RTG do niezbędnego minimum.
Tak, ząb po leczeniu kanałowym może z czasem lekko ściemnieć lub zmienić kolor, co jest wynikiem braku żywej miazgi i reakcji tkanek wewnętrznych. W razie potrzeby można poprawić estetykę takiego zęba poprzez wybielanie wewnętrzne lub założenie licówki albo korony.
Zaplanuj wizytę