Pierwsza wizyta małego pacjenta

Pierwsze spotkanie Twojego dziecka z lekarzem dentystą zaważy na całym późniejszym leczeniu i oczywiście podejściu do niego. Strach przed bólem, który odczuwają mali pacjenci spowodowany jest złymi doświadczeniami spowodowanymi wizytami w czasie których malec odczuwał ból (jedna z przyczyn dentofobii, czyli panicznego strachu przed wizytą u stomatologa). Dlatego tak ważne jest to, by na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego przyjść z dzieckiem nie wtedy gdy boli ząb, ale gdy nic złego się jeszcze nie dzieje. Wczesne wykrycie zmian próchnicowych spowoduje, że leczenie ząbków będzie dla dziecka bezbolesne, więc kolejne wizyty nie będą przysparzać mu niepotrzebnego stresu. Pamiętaj: dobry dentysta dla dziecka i gabinet przyjazny stomatologii dziecięcej ograniczy niepotrzebny stres Twojej pociechy. Sprawdź opinie naszych pacjentów

Przygotowanie do pierwszej wizyty zacznij już w domu. Co możesz zrobić?

Porozmawiaj z dzieckiem na temat wizyty:

  • dokładnie wyjaśnij gdzie idziecie i po co
  • wyjaśnij czym zajmuje się stomatolog i dlaczego podczas badania trzeba szeroko otworzyć buzię
  • uspokój dziecko mówiąc mu, że lekarz musi sprawdzić mu ząbki, by były zdrowe i nie bolały
  • pobaw się z dzieckiem w dentystę (badanie zębów misiom i lalkom da mu wyobrażenie o wizycie)

Na rynku dostępne są również zabawki takie jak zestaw małego dentysty. Twoje dziecko będzie mogło leczyć ciastolinowe zęby, przez co pierwsza wizyta nie będzie dla niego zaskoczeniem

Dla starszych dzieci doskonałym pomysłem są gry edukacyjne o leczeniu zębów. Znajdziesz je na stronach internetowych: www.ciufcia.pl, www.orbitek.pl, www.colgate.com

Poczytaj dziecku bajki o lekarzu dentyście i wizytach w jego gabinecie. Bajkowe postaci, które chodzą do dentysty i wcale się tego nie boją staną się dla malca wzorem do naśladowania i łatwiej będzie twojemu maluszkowi zrozumieć czynności, które wykonywać będzie u niego stomatolog.

Polecamy bajki: “Żyrafa Aldona idzie do dentysty”, “Kamyczek u dentysty”, “Julka poznaje świat. Idę do dentysty”, “Mądra Zuzia idzie do dentysty”, czy “Ja chcę mojego zęba”.

Kup maluszkowi elektryczną szczoteczkę do zębów (dzięki temu oswoi się z odgłosem wiertła)

Planuj kolejne wizyty i przychodź na nie z lekkim wyprzedzeniem. Dziecko musi mieć czas, by rozglądnąć się po gabinecie stomatologicznym i wyciszyć się. Stres tylko spotęguje mu odczuwanie bólu.

Pozwól dziecku, by na wizyty szedł w towarzystwie przyjaciela-zabawki. Będzie mu raźniej.

Warto również, by malec przychodził na wizyty kontrolne również jako obserwator. Zobaczy wtedy w jaki sposób odbywa się przegląd ząbków i leczenie u jego rodzeństwa. Spokój brata lub siostry również jego uspokoi i zmniejszy obawy przed własną wizytą.

Umów się z lekarzem stomatologiem na tak zwaną wizytę adaptacyjną w czasie której dziecko będzie mogło zobaczyć jak wyglądają narzędzia stomatologiczne, oswoi się z dźwiękiem wiertła i ssaka, a także ze światłem lampy do utwardzania wypełnień. Dzięki temu podczas właściwej wizyty malec będzie czuł się pewnie.

I najważniejsze. Drogi rodzicu, podczas pierwszej wizyty u stomatologa, Twoje dziecko nie może odczuwać bólu. Tylko to jest gwarancją późniejszych bezstresowych wizyt. Dlatego z pierwszą wizytą nie zwlekaj do czasu, gdy z ząbkami Twojego dziecka zacznie się dziać coś niepokojącego.