bezzębie brak uzębienia

Bezzębie – co to jest?

awatar lek. dent. Paweł Strzępek

lek. stom. Paweł Strzępek

Autor artykułu
SPIS TREŚCI
  Add a header to begin generating the table of contents

  Czym jest bezzębie całkowite?

  Bezzębie całkowite występuje wtedy, gdy pacjent stracił wszystkie zęby w szczęce lub żuchwie. Czasami możemy mówić również o częściowym bezzębiu, które ma miejsce wtedy, gdy pacjentowi zostało kilka własnych, naturalnych zębów. Utrata zębów może następować stopniowo w ciągu wielu lat, gdy tracimy zęby z powodu próchnicy lub paradontozy.

  Przyczyny powstawania bezzębia

  Jedną z głównych przyczyn prowadzących do bezzębia jest choroba przyzębia nazywana potocznie paradontozą. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu słabej higieny jamy ustnej. Pacjenci, którzy dbają o higienę, są w o wiele mniejszym stopniu narażeni na wystąpienie kiedyś bezzębia całkowitego.

  W starzejącym się społeczeństwie, jakie mamy okazję obserwować w Polsce, problem całkowitego braku zębów dotyczy niestety coraz większej liczby osób.

  Leczenie bezzębia — metody odbudowy braku uzębienia

  W celu zrehabilitowania i przywrócenia funkcji żucia oraz zapobiegania późniejszym problemom z brakiem uzębienia, które mogą być związane z całym układem pokarmowym, jedną z możliwości jest wykonanie dla tych osób, całkowitych protez wyjmowanych.

  Takie protezy, nawet te najlepiej wykonane, bardzo często nie spełniają oczekiwań pacjentów, a ich ruchomość i brak stabilności podczas mówienia i jedzenia mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W przypadku bezzębia całkowitego bezzębia implantologia stomatologiczna znacząco może wpłynąć na poprawę jakości życia.

  bezzębie leczenie implantami

  Rozwiązania protetyczne i implantologiczne przy bezzębiu

  Istnieje kilka rozwiązań protetycznych i implantologicznych na bezzębie, które mogą być zastosowane, aby uniknąć takich niewygodnych dla pacjentów sytuacji.

  Pierwszym rozwiązaniem przy bezzębiu jest odbudowa łuków zębowych na sztucznych korzeniach, jakimi są tytanowe implanty zębowe na minimum 4 implantach, na których zamontowane są mosty porcelanowe. Funkcją i wyglądem odpowiadają naturalnemu uzębieniu. Tak zaprojektowana praca protetyczna jest usadowiona na implantach na stałe. Zapewnia ona pacjentowi najwyższy komfort użytkowania oraz estetykę uśmiechu.

  W innym rozwiązaniu wystarczy wprowadzenie tylko od 2 do 4 implantów, na których osadzona jest wyjmowana proteza przy bezzębiu. Takie rozwiązanie znacząco poprawia utrzymanie protezy w miejscu. Proteza posiada specjalnie wbudowane zatrzaski i dzięki nim osiada na implantach, zyskując stabilność. W takim rozwiązaniu nie ma już konieczności stosowania klejów, czy podściółek mocujących protezę do błony śluzowej, a pacjent nie musi się bać, że proteza wypadnie mu z ust.

  paweł strzępek

  lek. stom. Paweł Strzępek

  Autor artykułu
  Lek. dent. Paweł Strzępek ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, gdzie zdobył solidne podstawy w dziedzinie medycyny. Po ukończeniu studiów postanowił dalej rozwijać swoje umiejętności i zgłębiać tajniki stomatologii. To właśnie w renomowanym Instytucie Stomatologii CSK WAM w Warszawie zdobywał cenne doświadczenie, pracując u boku wybitnych specjalistów.  Następnie założył prywatną praktykę i od tego czasu z powodzeniem prowadzi gabinet stomatologiczny Albadent. Jego specjalność to implantologia oraz chirurgia stomatologiczna.