Porady stomatologiczne online
Porady Stomatologiczne Online
Stomatologia to dziedzina, która ciągle się rozwija. W tym dziale postaramy się przybliżyć państwu informacje na temat nowości, wyjaśnić pojęcia, które nie zawsze są znane pacjentom. Prosimy o nadsyłanie swoich propozycji tematów, które chcieliby Państwo poruszyć. Nasze porady stomatologiczne mogą w wielu przypadkach ułatwić podjęcie decyzji o leczeniu.
Zespół Gabinetu Albadent
Stomatologia Estetyczna i Implanty w Rzeszowie
Współczesna stomatologia – kompleksowe usługi świadczone przez gabinet stomatologiczny Albadent w Rzeszowie
W obecnych czasach następuje bardzo szybki rozwój nie tylko medycyny i jej poszczególnych działów, ale również stomatologii, która oferuje coraz bardziej specjalistyczne usługi i zabiegi. Dzięki temu, udaje się wyleczyć najtrudniejsze przypadki próchnicy czy też zlikwidować nawet całkowite bezzębie. W parze z wysoką jakością usług idzie również stopniowe obniżanie cen, zarówno za materiały jak i zabiegi, co wynika nie tylko z dużej konkurencji na rynku, ale także upowszechniania się niektórych, rzadko dostępnych dawniej materiałów.
Szczególny rozkwit przeżywa stomatologia estetyczna, na którą jest największe zapotrzebowanie. Coraz więcej osób pragnie mieć zęby, niczym gwiazdy kina, dlatego bez wahania decydują się wydać od kilkuset do nawet tysiąca złotych za wybielanie zębów. Obecnie najpopularniejsza jest metoda laserowa, dzięki której możemy uzyskać bielszy uśmiech nawet w 30 min. Alternatywą dla laseru jest metoda nakładkowa, polegająca na codziennym stosowaniu specjalnej szyny z preparatem wybielającym. Efekty są jednak widoczne dopiero po 7 dniach, dlatego jest to sposób polecany bardziej cierpliwym pacjentom. Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się rozjaśnić zęby, należy je dokładnie wyleczyć. Nieraz konieczne może być kosmetyczne wypełnienie zębów, dzięki któremu nasz uśmiech będzie naprawdę idealny. W przypadku przebarwień nie do usunięcia, spowodowanych antybiotykami lub chorobami genetycznymi licówki kosmetyczne mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem, licówka na zęby nie tylko je ukrywa, ale jest stosowana także do korygowania i konturowania zębów. Dla złamanego zęba lub pojedynczych braków, stomatologia estetyczna może zaproponować korony i mosty porcelanowe, które doskonale imitują prawdziwe uzębienie oraz przywracają w miarę naturalne warunki zgryzowe.
Oczywiście białe zęby to nie wszystko. Muszą one być przede wszystkim zdrowe, a tym zajmuje się stomatologia ogólna. Do jej zadań należy przede wszystkim leczenie próchnicy, czyli zmian w zębie powstałych na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. W pierwszej fazie, kiedy na szkliwie pojawia się niewielka ciemna plamka, wystarczy ją uzupełnić minerałami. Niestety, przeważnie zanim zgłosimy się do dentysty konieczne jest już oczyszczenie zęba ze znacznie większego ubytku i zastosowanie wypełnienia. Najpopularniejsze i najtrwalsze zarazem, są wypełnienia kompozytowe, których barwa przypomina naturalny kolor zębów. W razie utraty zęba stosuje się wypełnienia protetyczne, częściowe lub całkowite. Ich rodzaj zależy od liczby ubytków oraz materiału, z którego będą one wykonane. Bez względu na rodzaj zabiegu i stopień jego skomplikowania, możliwe jest zastosowanie znieczulenia, które nie tylko uchroni nas przed nieprzyjemnymi odczuciami, ale zapewni również komfort psychiczny. Obecnie w stomatologii stosuje się znieczulenie miejscowe poprzez wkłucie, znieczulenie w żelu, znieczulenie komputerowe, gaz rozweselający a w skrajnych przypadkach nawet narkozę, przy której musi być jednak obecny anestezjolog.
Kiedy zabiegi borowania nic nie pomagają, gdyż próchnica wdarła się już do miazgi zęba, niezbędne jest leczenie kanałowe, bardziej fachowo określane jako endodoncja. Polega ono na usunięciu chorej miazgi z korzenia zęba oraz przepłukanie i uszczelnienie kanałów specjalnym preparatem gutaperkowym. Leczenie kanałowe może być wykonywane pod mikroskopem, co umożliwia bardziej szczegółowy wgląd w strukturę zęba. Sam zabieg możliwy jest przy zwykłym znieczuleniu miejscowym, polegającym na wkłuciu się w dziąsło, w okolicach wymagających interwencji stomatologa.
W parze z zabiegami stomatologii ogólnej oraz endodoncji idzie także periodontologia, polegająca na leczeniu chorób przyzębia. Niestety bardzo często lekceważymy wszelkie zmiany w obrębie dziąseł, a nawet niewielkie, powtarzające się krwawienie podczas szczotkowania, powinno skłonić nas do wizyty u stomatologa. Zapalenie dziąseł, zapalenia przyzębia oraz wszelkie choroby błon śluzowych jamy ustnej mogą prowadzić do rozwinięcia się parodontozy, a w efekcie do wypadnięcia zębów.
Jeśli mamy pojedyncze ubytki, a chcemy osiągnąć naprawdę idealny wygląd oraz komfort przeżuwania, należy skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje implantologia. Implanty stomatologiczne to nic innego jak tytanowe śruby, które zastępują korzeń zęba. Można na nich umieszczać pojedyncze korony lub mosty, które zlikwidują nieestetyczne braki. Co raz popularniejsze jest wykonywanie zabiegów implantacji takich jak implanty w 1 dzień lub nawet implanty w godzinę. Dzięki tym nowoczesnym technikom możemy posiadać zęby w jeden dzień i cieszyć się poprawą stanu swojego uzębienia.
Zabieg nie jest niebezpieczny, niekiedy wymaga jednak dodatkowych działań, które obejmuje chirurgia stomatologiczna. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się nie tylko operacyjnym usuwaniem ósemek, ale też bardziej zaawansowanymi zabiegami jak np. usuwanie ósemek, regeneracja z użyciem przeszczepów kości, hemisekcja, czyli chirurgiczne usunięcie korzenia zęba wraz z koroną, czy resekcja wierzchołka korzenia polegająca na chirurgicznym odcięciu wierzchołka zęba, stosowana przy złamaniach zęba lub zmianach około wierzchołkowych. Korzystając z najnowszych metod, jaką niewątpliwie jest piezochirurgia, stomatolog może także wykonać cięcie wybiórcze, dzięki któremu dziąsło lepiej się goi i praktycznie nie krwawi.
Pamiętajmy jednak, aby skupiać się nie tylko na stanie higieny jamy ustnej dziecka, ale również kontrolować czy nie pojawiają się jakiekolwiek wady zgryzu. W przypadku wątpliwości, nasze dziecko powinien zobaczyć lekarz ortodonta, który zdiagnozuje problemy i ewentualnie zaleci aparat na zęby stały lub wyjmowany. Najlepszy wiek, w którym przeprowadza się leczenie ortodontyczne to 11 do 14 lat, ale obecna ortodoncja tak się rozwinęła, że nawet osoby dorosłe mogą korzystać z jej dobrodziejstw i wyleczyć krzywy zgryz, a tym samym, nie tylko polepszyć komfort żucia, ale również poprawić profil twarzy.
Na szczególna uwagę i opiekę stomatologiczną, zasługują przyszłe mamy, które spodziewają się dziecka. Niektóre z nich nawet nie zdają sobie sprawy, że gdy kobieta jest w ciąży to zęby psują się jej szybciej. Powinny zatem wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające wapń np. mleko czy sery. Leczenie zębów w ciąży nie jest niebezpieczne, ale ze względu na np. dyskomfort podczas długiego leżenie na fotelu dentystycznym czy ograniczone znieczulenie miejscowe, stomatolodzy radzą odłożyć część zabiegów na miesiące po porodzie, zwłaszcza tych estetycznych. Wiele wątpliwości niesie ze sobą także prześwietlanie zębów w czasie ciąży. Niektórzy odradzają je ze względu występujące promieniowanie, które może wpłynąć na płód, inni natomiast nie widzą w tak małej dawce promieniowania żadnego zagrożenia.