awarie aparatu ortodontycznego

Awarie aparatu ortodontycznego – najczęstsze przypadki

Ortodoncja jest stale rozwijającą się dziedziną stomatologii. Powstają coraz lepsze, szybsze i jednocześnie bezpieczne rozwiązania leczenia wad zgryzu. Materiały stomatologiczne również są coraz lepszej jakości i trwalsze. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, podczas których należy przyjść do swojego stomatologa z powodu awarii aparatu ortodontycznego, które mogą się pojawić podczas leczenia aparatem stałym oraz po zakończeniu leczenia ortodontycznego – w trakcie retencji (utrzymaniu zębów w ich nowym położeniu po ściągnięciu aparatu ortodontycznego).

W jakich przypadkach występują awarie aparatu ortodontycznego?

Awarie aparatu ortodontycznego mogą wystąpić:

Podczas leczenia aparatem ortodontycznym

usterka aparatu stałego ortodontycznego

Odklejony zamek ortodontyczny to stosunkowo częsty problemem przy aparatach stałych. Takie awarie aparatu ortodontycznego mogą mieć wpływ na czas leczenia  – leczenie  ortodontyczne może się nieznacznie wydłużyć. Najczęstszym powodem awarii jest brak przestrzegania zaleceń lekarza przez pacjenta. Spożywanie niezalecanych pokarmów i nieprawidłowa higiena jamy ustnej są w głównej mierze przyczyną awarii zamków ortodontycznych. Jeśli zastanawiasz się co zrobić, jeśli zamek odklei się lub wystający drucik rani Twój policzek — najprostszym sposobem podczas awarii lub usterki aparatu ortodontycznego jest umówienie wizyty u swojego ortodonty i w czasie oczekiwania na wizytę tymczasowe zabezpieczenie elementu specjalnym woskiem ochronnym.

Na wizycie lekarz naprawi zaistniałą awarię ortodontyczną i zamek zostanie przyklejony w swoje miejsce, aby mógł dalej prawidłowo ustawiać zęby w łuku. Aby nie dopuszczać do odklejania się zamków podczas leczenia ortodontycznego, należy unikać żucia gumy, spożywania klejących/twardych cukierków, orzechów i batoników z różnymi konsystencjami.

Do innych awarii i usterek aparatu ortodontycznego należą również:

 • Przesunięcie drutu w aparacie ortodontycznym
 • Pęknięta ligatura ortodontyczna lub zsunięta z zamku
 • Pęknięcie łuku ortodontycznego
 • Odklejenie pierścienia ortodontycznego
 • Odgięcia/przegięcia drucianych elementów
 • Złamany lub kłujący drut
 • Wysunięcie drutu ortodontycznego
 • Obluzowany, ruszający się pierścień ortodontyczny
awaria aparatu ortodontycznego

Po aparacie stałym ortodontycznym, czyli w trakcie retencji:

Retencja i stabilizacja to faza leczenia ortodontycznego, która utrzymuje zęby w pozycji skorygowanej leczeniem ortodontycznym. Na tym etapie przyklejany jest retainer (drucik retencyjny) oraz przeprowadzany jest skan lub pobierane są wyciski w celu wykonania aparatu retencyjnego ruchomego (zdejmowanego). W niektórych przypadkach, w zależności od anatomii zębów lub miejsca przyklejenia retainera, mogą przydarzyć się różnego rodzaju awarie ortodontyczne, jak odklejony retainer lub przerwany retainer. Jeżeli zauważysz, że Twój retainer nie znajduje się w przyklejonym przez lekarza miejscu, zgłoś się na wizytę kontrolną. Na takiej wizycie drut zostanie podklejony. Zdarza się, że naprawa retainera obejmuje jego ściągnięcie i ponowne przyklejenie nowego drucika.

Ponadto do częstych awarii przy retencji zalicza się:

 • pęknięcie retainera
 • przesunięcie drucika retencyjnego
 • odgięcie drucika
 • wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości, które wpływają na komfort użytkowania retainera

lek. dent. Jagoda Strzępek