awarie aparatu ortodontycznego

Awarie aparatu ortodontycznego – najczęstsze przypadki

awatar lek. stom. Jagoda Strzępek

lek. dent. Jagoda Strzępek

Autor artykułu
SPIS TREŚCI
  Add a header to begin generating the table of contents

  Czym są plomby dentystyczne?

  Ortodoncja jest stale rozwijającą się dziedziną stomatologii. Powstają coraz lepsze, szybsze i jednocześnie bezpieczne rozwiązania leczenia wad zgryzu. Materiały stomatologiczne również są coraz lepszej jakości i trwalsze. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, podczas których należy przyjść do swojego stomatologa z powodu awarii aparatu ortodontycznego, które mogą się pojawić podczas leczenia aparatem stałym oraz po zakończeniu leczenia ortodontycznego – w trakcie retencji (utrzymaniu zębów w ich nowym położeniu po ściągnięciu aparatu ortodontycznego).

  W jakich przypadkach występują awarie aparatu ortodontycznego?

  Awarie aparatu ortodontycznego mogą wystąpić:

  Podczas leczenia aparatem ortodontycznym

  usterka aparatu stałego ortodontycznego

  Odklejony zamek ortodontyczny to stosunkowo częsty problemem przy aparatach stałych. Takie awarie aparatu ortodontycznego mogą mieć wpływ na czas leczenia  – leczenie  ortodontyczne może się nieznacznie wydłużyć. Najczęstszym powodem awarii jest brak przestrzegania zaleceń lekarza przez pacjenta. Spożywanie niezalecanych pokarmów i nieprawidłowa higiena jamy ustnej są w głównej mierze przyczyną awarii zamków ortodontycznych. Jeśli zastanawiasz się co zrobić, jeśli zamek odklei się lub wystający drucik rani Twój policzek — najprostszym sposobem podczas awarii lub usterki aparatu ortodontycznego jest umówienie wizyty u swojego ortodonty i w czasie oczekiwania na wizytę tymczasowe zabezpieczenie elementu specjalnym woskiem ochronnym.

  Na wizycie lekarz naprawi zaistniałą awarię ortodontyczną i zamek zostanie przyklejony w swoje miejsce, aby mógł dalej prawidłowo ustawiać zęby w łuku. Aby nie dopuszczać do odklejania się zamków podczas leczenia ortodontycznego, należy unikać żucia gumy, spożywania klejących/twardych cukierków, orzechów i batoników z różnymi konsystencjami.

  Do innych awarii i usterek aparatu ortodontycznego należą również:

  • Przesunięcie drutu w aparacie ortodontycznym
  • Pęknięta ligatura ortodontyczna lub zsunięta z zamku
  • Pęknięcie łuku ortodontycznego
  • Odklejenie pierścienia ortodontycznego
  • Odgięcia/przegięcia drucianych elementów
  • Złamany lub kłujący drut
  • Wysunięcie drutu ortodontycznego
  • Obluzowany, ruszający się pierścień ortodontyczny
  awaria aparatu ortodontycznego

  Po aparacie stałym ortodontycznym, czyli w trakcie retencji

  Retencja i stabilizacja to faza leczenia ortodontycznego, która utrzymuje zęby w pozycji skorygowanej leczeniem ortodontycznym. Na tym etapie przyklejany jest retainer (drucik retencyjny) oraz przeprowadzany jest skan lub pobierane są wyciski w celu wykonania aparatu retencyjnego ruchomego (zdejmowanego). W niektórych przypadkach, w zależności od anatomii zębów lub miejsca przyklejenia retainera, mogą przydarzyć się różnego rodzaju awarie ortodontyczne, jak odklejony retainer lub przerwany retainer. Jeżeli zauważysz, że Twój retainer nie znajduje się w przyklejonym przez lekarza miejscu, zgłoś się na wizytę kontrolną. Na takiej wizycie drut zostanie podklejony. Zdarza się, że naprawa retainera obejmuje jego ściągnięcie i ponowne przyklejenie nowego drucika.

  Ponadto do częstych awarii przy retencji zalicza się:

  • pęknięcie retainera
  • przesunięcie drucika retencyjnego
  • odgięcie drucika
  • wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości, które wpływają na komfort użytkowania retainera
  jagoda strzępek

  lek. dent. Jagoda Strzępek

  Autor artykułu
  Lek. stom. Jagoda Strzępek w 2015 roku została absolwentką Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku na Wydziale Stomatologicznym. Po ukończeniu studiów, skupiła swoje zainteresowania na dziedzinie ortodoncji, uczestnicząc aktywnie w licznych konferencjach i kursach naukowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i zagranicznym, gdzie zdobywała wiedzę u cenionych wykładowców. W 2017 roku zakończyła staż w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie, zdobywając praktyczne doświadczenie. Jagoda Strzępek wykorzystuje różnorodne metody korekcji wad zgryzu, obejmując zarówno tradycyjne rozwiązania, takie jak ruchome i stałe aparaty ortodontyczne, jak i nowoczesne podejścia, w tym innowacyjną technologię niewidocznych nakładek Invisalign. Jej praca charakteryzuje się nie tylko fachowym podejściem, lecz także cierpliwością oraz pozytywnym nastawieniem, co przekłada się na skuteczną współpracę z pacjentami.