Podcięcie wędzidełka języka

Przy prawidłowej anatomii wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z istnienia w naszej jamie ustnej czegoś takiego jak wędzidełko podjęzykowe. Zdecydowanie inaczej jest w momencie, kiedy wędzidełko jest za krótkie. Taki stan fachowo nazywa się ankyglosja i jeśli zostanie stwierdzony może być wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego podcięcia wędzidełka. Wędzidełko, poza tym, że może być za krótkie, może być również przyrośnięte lub zrośnięte.

Kiedy wykonuje się zabieg podcięcia wędzidełka języka?

Nie ma konkretnej normy, która mówi jaką długość powinno mieć wędzidełko. Przy ocenianiu konieczności wykonania zabiegu bierze się pod uwagę całościowy obraz kliniczny.

Przeprowadzenie zabiegu przy za krótkim wędzidełku jest niezbędne wtedy, kiedy widoczne są problemy z ruchomością języka – za krótkie wędzidełko nie daje możliwości na swobodne poruszanie językiem na wszystkie strony. Należy obserwować nie tylko same ruchy języka, ale również jego kształt – kiedy jego koniec przyjmuje kształt serca, istnieje duża szansa na to, że wędzidełko u tego pacjenta ma za krótką długość.

U kogo wykonuje się podcięcie wędzidełka językowego?

Zabieg ten najczęściej przeprowadzany jest u dzieci, jednak nie są oni jedyną grupą pacjentów, u której wykonywana jest plastyka. Podcięcie wędzidełka językowego wykonuje się również u osób dorosłych, jednak pojawiające się w ciągu życia problemy sprawiają, że jest to robione wcześniej.

Często niepoprawna długość wędzidełka stwierdzana jest już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Objawem, który może sugerować potrzebę wykonania zabiegu są trudności, jakie występują w trakcie karmienia niemowlęcia – jeśli dziecko ma za krótkie wędzidełko ma problemy ze ssaniem i przełykaniem pokarmów.

Objawy zbyt krótkiego wędzidełka językowego

Wśród objawów, które świadczą o zbyt krótkim wędzidełku językowym, możemy wymienić:
• ślinotok,
• seplenienie,
• trudności w żuciu i przełykaniu pokarmów,
• trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, które mogą się przyczyniać do próchnicy zębów czy choroby przyzębia.

Jest jeszcze jeden objaw, który występuje bardzo rzadko – u osób, które mają za krótkie wędzidełko językowe, jest jego ból.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka języka?

Zabieg podcięcia wędzidełka trwa kilka – kilkanaście minut. Wielu pacjentów zastanawia się, czy taki zabieg boli, odpowiadając na takie pytanie można powiedzieć, że pewne dolegliwości bólowe, są jak najbardziej możliwe, jednak zazwyczaj nie są one bardzo nasilone. Jednak ze względu na to, że zabieg ten wykonywany jest przede wszystkim u dzieci, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Pacjent przed zabiegiem powinien być na czczo. Po podaniu znieczulenia, kiedy już zacznie działać, rozpoczyna się cała procedura. Polega ona na podcięciu – można tutaj wykorzystać tradycyjny skalpel, laser lub też nóż chirurgiczny z koagulatorem. Wszystkie te metody mają podobną skuteczność, jednak podcięcie wędzidełka laserem lub nożem koagulacyjnym jest mniej krwawe i związane z krótszym okresem rekonwalescencji.

W pierwszych dniach po zabiegu mogą się pojawiać niewielkie krwawienia z rany pozabiegowej – jednak nie powinno to być powodem do niepokoju. Już po jednej, dwóch godzinach od podcięcia wędzidełka można jeść i pić, wtedy to bowiem przestaje działać znieczulenie miejscowe.

Podcięcie wędzidełka języka Rzeszów

Bardzo często zdarza się, że zgłaszają się do nas Pacjenci z problemem nieprawidłowego przyczepu lub też przerostu wędzidełka.

Wędzidełka warg i języka są pasmami tkanki, które łączą wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym. Zdarza się, że wędzidełka mogą być zbyt krótkie lub długie bądź położone zbyt blisko zębów. Tego typu nieprawidłowości mają szkodliwy wpływ nie tylko na estetykę, co na przyzębie, ustawienie zębów a nawet utrzymanie protez ruchomych.

Z powyższymi problemami możemy sobie poradzić dzięki przeprowadzanym w naszych gabinetach zabiegi na wędzidełkach:

 
  • Frenulektomii – zabieg polega na podcięciu zbyt krótkiego wędzidełka, które powoduje, że wargi i język są mniej ruchome. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym
  • Frenulotomii – lekarz wycina zbyt grube i nieprawidłowo położone wędzidełko (zdarza się to najczęściej w przypadku wargi górnej) i wszywa je w odpowiednim miejscu

Jeśli szukasz gabinetu stomatologicznego, w którym w profesjonalny sposób wykonuje się zabieg podcięcia wędzidełka języka, to skontaktuj się z nami! Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu wykonywane przez nas zabiegi przebiegają szybko i bezboleśnie.