lek. stom. Paweł Strzępek
Czym jest bezzębie całkowite?
Bezzębie całkowite występuje wtedy, gdy pacjent stracił wszystkie zęby w szczęce lub żuchwie. Czasami możemy mówić również o częściowym bezzębiu, które ma miejsce wtedy, gdy pacjentowi zostało kilka własnych, naturalnych zębów. Utrata zębów może następować stopniowo w ciągu wielu lat, gdy tracimy zęby z powodu próchnicy lub paradontozy.
Przyczyny powstawania bezzębia
Jedną z głównych przyczyn prowadzących do bezzębia jest choroba przyzębia nazywana potocznie paradontozą. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu słabej higieny jamy ustnej. Pacjenci, którzy dbają o higienę, są w o wiele mniejszym stopniu narażeni na wystąpienie kiedyś bezzębia całkowitego.
W starzejącym się społeczeństwie, jakie mamy okazję obserwować w Polsce, problem całkowitego braku zębów dotyczy niestety coraz większej liczby osób.
Leczenie bezzębia — metody odbudowy braku uzębienia
W celu zrehabilitowania i przywrócenia funkcji żucia oraz zapobiegania późniejszym problemom z brakiem uzębienia, które mogą być związane z całym układem pokarmowym, jedną z możliwości jest wykonanie dla tych osób, całkowitych protez wyjmowanych.
Takie protezy, nawet te najlepiej wykonane, bardzo często nie spełniają oczekiwań pacjentów, a ich ruchomość i brak stabilności podczas mówienia i jedzenia mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W przypadku bezzębia całkowitego bezzębia implantologia stomatologiczna znacząco może wpłynąć na poprawę jakości życia.
Rozwiązania protetyczne i implantologiczne przy bezzębiu
Istnieje kilka rozwiązań protetycznych i implantologicznych na bezzębie, które mogą być zastosowane, aby uniknąć takich niewygodnych dla pacjentów sytuacji.
Pierwszym rozwiązaniem przy bezzębiu jest odbudowa łuków zębowych na sztucznych korzeniach, jakimi są tytanowe implanty zębowe na minimum 4 implantach, na których zamontowane są mosty porcelanowe. Funkcją i wyglądem odpowiadają naturalnemu uzębieniu. Tak zaprojektowana praca protetyczna jest usadowiona na implantach na stałe. Zapewnia ona pacjentowi najwyższy komfort użytkowania oraz estetykę uśmiechu.
W innym rozwiązaniu wystarczy wprowadzenie tylko od 2 do 4 implantów, na których osadzona jest wyjmowana proteza przy bezzębiu. Takie rozwiązanie znacząco poprawia utrzymanie protezy w miejscu. Proteza posiada specjalnie wbudowane zatrzaski i dzięki nim osiada na implantach, zyskując stabilność. W takim rozwiązaniu nie ma już konieczności stosowania klejów, czy podściółek mocujących protezę do błony śluzowej, a pacjent nie musi się bać, że proteza wypadnie mu z ust.
lek. stom. Paweł Strzępek