Chirurgiczne usuwanie ósemek

Jak wygląda zabieg i rekonwalescencja oraz jakie są możliwe powikłania

Trzecie trzonowce potocznie zwane „ósemkami” lub zębami mądrości są zębami położonymi najdalej w łuku zębowym. Zęby te wyrzynają się zazwyczaj pomiędzy 17, a 25 rokiem życia, zdarza się że kształtują się one nawet przez parę lat i proces ten zostaje zatrzymany na pewnym etapie. Niestety dla większej części pacjentów powodują one dyskomfort lub nawet dolegliwości bólowe.

 
Sugestią do usunięcia ósemki może być obejmująca ząb próchnica. W związku z tym, że są one trudno położone sprawiają problemy w precyzyjnym czyszczeniu, a gromadzące się na nich bakterie mogą się przenosić na pozostałe zęby.
Zęby mądrości są także usuwane ze względów ortodontycznych. Kiedy wyrzynające się „ósemki” nie mieszczą się w łuku zębowym, doprowadzają do stłoczenia zębów i powstania wad zgryzu.

Zdarza się również, że „krzywo” rosnący ząb uciska na „siódemkę” powodując jej resporpcję.

 
W trakcie konsultacji, przed rozpoczęciem zabiegu ekstrakcji, należy przeprowadzić diagnostykę radiologiczną, najczęściej polega ona na wykonaniu zdjęcia pantomograficznego, którego celem jest ocena potencjalnych trudności podczas zabiegu oraz ryzyka możliwych powikłań.

Usuwanie zębów Rzeszów przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Po nacięciu dziąsła dochodzi do uwolnienia zęba z kości i zaopatrzenia powstałej rany w opatrunek chirurgiczny oraz założenia kilku szwów, które zostają zdjęte po tygodniu. Usunięcie zęba zatrzymanego powoduje znaczny ubytek kostny, u niektórych pacjentów niezbędne jest uzupełnienie powstałego ubytku za pomocą materiałów kościozastępczych.

 
Niestety nie można jednoznacznie powiedzieć, czy powikłania wystąpią, i u których osób to się stanie. Po przeprowadzeniu zabiegu usunięcia ósemki pacjenci mogą skarżyć się na ograniczenia w ruchomości szczęki, może im dokuczać ból gardła w trakcie przełykania, mogą wystąpić trudności w wyraźnym mówieniu oraz może pojawić się krwawienie z miejsca pozabiegowego. W pierwszych dniach po zabiegu u niektórych pojawia się opuchlizna, zdarza się że występuje również suchość ust i zasinienie.

O wiele rzadziej dochodzi do poważniejszych skutków ubocznych ekstrakcji ósemki, takich jak: krwiak, suchy zębodół, otwarcie zatoki, brak czucia, ukruszenie sąsiednich zębów lub złamanie szczęki.

Po usunięciu zębów mądrości trzeba stosować się do zaleceń dentysty

Rekonwalescencja po takim zabiegu ogranicza się przede wszystkim do zapewnienia warunków koniecznych do dobrego zagojenia się rany po usuniętym zębie.

 Dwie godziny po zabiegu nie wolno przyjmować żadnych napojów ani pokarmów.
 Niewskazane jest spożywanie mocnej herbaty i kawy.
 Przez tydzień nie powinno się palić papierosów oraz pić alkoholu.
 Najlepszym wyjściem jest stosowanie półpłynnej, delikatnej diety.

Dobrze jest ograniczyć spożywanie produktów twardych, pikantnych oraz bardzo gorących.
Należy unikać wysiłku fizycznego do momentu usunięcia szwów, a uprawiania wyczynowego sportu do dwóch tygodni od przeprowadzonego zabiegu.

Zdarza się że do kilku dni po zabiegu może występować ból, który niwelujemy przyjmując środki przeciwbólowe, które są dostępne w aptekach bez recepty. Można również zaopatrzyć się w specjalny środek antyseptyczny i nakładać go w bolącym miejscu. Jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyku, trzeba bezwzględnie stosować się do wyznaczonego czasu jego przyjmowania. Jeśli ból nie ustępuje lub wręcz się nasila, należy odwiedzić gabinet dentystyczny w celu skontrolowania miejsca po ekstrakcji.