Korony protetyczne

Korony protetyczne są alternatywą dla osób, których zęby uległy poważnemu zniszczeniu. Są to uzupełnienia, które mogą być osadzone w oparciu o własny ząb Pacjenta lub też na implancie. Ich wygląd jest bardzo naturalny gdyż przy ich użyciu jesteśmy w stanie doskonale otworzyć anatomiczny kształt zęba. Dlatego też niewprawne oko nie rozpozna w nich sztucznego materiału. Zaletą koron jest również komfort ich użytkowania (zbliżony do własnego uzębienia).

By wykonać koronę protetyczną, konieczne jest oszlifowanie zęba, czyli zmniejszenie go, by korona, która zostanie następnie do niego przytwierdzona jak najwierniej i najrealniej przypominała naturalny ząb. Prosimy się jednak nie obawiać bólu związanego ze szlifowaniem zęba – wykonywane jest to w znieczuleniu miejscowym, przez co zabieg jest bezbolesny!

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów koron protetycznych, które różnią się materiałem z którego zostały wykonane:

korony protetyczne

Korony protetyczne rodzaje

Korony pełnoceramiczne

Wykonane są w całości z porcelany. Stosuje się je najczęściej do uzupełnień zębów przednich. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że wykazują biozgodność z tkankami miękkimi oraz nie wywołują u Pacjentów uczuleń.

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu

Dzięki zastosowaniu tlenku cyrkonu (który jest biozgodny z tkankami miękkimi, a który jest obecnie materiałem posiadającym najwyższe parametry dla konstrukcji protetycznych) wykazują bardzo wysoką wytrzymałość. Tlenek cyrkonu wytwarza się przy użyciu technologii komputerowej, dzięki czemu uzyskiwana jest największa szczelność i dokładność.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

Konstrukcją w przypadku takiej korony jest stal dentystyczna, na którą napalana jest porcelana. Pacjent nie musi się jednak obawiać, że stal będzie widoczna, gdyż jest ona ukryta pod porcelaną, a często korony zakańcza się tak zwanym marginesem porcelanowym (obrzeżem), dzięki któremu korona nie tyle prezentuje się bardziej estetycznie, co stal nie ma kontaktu z żywymi tkankami (pamiętajmy, że stal może uczulać). Tego rodzaju korona jest obecnie najbardziej popularna, lecz powoli wypierają ją korony pełnoceramiczne, korony cyrkonowe lub leucytowe. Charakteryzują się one bowiem dużo wyższą estetyką, na której niewątpliwie zależy Pacjentom.

Korony porcelanowe na podbudowie ze stopu złota

Złoto w porównaniu to stali dentystycznej, jest lepiej tolerowane przez organizm (nie uczula, nie powoduje podrażnień), ma również właściwości bakteriostatyczne (na styku korony i korzenia zęba gromadzi się mniej bakterii, dzięki czemu ryzyko wystąpienia próchnicy w tym miejscu jest mniejsze niż w przypadku zastosowania czystej ceramiki, stopu metali nieszlachetnych lub materiału kompozytowego). Co ważne, złota nie widać, gdyż znajduje się pod koroną.

Korony protetyczne mocowane na implantach

W odróżnieniu od wyżej wymienionych rodzajów koron, które mocowane były na zębie pacjenta, lub z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego, te przytwierdzane są do wprowadzonych uprzednio w kości szczęki lub żuchwy implantów. W tym przypadku stosuje się korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu lub na podbudowie metalowej.

Korony akrylowe (tymczasowe)

Mogą zostać wykonane w gabinecie stomatologicznym w technice bezpośredniej lub też w laboratorium, do którego zostanie przesłany wycisk szczęki Pacjenta.

Korony pełnometalowe

Obecnie nie są już praktykowane (dawniej stosowane były na odcinkach bocznych), z powodzeniem zastąpiły je korony porcelanowe na podbudowie metalowej, które są od nich nieporównywalnie bardziej estetyczne, a co ważne w ogóle nie ustępują im odpornością mechaniczną.

Kiedy warto zastosować korony protetyczne?

W przypadkach, gdy ubytek w zębie jest na tyle rozległy, że wypełnienie go materiałem kompozytowym nie dawało by gwarancji na trwałość konstrukcji. 

W przypadkach, gdy korona zęba uległa trwałemu przebarwieniu, Pacjent chce skorygować kształt zęba (jego położenie, zamknąć szpary między zębami), a założenie licówek pełnoceramicznych jest niemożliwe.

Gdy chcemy odbudować złamany w wyniku urazu ząb – odbudowa przy pomocy kompozytu nie dala by możliwości utrzymania konstrukcji przez dłuższy czas, a wykonanie licówek pełnoceramicznych jest z różnych przyczyn niemożliwe.

Gdy chcemy odbudować utracony ząb – korona protetyczna może bowiem funkcjonować w tym przypadku jako filar mostu protetycznego. Uprzednio jednak należy odbudować ząb, który Pacjent utracił. Ząb ten będzie stanowił tak zwane przęsło mostu, zawieszony będzie pomiędzy zębami filarowymi, na których lekarz osadzi korony protetyczne.

W przypadku odbudowy braków w uzębieniu przy użyciu implantów i koron protetycznych, które będą na nich zamocowane.