Porady stomatologiczne online

Porady Stomatologiczne Online

Stomatologia to dziedzina, która ciągle się rozwija. W tym dziale postaramy się przybliżyć państwu informacje na temat nowości, wyjaśnić pojęcia, które nie zawsze są znane pacjentom. Prosimy o nadsyłanie swoich propozycji tematów, które chcieliby Państwo poruszyć. Nasze porady stomatologiczne mogą w wielu przypadkach ułatwić podjęcie decyzji o leczeniu.

Zespół Gabinetu Albadent

Stomatologia Estetyczna i Implanty w Rzeszowie

Współczesna stomatologia – kompleksowe usługi świadczone przez gabinet stomatologiczny Albadent w Rzeszowie

W obecnych czasach następuje bardzo szybki rozwój nie tylko medycyny i jej poszczególnych działów, ale również stomatologii, która oferuje coraz bardziej specjalistyczne usługi i zabiegi. Dzięki temu, udaje się wyleczyć najtrudniejsze przypadki próchnicy czy też zlikwidować nawet całkowite bezzębie. W parze z wysoką jakością usług idzie również stopniowe obniżanie cen, zarówno za materiały jak i zabiegi, co wynika nie tylko z dużej konkurencji na rynku, ale także upowszechniania się niektórych, rzadko dostępnych dawniej materiałów.

Szczególny rozkwit przeżywa stomatologia estetyczna, na którą jest największe zapotrzebowanie. Coraz więcej osób pragnie mieć zęby, niczym gwiazdy kina, dlatego bez wahania decydują się wydać od kilkuset do nawet tysiąca złotych za wybielanie zębów. Obecnie najpopularniejsza jest metoda laserowa, dzięki której możemy uzyskać bielszy uśmiech nawet w 30 min. Alternatywą dla laseru jest metoda nakładkowa, polegająca na codziennym stosowaniu specjalnej szyny z preparatem wybielającym. Efekty są jednak widoczne dopiero po 7 dniach, dlatego jest to sposób polecany bardziej cierpliwym pacjentom. Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się rozjaśnić zęby, należy je dokładnie wyleczyć. Nieraz konieczne może być kosmetyczne wypełnienie zębów, dzięki któremu nasz uśmiech będzie naprawdę idealny. W przypadku przebarwień nie do usunięcia, spowodowanych antybiotykami lub chorobami genetycznymi licówki kosmetyczne mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem, licówka na zęby nie tylko je ukrywa, ale jest stosowana także do korygowania i konturowania zębów. Dla złamanego zęba lub pojedynczych braków, stomatologia estetyczna może zaproponować korony i mosty porcelanowe, które doskonale imitują prawdziwe uzębienie oraz przywracają w miarę naturalne warunki zgryzowe.

Oczywiście białe zęby to nie wszystko. Muszą one być przede wszystkim zdrowe, a tym zajmuje się stomatologia ogólna. Do jej zadań należy przede wszystkim leczenie próchnicy, czyli zmian w zębie powstałych na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. W pierwszej fazie, kiedy na szkliwie pojawia się niewielka ciemna plamka, wystarczy ją uzupełnić minerałami. Niestety, przeważnie zanim zgłosimy się do dentysty konieczne jest już oczyszczenie zęba ze znacznie większego ubytku i zastosowanie wypełnienia. Najpopularniejsze i najtrwalsze zarazem, są wypełnienia kompozytowe, których barwa przypomina naturalny kolor zębów. W razie utraty zęba stosuje się wypełnienia protetyczne, częściowe lub całkowite. Ich rodzaj zależy od liczby ubytków oraz materiału, z którego będą one wykonane. Bez względu na rodzaj zabiegu i stopień jego skomplikowania, możliwe jest zastosowanie znieczulenia, które nie tylko uchroni nas przed nieprzyjemnymi odczuciami, ale zapewni również komfort psychiczny. Obecnie w stomatologii stosuje się znieczulenie miejscowe poprzez wkłucie, znieczulenie w żelu, znieczulenie komputerowe, gaz rozweselający a w skrajnych przypadkach nawet narkozę, przy której musi być jednak obecny anestezjolog.

Kiedy zabiegi borowania nic nie pomagają, gdyż próchnica wdarła się już do miazgi zęba, niezbędne jest leczenie kanałowe, bardziej fachowo określane jako endodoncja. Polega ono na usunięciu chorej miazgi z korzenia zęba oraz przepłukanie i uszczelnienie kanałów specjalnym preparatem gutaperkowym. Leczenie kanałowe może być wykonywane pod mikroskopem, co umożliwia bardziej szczegółowy wgląd w strukturę zęba. Sam zabieg możliwy jest przy zwykłym znieczuleniu miejscowym, polegającym na wkłuciu się w dziąsło, w okolicach wymagających interwencji stomatologa.

W parze z zabiegami stomatologii ogólnej oraz endodoncji idzie także periodontologia, polegająca na leczeniu chorób przyzębia. Niestety bardzo często lekceważymy wszelkie zmiany w obrębie dziąseł, a nawet niewielkie, powtarzające się krwawienie podczas szczotkowania, powinno skłonić nas do wizyty u stomatologa. Zapalenie dziąseł, zapalenia przyzębia oraz wszelkie choroby błon śluzowych jamy ustnej mogą prowadzić do rozwinięcia się parodontozy, a w efekcie do wypadnięcia zębów.

Wyleczenie wszelkich ubytków i chorób nie zwalnia nas z dalszego dbania o higienę jamy ustnej. Nawet jeśli nie mamy próchnicy i możemy pochwalić się nieskazitelnym uśmiechem, należy pamiętać, że nadal konieczna jest odpowiednia profilaktyka, dzięki której utrzymamy idealny uśmiech na dłużej. W obrębie tej dziedziny, wykonywany jest skaling ultradźwiękowy, czyli usuwanie kamienia nazębnego, po którym zaleca się piaskowanie zębów, umożliwiające dotarcie do niewielkich szczelin, niedostępnych dla zwykłej szczoteczki. W dalszych etapach przeprowadza się fluoryzację oraz lakierowanie zębów, które znacznie ułatwia czyszczenie i dbanie o higienę jamy ustnej także w warunkach domowych. Po tych zabiegach mamy nie tylko bielsze i czystsze zęby, ale również uczucie gładkości. Częstotliwość działań profilaktycznych zależy od tego jak dbamy o jamę ustną oraz od naszych tendencji do odkładania się kamienia. Dla osób, które dopiero po latach zaczęły zwracać uwagę na stan swojego uzębienia, współczesna stomatologia i protetyka również ma kilka propozycji. Jeśli ktoś stracił jeden lub kilka zębów, powinien szukać rozwiązania u protetyka. Podstawowym działaniem jest ocena sytuacji i założenie korony, protezy lub mostu. Te pierwsze, stosuje się najczęściej w przypadku pojedynczych ubytków lub złamanych zębów, a wykonane mogą być z kilku rodzajów materiałów. Najtrwalsze, a zarazem niestety najdroższe są wkłady koronowe onlay oraz inlay wykonane w całości z porcelany lub kompozytu. Mosty protetyczne są natomiast zakładane do kilku braków i muszą opierać się na choćby pojedynczym zębie. W razie potrzeby, jako podstawę mostu można zastosować wkład koronowo-korzeniowy lub zastosować protezy na implantach Osoby z całkowitym bezzębiem mogą wybrać uzupełnienia ruchome czyli protezy akrylowe. Są one dopasowane kolorystycznie do śluzówki jamy ustnej, dolna część ma kształt podkowy, natomiast górna zakrywa podniebienie. W przypadku osób z częściowymi brakami, można zastosować protezy szkieletowe, oparte na metalowej ramce. Są one wyjmowane, w przeciwieństwie do mostów, przytwierdzanych na stałe, dlatego mogą stanowić dla nich alternatywę. Masz dodatkowe pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Skontaktuj się z nami: Gabinet Dentystyczny Albadent – Stomatologia Estetyczna i Implanty w Rzeszowie, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 20a, 35-036 Rzeszów, Tel.: 17 850 50 50, rejestracja@albadent.pl

Jeśli mamy pojedyncze ubytki, a chcemy osiągnąć naprawdę idealny wygląd oraz komfort przeżuwania, należy skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje implantologia. Implanty stomatologiczne to nic innego jak tytanowe śruby, które zastępują korzeń zęba. Można na nich umieszczać pojedyncze korony lub mosty, które zlikwidują nieestetyczne braki. Co raz popularniejsze jest wykonywanie zabiegów implantacji takich jak implanty w 1 dzień lub nawet implanty w godzinę. Dzięki tym nowoczesnym technikom możemy posiadać zęby w jeden dzień i cieszyć się poprawą stanu swojego uzębienia.

Zabieg nie jest niebezpieczny, niekiedy wymaga jednak dodatkowych działań, które obejmuje chirurgia stomatologiczna. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się nie tylko operacyjnym usuwaniem ósemek, ale też bardziej zaawansowanymi zabiegami jak np. usuwanie ósemek, regeneracja z użyciem przeszczepów kości, hemisekcja, czyli chirurgiczne usunięcie korzenia zęba wraz z koroną, czy resekcja wierzchołka korzenia polegająca na chirurgicznym odcięciu wierzchołka zęba, stosowana przy złamaniach zęba lub zmianach około wierzchołkowych. Korzystając z najnowszych metod, jaką niewątpliwie jest piezochirurgia, stomatolog może także wykonać cięcie wybiórcze, dzięki któremu dziąsło lepiej się goi i praktycznie nie krwawi.

Do nowych i prężnie rozwijających się działów stomatologii, należy niewątpliwie stomatologia dziecięca, która obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Rodzice są coraz bardziej świadomi, jak istotne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat, dlatego wpajają swoim pociechom odpowiednie nawyki. Aby naszego malucha nie dopadła próchnica, konieczne są nie tylko regularne przeglądy dentystyczne, ale również lakowanie zębów czy fluoryzacja zębów. Pierwszy z zabiegów polega na wypełnieniu bruzd zębów mlecznych i świeżo wyrżniętych zębów stałych, specjalnym lakiem, dzięki czemu nie będą się tam gromadziły resztki jedzenia i bakterie. Z kolei fluoryzacja to pokrycie zębów preparatem wzbogaconym we fluor, który nie tylko chroni przed próchnicą, ale zapobiega nadwrażliwości zębów. Należy zauważyć, że wraz z rozwojem stomatologii dziecięcej wzrosła nie tylko świadomość rodziców, ale także dentystów, którzy zdają sobie sprawę, że mali pacjenci są jednocześnie pacjentami specjalnymi. Stąd też powstawanie gabinetów dentystycznych i poczekalni, przystosowanych dla najmłodszych, barwnych, wypełnionych zabawkami, czy wynalezienie specjalnych kolorowych plomb, a także znieczulanie dzieci za pomocą smakowej maści lub żelu. Dzięki takim elementom, pierwsza wizyta u dentysty, nie jest niczym nieprzyjemnym i nie rodzi złych skojarzeń. Do kogo kierujemy naszą ofertę? Nasz gabinet dentystyczny oferuje usługi stomatologiczne nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa i powiatu Rzeszów. Nasi Pacjenci to także mieszkańcy takich miejscowości i miast jak: Boguchwała, Brzozów, Dębica, Dukla, Dynów, Głogów, Iwonicz Zdrój, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Kańczuga, Krosno, Lesko, Leżajsk, Lubaczów, Łańcut, Mielec, Nisko, Nowa Dęba, Nowa Sarzyna, Pilzno, Pruchnik, Przemyśl, Przeworsk, Ropczyce, Rudnik, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Sędziszów, Sokołów, Stalowa Wola, Strzyżów, Tarnobrzeg, Tyczyn, Ustrzyki Dolne, Zagórz i wiele innych, mniejszych miejscowości.

Pamiętajmy jednak, aby skupiać się nie tylko na stanie higieny jamy ustnej dziecka, ale również kontrolować czy nie pojawiają się jakiekolwiek wady zgryzu. W przypadku wątpliwości, nasze dziecko powinien zobaczyć lekarz ortodonta, który zdiagnozuje problemy i ewentualnie zaleci aparat na zęby stały lub wyjmowany. Najlepszy wiek, w którym przeprowadza się leczenie ortodontyczne to 11 do 14 lat, ale obecna ortodoncja tak się rozwinęła, że nawet osoby dorosłe mogą korzystać z jej dobrodziejstw i wyleczyć krzywy zgryz, a tym samym, nie tylko polepszyć komfort żucia, ale również poprawić profil twarzy.

Na szczególna uwagę i opiekę stomatologiczną, zasługują przyszłe mamy, które spodziewają się dziecka. Niektóre z nich nawet nie zdają sobie sprawy, że gdy kobieta jest w ciąży to zęby psują się jej szybciej. Powinny zatem wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające wapń np. mleko czy sery. Leczenie zębów w ciąży nie jest niebezpieczne, ale ze względu na np. dyskomfort podczas długiego leżenie na fotelu dentystycznym czy ograniczone znieczulenie miejscowe, stomatolodzy radzą odłożyć część zabiegów na miesiące po porodzie, zwłaszcza tych estetycznych. Wiele wątpliwości niesie ze sobą także prześwietlanie zębów w czasie ciąży. Niektórzy odradzają je ze względu występujące promieniowanie, które może wpłynąć na płód, inni natomiast nie widzą w tak małej dawce promieniowania żadnego zagrożenia.