Rodzaje protez

Rodzaje protez zębowych

Rozwiązania protetyczne proponowane przez naszych specjalistów są dobierane do indywidualnych potrzeb naszych Pacjentów na podstawie szczegółowej analizy ich problemu.

Protezy osiadające

Akrylowe uzupełnienia ruchome są idealnym rozwiązaniem w przypadkach bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu (gdy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień, czyli mostów, uzupełnień opartych na implantach czy protez szkieletowych). Dzięki protezom osiadającym istnieje możliwość odtworzenia wszystkich zębów (tzw. proteza całkowita) lub jego części (tzw. proteza częściowa). Proteza utrzymuje się w jamie ustnej na zasadzie przyssania do tkanek miękich. Rozwiązanie choć tanie i popularne, ma jednak wady. Pacjent ma trudności z adaptacją protezy, która powoduje dyskomfort użytkowania (często występuje odruch wymiotny), oraz niedogodności w spożywaniu pokarmów. Proteza szkodliwie oddziałuje na kość szczęki i trzeba ją wymieniać co kilka lat.

Protezy typu Overdenture

Ruchome uzupełnienia protetyczne utrzymują się na korzeniach, które zostały przeleczone lub implantach za pomocą magnesów, zatrzasków, koron teleskopowych lub zespoleń belkowych. Uzupełnienia te są wygodniejsze w użyciu niż protezy osiadające oraz chronią kości szczęki przed zanikiem. Warunkiem, jeżeli chodzi o ich użytkowanie jest bezwzględna dbałość o higiene jamy ustnej oraz przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.

Protezy typu overdenture w przypadku Pacjentów bezzębnych, można wykonać wszczepiając zaledwie dwa implanty w żuchwę i cztery w szczękę. Takie rozwiązanie diametralnie poprawi komfort użytkowania protezy bez obawy na zbytnie nadszarpnięcie budżetu.

Protezy natychmiastowe

Ruchome uzupełnienia protetyczne wykonuje się jeszcze przed usunięciem zębów, dlatego Pacjent tuz po ekstrakcji nie musi się martwić o to, jak będzie wyglądał z brakiem w uzębieniu (może kontynuować pracę zawodową, swobodnie rozmawiać i uśmiechać się nie rezygnując z kontaktów towarzyskich). Podczas pierwszej wizyty pobierane są odciski szczęki, które trafiają do laboratorium, gdzie z wycisku odlewany jest model gipsowy. Taki model zawiera oczywiście zęby, które przeznaczone są do ekstrakcji, więc technik wycina je pozostawiając pustą przestrzeń. Właśnie na takim modelu przygotowywana jest dla Pacjenta proteza, którą tuż po zabiegu może od razu założyć. Proteza wysyłana jest do gabinetu, gdzie tuż po zabiegu ekstrakcji otrzymuje ja pacjent.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że nie zawsze można z niego skorzystać. Zdarza się, że zęby Pacjenta są w tak złym stanie (są nazbyt rozchwiane), że mogły by zostać usunięte już podczas brania wycisku. Jednak rozwiązanie i takiego problemu jest możliwe. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie protezy wczesnej, co znaczy, że wyciski lekarz stomatolog pobiera tuż po ekstrakcji zębów, a gotowa proteza trafia do pacjenta po upływie ok. 2 dni. Warunkiem posiadania tego rodzaju protezy jest również bezwzględna dbałość o higienę jamy ustnej jak również przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych. Pamiętajmy, że są to jedynie protezy czasowe, które zabezpieczają Pacjenta do czasu wykonania protez właściwych.

Protezy szkieletowe

Ruchome uzupełnienia protetyczne są idealnym rozwiązaniem w przypadku braków zębowych, które są zbyt rozległe, by uzupełnić je mostem. Proteza tego rodzaju opiera się zarówno na dziąsłach, błonie śluzowej jak i na zębach, co jest bezpieczniejsze dla kości i dziąseł, gdyż nie powoduje wzmożonego ich zaniku. Główną część protezy stanowi cienki metalowy szkielet, który jest zaopatrzony w ciernie i klamry, a który nie powoduje dyskomfortu u Pacjenta. Cierpnie, czyli inaczej wypustki opierają się na żujących powierzchniach zębów. Klamry z kolei odpowiadają za utrzymanie protez na podłożu. Zastrzeżenia może budzić jedynie ich niekosmetyczny wygląd, więc bardzo często są zastępowane mocowaniem na koronach, zatrzaskach, zasuwach i koronach teleskopowych. By jednak proteza się trzymała, konieczne jest okoronowanie zębów, które sąsiadują z protezą. Takie połączenie protezy z koroną jest najkorzystniejsze dla Pacjenta pod względem estetycznym, gdyż następuje bez widocznych elementów metalowych, czyli klamer i cieni.

Jeżeli proteza zostanie wykonana profesjonalnie, może służyć Pacjentowi przez naprawdę długie lata. Niezastąpionym rozwiązaniem są protezy na implantach Rzeszów.

Praca specjalistów Albadentu opiera się na wysokiej klasy materiałach protetycznych, dzięki którym uzyskujemy trwałe rezultaty leczenia.