Endodoncja – leczenie kanałowe – krok po kroku

Kiedy pojawia się silny ból zęba w trakcie wizyty stomatologicznej może okazać się konieczne wykonanie leczenia kanałowego. Dla niektórych pacjentów brzmi to tragicznie, jednak takie leczenie daje szansę na zachowanie zęba i chroni go przed ostatecznym rozwiązaniem – usunięciem go.

Endodoncja – leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej skutecznych i najpopularniejszych metod leczenia zębów. Aby poznać jej duże możliwości uzyskania korzystnych efektów przedstawimy przebieg leczenia krok po kroku.

  1. Budowa zęba

Nasze zęby służą nie tylko do krojenia i rozdrabniania pożywienia, ale również do ochrony naczyń krwionośnych i nerwów (czyli miazgi zębowej), które znajdują się w kanale korzeniowym i odpowiadają za jego procesy życiowe. Są zbudowane z zębiny, która w miejscu korony zęba pokryta jest szkliwem – jest to rdzeń zęba.

  1. Skąd się bierze stan zapalny?

Czasami do delikatnej miazgi dostają się drobnoustroje, które poprzez namnażanie mogą powodować powstanie stanu zapalnego miazgi, a to niestety objawia się silnym bólem. Zakażenie może objąć także kość wokół zainfekowanego zęba, lub doprowadzić do stanu ropnego i obumarcia miazgi. W tej sytuacji leczenie kanałowe jest najbardziej trafnym rozwiązaniem.

  1. Od czego należy zacząć?

Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego określony zostaje kształt oraz długość kanałów, następnie można ostrożnie otworzyć wejścia do kanałów. Aby podczas leczenia do osłoniętego zęba nie dostały się bakterie ze śliny oraz środki chemiczne stosowane do oczyszczania leczonych kanałów, ząb osłaniany jest koferdamem, czyli specjalną gumą. Kanały oczyszczane i opracowywane są przy użyciu specjalnych narzędzi wykonanych ze stopów tytanowo-niklowych, aby precyzyjnie usunąć bakterie. Dzisiejszy sprzęt daje szansę na precyzyjne oczyszczenie i wypłukanie środkami bakteriobójczymi nawet bardzo krętych i wąskich kanałów.

  1. Endodoncja mikroskopowa

W celu jak najlepszego dotarcia do wąskich kanałów niezbędne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu, który służy do optycznego powiększania obrazu. Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne umożliwiają uzyskanie kilkukrotnego powiększenia, dzięki czemu można skrupulatnie wykonać bardzo skomplikowane zabiegi.

  1. Wypełnienie kanału

Na zakończenie leczenia kanał korzeniowy wypełniany jest szczelnie gutaperką, dzięki czemu zostaje zabezpieczony przed dostaniem się nowych bakterii i powstaniem kolejnego stanu zapalnego.

W naszym gabinecie leczeniem kanałowym pod mikroskopem zajmuje się Pani Doktor Monika Maziarz.

Dzięki wykorzystaniu  nowoczesnych sprzętów i dużemu doświadczeniu Pani Doktor, proces ten przebiega dużo dokładniej, a Pacjent praktycznie nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wizytą do kontaktu z rejestracją w celu umówienia terminu.

tel: 17 8505050

Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.