Fluoryzacja zębów
Dlaczego warto fluorować zęby?
Walkę z próchnicą trzeba podjąć już od najmłodszych lat. Jedną z metod, która zapobiega rozwojowi tej siejącej spustoszenie w zębach choroby jest fluoryzacja zębów u dzieci kontaktowa. Fluor wbudowuje się w szkliwo zębów i oddziałuje na znajdujące się w nim związki wapnia (hydroksyapatyty), które odpowiadają za jego twardość. Dzięki temu słabiej rozpuszczane są w kwasach, których jest bardzo wiele w jamie ustnej. Zęby dziecka stają się zatem bardziej odporne na powodujące próchnice bakterie.
Na czym polega fluoryzacja zębów kontaktowa?
Lekarz stomatolog lakieruje lub piankuje oczyszczone zęby specjalnymi preparatami fluorowymi, czyli nanosi na nie dawkę fluoru w odpowiednich proporcjach. Zabieg można wykonać jedynie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Zabieg fluoryzacji zębów jest bezbolesny.
Jak działa fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów sprawia, że szkliwo zębów staje się twardsze i bardziej odporne nie tylko na próchnicę ale i na czynniki mechaniczne i zewnętrzne.
O co najczęściej pytają nasi pacjenci?
W jakim wieku należy zacząć fluoryzować zęby?
Wzmacnianie zębów dziecka fluorem najlepiej jest zacząć już od 6 roku życia.
Jak często powinno się to robić?
Najlepiej jest fluoryzować zęby 4 razy do roku.
Czy dzięki fluoryzacji zęby staną się mniej wrażliwe na ciepłe i zimne pokarmy?
Tak. Dzięki temu, że fluor zwiększa grubość szkliwa i pokrywa zakończenia nerwowe które są odsłonięte, rzeczywiście zęby stają się mniej wrażliwe na ciepłe i zimne potrawy.
Czy fluor wybiela zęby?
Jest to złudne wrażenie, gdyż po przeprowadzonym zabiegu fluoryzacji szkliwo zębów jest grubsze, przez co zęby wydają się bielsze. Uprzednio lekarz stomatolog również dokładnie czyści zęby, co może potęgować efekt ich bieli. W rzeczywistości fluoryzacja i wybielanie zębów to dwa inne zabiegi.