Laser CO2
w stomatologii
Czym jest laser CO2 w stomatologii?
Laser CO2 jest laserem chirurgicznym, zwany jest także nożem chirurgicznym. Jest on coraz częściej używany przez lekarzy stomatologów, dlatego, że podczas swojego działania od razu zamyka naczynia krwionośne, co zmniejsza krwawienie podczas zabiegów.
Zastosowanie lasera CO2 w stomatologii to przede wszystkim:
– leczenie próchnicy u dzieci i dorosłych,
– leczenie endodontyczne, np. zęby z ropniem okołowierzchołkowym,
– leczenie periodontologiczne, np. usuwanie kamienia z powierzchni korzeni, leczenie chorób przyzębia,
– leczenie chirurgiczne, np. podcinanie wędzidełek, usuwanie aft oraz zmian nowotworowych,
– leczenie estetyczne, np. wybielanie zębów,
– leczenie terapeutyczne, np. nadwrażliwości zębów, przeciwbólowe i stanów zapalnych.
Tyle możliwości zastosowania lasera CO2 jest spowodowane wymiernymi korzyściami jakie wynikają z jego działania. Po pierwsze, laser w przeciwieństwie do wierteł i innych narzędzi stomatologicznych nie „styka” się z operowanymi tkankami. Oznacza to, że nie ma możliwości doprowadzenia do zakażenia tkanek i lekarz posiada pełną, dokładną widoczność pola zabiegowego.
Zalety lasera CO2 w stomatologii
Zaletą lasera CO2 w stomatologii jest to, że dzięki jego właściwościom koagulacyjnym zabieg jest prawie całkowicie bezkrwawy. Jeżeli zabieg jest bezkrwawy, daje to także lepsze pole widoczności lekarzowi i zapewnia pracę z większą precyzją. Do zabiegów z użyciem lasera CO2 wykorzystywana jest także mniejsza ilość znieczulenia miejscowego. Ponadto, zabiegi wykonywane są znacznie szybciej, nie są zakładane szwy, nie ma też ryzyka powstania blizn i stanów zapalnych, rany goją się szybciej, bakterie są także eliminowane w niemal 100%. Po zabiegach wykonywanych laserem CO2 nie pojawiają się skutki uboczne ani dodatkowe problemy. W zależności od potrzeb zabiegu i wybranego do niego lasera, chore tkanki można biostymulować, czyli pobudzać do prawidłowego gojenia i regeneracji, co przynosi doskonałe rezultaty lecznicze lub tak, jak w przypadku chirurgii laserowej – naczynia krwionośne są od razu zamykane, co sprawia, że zabieg jest bezkrwawy i nie niesie ze sobą wielu powtarzających się przy leczeniu tradycyjnym skutków ubocznych.